YERLİ Mİ? YABANCI MI?

 Bizim kasaba'nın halleri bir türlü durulmak bilmiyor nedense. Ülke gündeminde Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması ile, erken seçim ihtimalleri ortadan kalktı. 

Ama Silivri de siyaset kulisleri daha da hız kazanmış durumda. 

Özellikle de Ak Parti de kongre sürecinin yaklaşması ezeli rakiplerin çalışmalarına hız verdi.
Aslında Ak Parti'de çözemediğim bir gidişat var, parti içinde ciddi sıkıntılar ciddi bölünmeler var ama bunu dışardan anlamak mümkün olmuyor çoğu zaman. 

Ancak siyasetcilerle konuştuğumuz zaman durum farklı bir hal alıyor, herkes bir birinin arkasından konuşuyor ama yan yana geldiklerinde hiç birşey olmamış gibi çalışmaya devam ediyorlar. 

Siyasetin gereği mi bu çözemedim!!

Kongre sürecinde ilçe başkanlığı için aday olmak isteyen Hüseyin Turan kanadı var, öbür yandan hali hazırda ilçe başkanı olan Rıfat Kutlu da aday olacak isimler arasında.

Esas olan ilçe başkanlığı değil bence, hedef belediye başkanlığı adaylığı gibi duruyor. Belediye başkanlığı koltuğunda da Tülay Kaynarca giriyor devreye.

Başbakan'ın da yaptığı açıklama ile erken seçim ihtimali kalktığına göre, normal seyrinde yani 2019 da gerçekleşecek yerel seçimler. 

Benim öngörüm Hüseyin Turan ilçe başkanlık koltuğuna oturup yerini garantilemek istiyor, böylece teşkilat üzerinde de hakimiyet kurma şansı olacak. 

Öbür türlü tek  ve güçlü rakibi olan Metin Karakaş'ın karşısına çıkma şansının olmadığının farkında ki önce ilçe başkanlığını feth etmekle işe başlayacak.

Siyasetci değilim ama biz gazeteciler siyasi kulisleri ve siyasetçileri yakından takip ettiğimiz için en az onlar kadar bilğiliyiz diye bilirim. 

Ak Parti de Bizans oyunları devam ederken, CHP ve MHP yerelde sakinliğini korumaya devam ediyor. 
Erken seçim ihtimali gündeme düştüğü ilk zamanlarda, muhtemel isimler konuşuldu ama henüz tam olarak kimse renk vermedi. 

Her ne kadar Özcan Işıklar tekrar adayım diye bir gaf yapmış olsada (tekrar aday adayıyım diyecekti galiba dili sürçtü) Silivri CHP nin adayı genel merkez tarafından belirlendi. Bunu buradan gönül rahatlığı ile yazabilirim.
CHP genel merkez den aldığım bir bilğiyi de sizlerle paylaşayım, bu dönem ki seçimlerde ön seçim olamayacak. Yani ne başkan adayları için ne de meclis üyeleri listesinde ön seçim olmadan ve belediye başkan adayı atamayla gelecek.

Yani demem o ki Işıklar pembe panjurlu penceresinden Silivriye bakıp yeniden başkan olacağım hülyalarına dalmış durumda ama uyanması uzun sürmez.

Işıklar'ın aday olamayacağı konusunda bu kadar da iddalıyım. 

Silivri muhteşem güzellik de büyümeye giden bir sahil kasabası, dışardan aldığı göç sebebi ile silivrinin %20-30 yerli geri kalanı ise Türkiyenin farklı şehirlerinden buraya yerleşmiş vatandaşlarımız.

Parti tabanlı Silivri'li ismlere konuşuyorum ''yerli olsun buralı olsun yoksa kazanamaz'' fikri hala yerleşik. Bu düşünceyi aşmak lazım artık.

Eee  Hüseyin Turan da yerli değildi ama seçildi ve başkan oldu veya Tahir Sert yerli adaydı ama ne oldu! Kazanamadı. 

Bence CHP Silivri siyasetine yön veren büyük ağbilerimizin artık bu düşünceyi bırakması gerekiyor diye düşünüyorum. 

Amaç tekrar Silivri'de iktidar olmaksa şayet, gerçekten hizmet edecek ve çalışacak, duruşu ile, particiliği ile, düşünce yapısı ile, projeleri ile, makam ve koltuk sevdasında olmayan ve partinin de destekleyeceği bir adayla yola devam etmeli. 

Yerli mi? Yabancı mı? CHP ön yargısını ortadan kaldırarak partisinin bayrağı altında Silivri'ye yapacağı hizmetlere bakmalı .

Ama Silivri CHP de gördüğüm tablo, bir aile partisine dönüşmüş. Partiye gelen kişiler aynı, çalışan kişiler aynı, proğramlara katılan kişiler aynı. Yok mu bu partinin başka üyeleri emektarları sevenleri. 

Parti tabanı ve partililer o kadar kızgın ki şimdiki ilçe başkanı ve yönetimine, kimin ağzı açılsa ''onların yüzlerini görmemek için partiye gitmiyoruz'' oluyor.

Vay bee arkadaş Atatürk'ün kurduğu partinin getirildiği hale bak!! Halk arasında bir deyim vardır '' Kürt çalıyor Çingen oynuyor'' diye. 

Silivri CHP şimdiler de kendi çalıp kendi oynuyor, bakalım ilerleyen günler ve zaman neleri değiştirecek.

Herkese mutlu ve sağlıklı günler dileklerimle.YORUM EKLE

banner148

banner132