YAZ GÜNÜ İSKİ REZALETİ

 Aylardır Silivri'de hummalı çalışmalar devam ediyor, merkez mahalleler, köyler de dahil olmak üzere bütün sokaklar köstebek yuvasına döndü.

Daha önceki  sayılarımızda gazetemizde de yer vermiştik bu haberlere. Suların kesilmesi mi dersin, elektiriklerin kesilmesi mi dersin, yolların durumundan dolayı toz toprak  içinde kalan evler ve arabalar mı dersin, alın size üçü bir arada Silivri nin bermuda şeytan üçgeni.


Bütün bunlar yetmezmiş gibi her gün binlerce kişinin aracı ile geçiş yaptığı E5 kara yolu bölge trafik önü tam bir rezalete dönüşmüş durumda. 

İSKİ her zaman ki rahatlığı ve vurdum duymazlığı ile vatandaşı mağdur etmekten bütük keyif alır gibi aheste aheste çalışması ile göz dolduruyor.

Görevlilere veya çalışanlara soru sormaya kalkanı da, sorduğuna soracağına pişman ediyor. ''Yok kardeşim estağfurullah ne haddimize size hesap sormak, sizi rahatsız ettik'' deyip özür dileyesi geliyor insanın.

Adamlar o kadar rahat ki ''işine bak kardeşim sen kimsin ki hesap soruyorsun'' diyecek kadar öz güven patlaması yaşıyorlar.

E5 kara yolu ! Dedim ya her gün binlerce insanın kullandığı bir yol ve bu yol aynı zamanda İstanbul'u Tekirdağ ve Edirne'ye hatta Avrupa'ya bağlayan bir güzergah. 


Gel gelelim ki tam bir ayı geçkin bir süredir yolun altından geçen alt yapı çalışmaları bir türlü bitmedi - bitirilemedi.


Özellikle de sabah Tekirdağ yönüne işe gidenler akşam da eve dönüş yolunda iki kez yaşıyorlar bu eziyeti. yol çift taraflı olarak tek şeride indirilmiş doğal olarak da araç yoğunluğu yaşanıyor.

Birde kendini kaptırıp 120 ile gelen yol çalışması olduğunu bilmeyen bazı sürücüler kaza yapmak dan geri kalmıyor, çok şükür ki şuana kadar bu kazalar da ölen yada yaralanan olmadı.

Mahmut bey gişelerinden geçiş yapanlar bilir yazın ve kışın orada elinde Simit- Muz ve Su satan çocuklar vardır. 

Silivri de şuan aynı durumda, bu yazıyı yazmadan bir gün önce iftara yetişmek için tamda bu noktadan geçtiğimde gördüklerime inanamadım. 

İftara yetişmeye çalışıp da yetişemdiğine isyan eden insanlara mı yoksa bu trafik içinde su ve simit satan 10- 15 yaşlarında iki çocuğun  beş on kuruş kazanmak için hayatını tehlikeye atan çocuklara mı bakayım bilemedim.


O anda her yaptığı ve dediği ile olay olan Belediye başkanımız geldi aklıma, ''bu ilçede kimse yatağa aç girmiyor şu kadar insana her ay düzenli gıda yardımı yapıyoruz şu kadar insanı işe soktuk'' Gıda yardımları yerine ulaşmamış olsa gerek veya bu çocukların babaları'na iş bulunamamış olsa gerek ki, on yaşında bir çocuk dilenmek veya hırsızlık yapmak yerine '' soğuk su var'' diyerek yoğun trafiğin arasınada su satmaya çalışıyor.


İSKİ ye dönmek gerekirse bütün bir kış ve bahar ayı bekleyip yazın bu kavurucu sıcaklarında E5 kara yolunda çalışma yapmaya başlamsı'nın mantığını ben dahil kimse anlayabilmiş değil.

Tabii ki bu çalışmaların yapılması lazım ama bir plan proğram dahilinde olması gerekmez mi! 
Bu çalışmalara başlamak için okulların tatil olmasını mı beklediniz? 

Hele kumluk mevkii ne değinmiyorum bile, Mimar Sinan köprüsünden kumluk mevkii ne giden yan yol komple kapatılmış, minübüs çalışmıyor aracı olanlar evlerine  gidemiyor. 

Kumluk mevkiine gitmek için en yakın sinekli köprüsünden dönüş yapıp Klassis otel yolundan  gitmesi gerekiyor, ekstra harcanan benzinlerin parasını iski karşılamıyor nasılsa. 

Vatandaşın cebinden çıksın da nasıl çıkarsa çıksın.

Yol yapımında çalışan işçi kardeşlerimizi gördükçe içim acıyor, Ramazan Ayı oruç tutanı var, 40 derece sıcağın altında çalışmak hiç de kolay değil.
Son olarak bir konuya değinmeden de edemiyeceğim.

Ramazan ayı birlik beraberlik, hoşgörü ve paylaşma ayıdır. 

Her akşam bir yerde kurulan iftar proğramlarına bakıyorum da bir çok şey yenilmeden çöpe gidiyor. 
Bence iftar yemeği vererek hayır yaptığını düşünenler bir kez daha düşünmelerini tavsiye ederim. 


Allah israfı sevmez biliriz, buraya harcadığınız parayla bence yüzlerce ihtiyaç sahibinin gönlüne dokuna bilir ve hayır duası ala bilirsiniz, böylesi daha hayırlı bir iş olacaktır kanaatindeyim.

Bizler şatafatlı gösterişli iftar sofralarında beğenmeyerek tadına bile bakmadığımız yemekleri milyonlarca insan rüyasında bile göremiyor.

Daha Adil ve Adaletli bir dünya da yaşamanız dileği ile herkese hayırlı hafta sonları.


YORUM EKLE

banner148

banner132