ÜRKÜTEN PROJE

Neden bahsedeceğiz!

Tabi ki kahramanımız yine Belediye Başkanımız Özcan ışıklar.

 Maskoop Sanayi Sitesi projesi altında Silivri’miz de kurulması beklenen işyeri sanayi sitesinin girişimlerini basın yoluyla bir açıklama getirerek, projenin gayri ciddi olduğunu ve bunun bir tarım arazilerini yağma ve talan olduğunu duyurmuş ve kendi sitesinden de paylaşmıştır…

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri, “bana proje getirin”  diyerek, ortalığı birbirine katan Sayın Belediye Başkanımızın önüne gelen bu devasa projeye karşı gelirken, “sadece tarım alanların yağmalanmasını önlemeye çalışıyoruz” diyerek mesnetsiz bir açıklamayla geçiştirmesi  akıllara bir çok soruyu da beraberinde getirmiş oldu…


Dediği gibi sadece tarım alanlarını koruma için karşı geliyorsa, kendisine birçok tarım alanını nasıl yok ettiklerini tek tek sıralarız… Çanta Mahallesi desek, şimdilik yetecek sanırım. 

Kooperatif yetkilileri ve yönetim kurulu derhal bir basın toplantısı düzenleyerek kooperatifleri ve projenin işleyişi hakkında bilgileri yerel basınımızla paylaşmak istediler…

Buyurun basın toplantısına…

Öncelikle, Bu basın toplantısını üstlenen, bizleri davet eden Refik Bek arkadaşımıza teşekkür ederiz. 

Ayrıca, söylemeliyim ki İlgili kooperatif ve yöneticilerinin de Refik Bek ile bir arada olmalarının ne denli isabetli bir karar olduğunu da belirtmek isterim…
Öncelikle, kamuoyuna duyurmalıyız ki bunun bir yağma ve talan olmadığıdır. 

Basın toplantısı yaparak karşımıza çıkan insanların; başlattıkları projenin, devlet destekli olduğu ve yurt dışı kredileri ile desteklendiğini belirten basın açıklamasının bizlere dağıtılması ile birlikte basın bildirisini okuyan, İstanbul Finans Danışmanlık A.Ş yönetim kurulu başkanı Zeki Göktaş, Sayın Işıklar’ın açıklamalarını talihsizlik olarak nitelendirmiştir.

 Suç isnadında bulunduğunu belirtmiş, Sayın Işıklar’ın kendisi ile 8 ay içerisinde iki defa bir araya gelerek projelerine destek verdiğini, ellerinden ne gelirse yardımcı olacaklarını söylediğini, son iki ay içerisinde Sayın Kaymakamımız Faruk Bekârlar ile de istişarede bulunduklarını basınımızla paylaşmıştır.

Sayın Özcan Işıklar’ın, başkaları tarafından yanlış bilgilendirildiğini ve de yönlendirildiğine inandıkları belirten Sayın Göktaş konuşmasına Silivri’nin projenin içerisinde bulunan üniversite, hastane ve ar-ge birimleriyle istihdam ve katma değer yaratacağını 20-30 bin civarında insana istihdam sağlanacağını da belirtmiştir.

Tam da burada sormak isterim!

20-30 bin civarında bu insan topluluğunun yüz de kaçı Silivri’nin içerisinden olacaktır? Böyle bir sayı Silivri’nin siyasi hayatına ne kadar etki eder?

(Seçimlerde cezaevinin etkisini hatırlayalım)

Sayın Işıklar’ın, endişelerinden biri de bu olmasın sakın!

Böyle büyük bir projenin içinde yer almaması Sayın Işıklar’ı ne kadar üzmüş olabilir? Büyük bir Rantiye kapısı olacak olan projenin finans yönetimi, Silivri’nin özellikle Yerel yönetimini seçim sürecinde ne denli etkileyecektir?

7,5 yıldır algı operasyonlarıyla ve bir türlü yaptıramadığı üniversiteleriyle mutlu mesut yaşıyordu. 

Nereden çıktı şimdi bu proje?

 Bir yıldır bilgisi olduğu halde neden son iki gün de harekete geçti?

Anladığım kadarıyla proje sadece Silivri için geliştirilen bir proje değil, mobil bir proje olarak değerlendirebiliriz. Yani burası olmazsa Çorlu olur, Çatalca olur. 

Yani geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine çok büyük bir proje olan Havaalanı projesinin Silivri’den kaçtığını düşündükçe; aklıma Sayın Işıklar’ın şu sözleri geliyor: “Tarım alanlarını korumak adına, hava alanı projesini Silivri’miz de istemiyoruz.” Diyerek tepki göstermişti.  

Anladığım kadarı ile Sayın Işıklar, kendisinin içinde olmadığı, olamayacağı bir projeyi desteklemiyor. Yani, önüne gelen projelerin bir ucundan kendisi tutmazsa ya da bizzat içinde olmazsa o proje asla hayata geçemez.

Bu devasa proje olur ya da olmaz bir şey diyemem, bunu zaman gösterecektir.

Lakin tarım arazilerinin yağmalanması diye bir durum söz konusu değil.

 Proje gerçekleşirse de beşeri durumdan, ekonomimize, coğrafi yapımızdan, şehircilik anlayışımıza kadar çok şeyi değiştirecek bir proje var karşımızda. 

Sayın Belediye Başkanımızın bildiği ya da bizim göremediğimiz bir yanı da varsa bizlerle(Halkıyla)bunu paylaşmasını bekleriz. Yoksa yağma, talan, tarım arazileri yok oluyor sözleri artık insanları tatmin etmiyor. 

Bizzat kendi yönetimiyle talan edilen onlarca tarım arazisini kendisine liste halinde verebiliriz…
 
YORUM EKLE

banner148

banner132