YERSEN TABİ .

Öyle yoğun öyle hızlı gündemin değiştiği bir hafta geçirdik ki bunaldık desek yeridir. Geçtiğimiz haftaların konularından biri ‘’ Cinsel İstismar ‘’ ile ilgiliydi. Bıraktık işi gücü Ülkenin yarısına bunun kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalıştık durduk. 

Meclisten geçecek olan yasanın olumsuz çok yönü var. Her ne kadar belli  bir kesim bunu savunsa da bana kalırsa akıl işi değildi ve iyi ki geçmedi diyorum. Örnek verecek olursak cinsel istismardan hapis yatan nüfuzlu biri istismara uğrayanın ailesini bir şekilde ikna etti ve evleneceğim dedi…

Ne oldu suç ortadan kalktı o kişi yeniden serbest ve tekrar bu suçu işleyebilecek. Tasarı iptal edildi ve geçmedi bunu sağlayan kadınlarımız oldu bu duruma tepki gösteren bütün kadınlarımıza buradan çok teşekkür etmek istiyorum.

AB ile görüşmelerimiz askıya alınmış durumda bunun üzerine dolar ve euro’daki artışlar önüne geçilmez bir hal aldı. Anlamadığım nokta birkaç zaman önce Avrupa’ya vizesiz gidecektik pazarlık yapmıştık falan ne oldu o işler ?

Sizce de bir yerde bir sıkıntı yok mu deresiniz ?

Bence var uygulanan dış politika da tıkanmalar çok bariz. Türk Lirası’nın döviz karşısında büyük kayıpları alım gücümüzün düşmesi, döviz üzerinden ham madde satın alan işletmeleri çok yoracaktır.

Yeni yıl zamlarımız kapıda Ötv ye uygulanacak zamlar açıklandı. Zamları görenin gözleri yuvalarından fırladı, bakan dönüp bir daha baktı. Vergi, Resim, Harçların hepsine zam geliyor felaket tellalı olmak istemiyorum ama sağlam geliyor bu sefer.

Petrol fiyatları dünya üzerinde düşerken bizde mazot ve benzine yapılan zamlara artık şaşırmıyoruz. Neden ? Çünkü biz hep 50 TL’ lik alıyoruz. Buda bizi etkilemiyor. Yersen tabi…

Yazımızın başında da dedim ya ‘’ Öyle yoğun öyle hızlı bir hafta yaşadık ‘’ diye, bu hafta tam gaz gündem takibi ile geçti. Bunalımdan kurtulmak için yıllanmış dostlarımdan olan Ali Solmaz’ın yanına uğrayıp bir kahvesini içeyim dedim. Ali Solmaz’ı tanımayan yoktur bence Silivri’de nedenine gelince kendisi şahane tiyatrolar yazar, yönetir ve oynar. 

Televizyon dizi ve filmlerinde rol kapmışlığı da vardır sayısını bende bilmiyorum. Sanatçıdır Ali Solmaz Silivri’nin kalbinden yetişen biridir baş üzerinde tutulması gerekir. Şimdi de ömrünün büyük bir bölümünü Silivri’ de geçirmiş olan Sadrazam Piri Mehmet Paşa’nın hayatını sahnelemeye hazırlanıyor. 

İlkler her zaman güzeldir ve en kıymetlisidir. Bu oyun Türkiye’de bir ilk Silivri içinse büyük bir değer bana göre. Fakat kıymetli dostum Ali Solmaz’ın sesini duyan pek yok. Bu eser için gerekli kostümler ve araç gereçleri sağlayabilecek yetkililer lazım. 

Bu gün Ali Solmaz ve ekibinin değerini bilmeyenler yarın o ekibin başarısı ile böbürlenmesinler hakları yok çünkü. Ekibin yaşadığı zorluklar bir çırpıda anlatılabilecek şeyler, oturup dinleyebilecek yetkili bulmak problem. 

Duyarsız kalmak neden diye soruyorum bende Silivri’mizin yetkililerine ? Silivri de yetişmiş ve bu işe gönüllü olmuş insanları yüz üstü bırakmak neden ?

Zor değil Ali Solmaz ve ekibine sahip çıkmak sanat ile uğraşan insanlara değer vermek. 

Durumun idrakına varamayanlar için M.Kemal Atatürk’ten bir söz ile seslenmek gerek ‘’ Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’’

Şu gerçeği sanırım kabullenmek gerek Ali Solmaz ve ekibine yapılan yatırım belki siyasetçilerimize seçim yatırımı olarak geri dönemeyebilir.

Ama Ali Solmaz ve ekibine yapılan yatırım Silivri’nin kültürünün artmasına, gençlerin uyuşturucudan uzak durmasına, sanata değer veren insanların çoğalmasına sebep olur. Tabi gerçekten Silivri’yi seviyorsanız olur. Silivri’mizin çok değerli yetkilileri…

Mutlu huzurlu bir hafta sizlerin olsun…   

 
YORUM EKLE

banner148

banner132