TKP SİLİVRİ İLÇE ÖRGÜTÜ AÇILIYOR

''Yeni bir Cumhuriyet mümkün mü'' Paneli Silivri'de Gerçekleşti.

TKP SİLİVRİ İLÇE ÖRGÜTÜ AÇILIYOR
 Sol yazarı Orhan Gökdemir 'in konuk olduğu etkinlikte, TKP Merkez Komite Üyesi Gülçin Yamaç'ta konuşma yaptı.

Orhan Gökdemir'in Cumhuriyet'in değerini vurguladığı konuşmasında; 1789 Fransız Devrimi'nden  1923 Cumhuriyet devrimine tarihsel süreçten bahsederek, Osmanlı'daki tarikat ilişkilerinin Cumhuriyet ile nasıl bitirildiğini, 1946'dan sonra ise "nasıl başladığını", yine aynı yıllardan başlamak üzere Cumhuriyet'in tasfiye sürecinin nasıl geliştiğini anlattı.  

Gökdemir: "Cumhuriyet, büyük Fransız Devrimi'nden bu yana cemaatleri, tarikatları, kurumsallaşmış dini, aristokrasiyi, monarşiyi dağıtıp, özgür ve eşit yurttaşlardan yeni bir halk yaratma işidir. 


Şimdi hepsi sıfırlanmıştır, büyük bir geri çekilme dönemi yaşanmaktadır. 12 Eylül darbesi ile güçlenen karşı devrim, islamcı bir iktidarla taçlandı. Cumhuriyet tasfiye edilmiştir. Bu tasviyenin sonucu olarak; denetimsiz kurumlar, güvenilmeyen bir yargı, kadın cinayetleri ve çocuk tecavüzleri vb ile dolu, kokuşmuş bir ortam oluşmuştur. 


Ekonomik ve dış ilişkiler gibi sorunlardan bahsetmiyorum bile. Şimdi, yeni bir Cumhuriyet'in inşaa edilmesi gerekmektedir. Kalabalık mıyız? Hayır. Bilmeliyiz ki, Cumhuriyet her zaman "az olanlar" tarafından başarılmıştır" dedi.

TKP Merkez Komite Üyesi Gülçin Uz ise; Eşitlik temelinde, yeni bir Cumhuriyet'e ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyacın toplum tarafından da bilindiğini ama aynı toplumun karamsar bir bekleyiş içerisinde olduğunu, kaydetti. 


Bu durumdan çıkışın mümkün ve gereklilik olduğunu, toplumun bunun gerçekleşmesi için beklemesi halinde ise gerçekleşmeyecegini, vurguladı. Yamaç; "Biz bugün, eşitlikçi bir Cumhuriyet'in mümkün ve gereklilik olduğunu biliyoruz. Nasıl bir Cumhuriyet istediğimizi ise "Toplumcu Anayasa Taslağı"mızla anlatmaya çalıştık. 


 Biz, bugün gelinen durumun, ülkemizdeki krizin Sosyalist bir Cumhuriyet ile aşılabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bunun aksi mümkün değildir. Yeni bir Cumhuriyet'i ise hep birlikte başaracağız" diyerek, konuşmasını bir davet ile tamamladı. 


TKP Silivri İlçe Örgütü 19 Kasımda Açılıyor.


19 Kasım 2017 tarihinde TKP Silivri İlçe Örgütü'nün açılışının yapılacağını da duyuran Yamaç; "Cumhuriyet, eşitlik ve emekten yana herkesi, tüm dostlarımızı açılışa davet ediyoruz", dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 21:19

özgün deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132