Kiptaş'ın Sosyal Konut Planları Onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, KİPTAŞ'ın Silivri Pirmehmetpaşa Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlar için yapmayı planladığı "sosyal konut projesine" ilişkin imar değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Kiptaş'ın Sosyal Konut Planları Onaylandı
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, KİPTAŞ'ın Silivri Pirmehmetpaşa Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlar için yapmayı planladığı "sosyal konut projesine" ilişkin imar değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.Saraçhane'deki meclis toplantısında görüşülen projedeki, "Her bir bağımsız için 2 otopark yeri ayrılacak" yerine "Otopark ihtiyacının parsel bünyesinde karşılanacağı"na yönelik imar değişikliği tartışmaya neden oldu. CHP Meclis üyeleri, düzenlemeye ret oyu verdi.CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Bu konu medyada da çok tartışıldığı için KİPTAŞ'ın 12 kat yüksekliği düşürmek için itiraz ettiğini düşündük. Ama kat yüksekliğinin aşağı çekilmesi gerekirken otoparklar iptal edildi." dedi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın imar artışıyla ilgili sözlerine gönderme yapan Sağ, KİPTAŞ'ın belediyenin bir şirketi olduğunu ancak başındaki yöneticilerin bağlı bulunduğu başkanını bile dinlemediğini savundu.Bunun üzerine söz alıp konuşan AK Partili Silivri Meclis Üyesi Rıfat Kutlu ise KİPTAŞ'ın, Pirimehmetpaşa Mahallesi'nde 173 dönümlük arsaya dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut yapacağını söyledi.Kutlu, Silivri 
Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın bu yerle ilgili basında bir algı operasyonu içerisine girerek, yapılacak sosyal konutların çok yüksek olacağı kampanyasına giriştiğini belirten Kutlu, "Oysa aynı belediye başkanı, aynı bölgede hem de KİPTAŞ'ın sosyal konut yapacağı yerin 600 metre ilerisinde bulunan başka bir yerle ilgili geçmiş katlı 5 rezidans yapılmasıyla ilgili ilçe belediye meclisinden izin çıkarmış birisidir." dedi.Silivri'de ciddi anlamda konut ihtiyacı olduğunu, özellikle dar gelirli vatandaşların bu ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığını vurgulayan Kutlu,"KİPTAŞ'ın teklifiyle iki ay önce o bölgede bir imar düzenlenmesi yapıldı. 12 kat çıktı ama uygulama projesi, yani KİPTAŞ tarafından o bölgede yapılacak binaların kat sayısı ya 6 ya da 8 kat olarak planlanacak. Büyükşehir Belediyesi'nden 12 kat için imar izni olmasına rağmen özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın telkinleri nedeniyle o bölgede 6 veya 8 kat şeklinde dar gelirli vatandaşlara konut yapılacak." diye konuştu.Kutlu, yapılacak 2 bin konutluk projenin içinde sosyal donatı alanlarının olduğunu da dile getirerek, "Okul, cami, sağlık tesisi gibi sosyal donatı merkezleri olacak. Yine aynı bölgede TOKİ tarafından 6 katlı olarak yaklaşık 2 bin civarında konut yapılacak. Silivri Belediye Başkanı bu projeye de karşı çıkıyor. Oysa aynı belediye başkanı ortalama 8 katlı ve her biri ortalama 800 bin TL arasında satmayı planladığı kendi yerleri var. CHP'nin itirazları anlamsız. Şu anda proje etüt çalışmaları yapılıyor. Dar gelirli vatandaşlarımı uygun fiyatlarla konut sahibi olacaklar." ifadelerini kullandı.Rıdvan Kutlu, KİPTAŞ'ın yıllardır dar gelirli vatandaşlar için sosyal amaçlı konutlar yaptığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen imar değişikliğiyle Silivri Pirimehmetpaşa Mahallesi'ndeki projenin önünde engel kalmadığını ifade ederek, yakında başlanması beklenen projenin hayata geçirilmesinde katkısı olanlara teşekkür etti.KİPTAŞ'ın Silivri Pirmehmetpaşa Mahallesi'nde dar gelirli vatandaşlar için yapmayı planladığı "sosyal konut projesine" ilişkin imar değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132