VAR MISIN IŞIKLAR !!!

 Bundan bir iki hafta önce Silivri İş Adamları Derneğinde bir toplantıya katılmıştım, bu toplantı diğerlerinden biraz farklıydı. Çoğu zaman hepimizin dost meclisinde konuştuğu Silivri’nin sorunları genel olarak SİAD da da konuşuluyor ve çözüm noktasında neler yapılabilir konuşmalarıyla son buluyor. 

Dernek Başkan yardımcısı Mesut Söylet bu toplantıda hepimizin bildiği ve çoğu zaman dillendirmediği Silivri’nin gerçek sorunlarına değinerek çok doğru noktalardaki tespitlerini paylaştı. 

''Her ne kadar Silivri’de oturmuyor olsak da ortalama 18 saatimiz burada Silivride geçiyor'' dedi. Silivri’nin yerel yönetimleri ve kurumlar arasındaki iletişim kopukluğu belki de ilk kez bir iş adamı tarafından sesli olarak dillendirildi.

Biz sanayicilerin sorunları olduğu kadar Silivrili vatandaşların sorunları bizden daha büyük diyerek taktire şayan bir hareketle basının önünde konuştu. 

Silivri’nin gerçek sorunları için neden düzenli yapılan bir çalıştay yok?

Ben buradan en başta Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklara seslenmek istiyorum, en çok da sizin sarf ettiğiniz cümleleri kendime şahit alarak; Sosyal Demokratlık dan, aydınlık yarınlardan, daha güzel bir Silivri hayalinden, Çağdaşlık dan, inovasyon dan ve modernlik den bahseden siz sayın Işıklar; 

Soruyorum size Silivri’nin GERÇEK SORUNLARI'nın tartışıldığı bir platformu neden yok?

Silivri'deki kurumların ve STK ların ortak sorunlarını tartışacağı ve bir çözüm bulunacağı çalıştayı neden yok?

Buranın Şehr-i emini benim diyorsunuz, Şehr-i emin olarak bütün siyasi partilerle bir araya gelip parti ve siyaset üstü ortak bir kararla Silivri’de yaşanan eksiklikleri, yapılmayanları veya yapılacak olanları neden tartışamıyorsunuz?

Chp li belediyelerle ve Yurt dışında yapılan çalıştaylarla yeterli tecrübeye sahip olan bir belediye başkanı olduğunuzu düşünüyorum bu tecrübelerinizi neden Silivri için de kullanmıyorsunuz?

Özcan Işıkların bir belediye başkanı olarak en büyük eksikliği ne biliyor musunuz, ekibi çok zayıf. 

Özcan Işıklar kafasındaki projelerle ve yapmak istedikleri ile aslında bunu çok iyi bir şekilde değerlendire bilir ama gelin görün ki çoğu zaman o kadar gereksiz ve basit şeylerle uğraşmak zorunda kalıyor ki yapacağı işleri de yapamıyor.

Parti sorunları ayrı bir dert bunlarla uğraşıyor, belediyede çalışan personelde sorun çıkıyor hoop herkes soluğu Işıkların odasında alıyor.

Başı ağrıyan, diş ağrısı tutan, çocuğuna iş arayan aman başkanım canım başkanım diyen soluğu Işıkların makamında alıyor. 

Belediye bir kurum ve siz bu kurumun belediye başkanısınız daha büyük sorunlarla uğraşacağınıza bu tür küçük olaylar sizden zaman ve emek çalıyor.

Çok merak ediyorum sizin alt birim başkan yardımcılarınız birim müdürleriniz şefleriniz bu arada ne yapıyor?

Ben söyleyeyim sayın başkan, haberiniz yoksa da öğrenmiş olursunuz. Başkan yardımcılarına pek lafım yok nasıl çalıştıklarına bire bir şahidim aslında, geri kalan müdürleriniz şefleriniz personeliniz klasik devlet memuru zihniyetinde mesai doldurup gitmenin derdindeler.

Haa bu arada çay saatleri ve kahve molalarında fal bakma seanslarından da asla geri kalmıyorlar. Haa diyeceksiniz ki çay kahve demi içmesinler, içsinler tabi çün ki en iyi yaptıkları iş bu, bunu da göstere göstere masalarının üzerinde ters çevrilip fal bakılmış kahve fincanları ile vatandaşın gözüne sokuyorlar zaten.

Keşke tüm çalışan personeliniz sizi gördüğünde olduğu kadar siz yokken de dürüst ve işin yapan insanlar olsa, emin olun işte o zaman siz sadece gelen misafirlerinizle ve rutin toplantılarınızla ilgilenmek durumunda kalırdınız.

Zaman beni Özcan Işıklara karşı ne kadar da haklı çıkardı.

Son yerel seçimlerde adaylığınız açıklandığında CHP lilerle hata Işıkların kardeşi ile yaptığımız sohbet aklıma geliyor. 

‘’Özcan Işıklar seçimi kazanacak ama aynı hataları tekrar yapacak’’ demiştim. 

Ve zaman beni haklı çıkardı.

Ekip arkadaşlarınız bu iki dönemlik süreç de sizin kadar tecrübe kazanamadılar, Meclis üyelerinize bakıyorum bir kaçı haricinde işe yarayan kimseyi göremiyorum.

Şehr-i Emin eğer bu şehir için yetersiz kalıyorsa o zaman iş diğer kurumların üstüne düşüyor.

Silivri Kaymakamı Sayın Faruk Bekarlar duruşu ile sorunları çözme noktasındaki kişiliği ile tam bir görev adamı. Bence Sayın Kaymakam bu konuya el atarak Silivri'nin sorunlarının vatandaşın sorunlarının dinlendiği bir plartform ile tüm kurumları bir araya getirip bir çalıştaya ön ayak olabilir diye düşünüyorum.

Ben de Silivri’de yaşayan, vergi veren bir vatandaş olarak ve kamu görevi yaptığımıza inanan bir gazeteci olarak vatandaşın sesini sizlere iletmekle mükellefim.

Başta yerel yönetimler olmak üzere diğer kurum sorumluları şöyle bir sokağa çıkın sadece bir çay içerek vatandaşa ne istediğini ve şikayetlerini dinleyin.

Hiçbir şey yapamasanız bile onların takdirini ve gönlünü kazanırsınız, buda parayla makamla kazanamayacağınız büyük bir kazanç olur sizin için.


YORUM EKLE

banner148

banner132