SİYASETİN EĞİTİMİ

 ‘’Cumhuriyet sizden fikri hür,vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’’ diye seslenmiş Atatürk öğretmenlere. Hiç oturup düşündünüz mü neden bu sözü söyleme gereği duymuş ? Koskocaman bir ülke kurmuşsun, emrinde ordun var, iki dudağının arasından çıkacak kelimeyle ülkede istediğini yaptırabilirsin, kalkıp da diyorsun ki fikri hür,vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirelim… Neden ?

Diye bilirdi Atatürk şu tarz yaşayan, bu tarz gezen, şöyle giyinen gençler yetiştireceğiz diye. Elinde imkanı vardı, yukarıda saydığımız durumların hepsi Atatürk’ün emrindeydi ? Neden demedi ?

Atatürk’ü sevmiyorsan yazının bundan sonrasını okuma kardeşim. Yazacaklarım sana ağır gelir kaldıramazsın…

Atatürk biliyordu bir neslin ne kadar zor yetiştiğini, adı kadar emindi ki gençliği,gelecek kuşakları sağlam bir temel üzerine oturtmanın gerekliliğini. Bu yüzden de bir kalıba bir şekle koymadı gençliğini akılları hür olsun dedi düşünsün üzerine bir şeyler koysun üretsin, vicdanı hür olsun dedi yaptığı işi layığı ile yapsın vicdanının ön gördüğü işleri becersin olmaza, olmazlara sürüklenmesin,irfanı hür olsun kültürlü bir toplum gelsin istedi kendi arkasından.
Ne kadar anladık Atatürk’ü ? Ne kadar benimseyebildik sözlerini ? 

Ömrünün yarısından çoğunu savaşlarda geçirmiş bir kişinin söylediği sözler, eğitim, kültür, medeniyet, dünya barışı… Saygı duyulduğu için heykeli dikilen bu adama saldıran yobaz islamiyeti bu topraklarda rahatça yaşayabiliyorsan bil ki saldırdığın Atatürk sayesinde. 

Bu gün kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i özgürce açıp okuyabiliyorsan  Atatürk sayesinde. Hala bunu anlamıyorsan dedik ya kardeşim yukarıda; okuma bu yazılanları ağır gelir diye.

Atatürk’ten sonra ülkede başa gelen her iktidar eğitime bir balta vurdu, siyasi emeller güdülerek nesiller yetiştirilmeye çalışıldı. Sonuç ne mi oldu ‘’ Mars mı daha yakın Hindistan mı ?’’ sorusuna   ‘’ Mars ‘’ cevabını veren bireyler çıktı ortaya.  

Şimdide dünyada saygı duyulan fikir ve düşünceleri hala günümüze ışık tutan Atatürk’ü müfredat dan çıkarıyoruz. Tamamen çıkarıldı denmesin diye kılıfta bulundu 5 bilemedin 6 sayfa ayrıldı. Ne konulacak peki Atatürk’ün yerine bu kitaplara ‘’kocaya koşulsuz itaat vb. gibi kavramlar… 

Sonuç ne mi olacak gene bir nesil yok olup gidecek. Neden ? Siyasi amaç güdüyorlar da ondan. Çekin kardeşim pis emellerinizi çocuklarımızın üzerinden… Bırakın çocuklarımız bilimin ışığında aynı zamanda ahlakına bağlı bağımsız insanlar olarak yetişsinler. 

Bırakın öğretmenlerimiz sizlerin siyasetine alet olmasın. Eğitim bakanının bile eğitimci olmadığı Ülkemizde, eğitimden çok bir beklenti içine girmek ne biliyim biraz tutarsız sanki…

2017-2018 Eğitim öğretim yılı bu gün başladı. Ülkemizin teminatı çocuklarımızın aydınlık bir geleceğe ulaşmak için çok çalışmaları gerekli. Öğretmenlerimiz daha güzel şartlar altında daha güzel imkanlar ile çalışmanız dileğiyle. 

Değerli veliler bu yıl işiniz yukarıda saydığımız sebeplerden dolayıdır ki daha zor… Sizlerin görevi Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü evlatlarınıza anlatmak. Onun fikirlerini yaşatmak, onun gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak…

Atatürksüz bir müfredatı ben istemiyorum, Atatürksüz bir eğitimi kabul etmiyorum…
Mutlu huzurlu bir hafta sizlerin olsun… Yeni eğitim öğretim yılı kutlu olsun… 

YORUM EKLE

banner148

banner132