Silivri'de gasp çetesi yakalandı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir kuyumcunun kurye aracından, piyasa değeri yaklaşık 2 milyon lira olan 10 kilogram altın gasp eden şebekeye operasyon düzenledi.

Silivri'de gasp çetesi yakalandı

Şüphelilerin yakalanmasıyla İstanbul’da meydana gelen 2 cinayet, 2 kasten yaralama ve 6 oto hırsızlığı olayı da aydınlatıldı.

Alınan bilgiye göre, Sultanahmet’te faaliyet gösteren bir kuyumcunun Çanakkale’ye altın sevkıyatı yapan kurye aracının önü, Silivri Semizkumlar mevkisinde 3 otomobille takibe alan gasp şebekesi üyelerince kesilmek istendi. Kaza yaptırılan araç silahla ateş edilerek durduruldu. Gasp şebekesi üyeleri aracın bagaj kısmındaki değişik 10 kilogram altını gasp etti.

Jandarma ekipleri gaspa karışan aracı yol kenarında terk edilmiş halde buldu. Altınların içinde bulunduğu bavullara takılan GPS cihazlarını sökerek yol kenarına bırakan ve iletişimi koparmak için telefonlarını kırıp atan şüphelilerin yakalanmamak için her yolu denedi.

Şüphelilerin izini süren Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, kamera kayıtlarından şahısların kimliğini tespit etti. Olayın azmettiricisi olduğu belirlenen ve suç örgütü ile işbirliği yapan B.K’nın, kuyumcuda çalışan bir personel ile arkadaşlık kurarak sevkıyat tarihi hakkında bilgi aldığı, bu bilgileri suç örgütü lideri İ.G. ile paylaşarak hırsızlık olayını planladığı ortaya çıktı. Şebekenin altınları rezidans dairesinde altın eritme cihazıyla kısa sürede eriterek piyasaya dağıttıkları da belirlendi.

4 operasyon

Şebekeye yönelik gerçekleştirilen 4 ayrı operasyonun ilk aşamasında, 2 kişi yakalanarak tutuklandı. Yapılan sorgulamalar neticesinde; gasp edilen altınların 3 parçaya bölündüğü öğrenilerek, müteakip operasyonla altınları eritip bozdurarak nakit paraya çeviren 3 kişi yakalandı. Yakalanan şahısların beyanlarından yola çıkılarak 2 operasyon daha gerçekleştiren Jandarma ekipleri, 63 ayrı suçtan yakalaması olan ve 17 ayrı suçtan arandığı tespit edilen H.L. isimli şahsı Sancaktepe’deki evinde yakaladı. H.L.’nin evinde yapılan aramada; 1 adet HS-9 ibareli tabanca ve tabancaya ait 8 adet mermi, 7 bin 600 lira para, 1 adet VW marka araca ait kontak anahtarı, 2 adet tek küpe, 7 adet farklı modellerde yüzük, 1 adet kolye başlığı, 1 adet altın olduğu değerlendirilen kol saati ile 3 adet samuray kılıcı ele geçirildi. H.L. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

– Olayda kullanılan araçlar da çalıntı

Ayrıca, Silivri İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan araştırmalar neticesinde; şüphelilerin kullandıkları 3 aracın da çalıntı olduğu, araçlarda yapılan parmak izi ve DNA testleri sonucunda ise araçlardan ikisinin daha önce Maltepe ve Fatih’te işlenen 2 cinayet olayında kullanıldığı anlaşıldı. Jandarma, buradan elde edilen delillerle iki cinayet zanlısını da yapılan operasyonlarla yakalayarak adalete teslim etti.

Olayın aydınlatılmasına yönelik olarak 10 farklı adreste yapılan aramalarda, Jandarma ekipleri üzerinden sahte kimlik kartları çıkan tamamı aranan 11 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin ikamet adreslerinde ve araçlarında yapılan aramalarda; toplam 3 tabanca, 1 adet altın eritme makinesi, çocuk bezlerinin içine saklanmış vaziyette 98 bin lira para, 3 adet samuray kılıcı, 10 çalıntı araçlara ait kontak anahtarları ile hırsızlık olaylarında kullandıkları çok sayıda alet ele geçirildi.Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2017, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132