SİLİVRİ'DE Kİ ÇEKİÇ GÜÇ

 Son aylarda Silivri siyasetinin üzerinde ki ölü toprağı bir nebze de olsa aralanmış gibi duruyor.
Türk siyasetinde ''seçime bir kala '' diye bir tabir vardı.  

Genel ve yerel seçimlere son bir yıl kaldı diyebiliriz. Siyasetin klasik sıcak yüzü son bir yıl kala ortaya çıkınca, haliyle siyasetçiler meydanlara çıkmaya başladı, mahalle ziyaretleri, köy kahvelerinde toplantılar, kurumlara nezaket ziyaretleri ve bütün derneklere mavi boncuk dagıtma turları hız kazanmış durumda.

Yerel yönetimler de makyaj yapıp göz boyar cinsten yol düzenlemesi ve çevre düzenlemelerine son gaz devam ediyor.

Eee tabi haklı olarak, ''seçime bir kala'' iş yapsınlar ki vatandaşın aklında yer edinsinler. 

Siz okuyucularım ne düşünür bilemem ama benim kendi kanaatim Silivri de siyasete yön veren, yerelde iktidar olması sebebi ile CHP dir diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın CHP Silivri ilçe yönetiminden bahsetmiyorum. 
Uzun yıllar boyunca Silivri'de iktidar olan ve Chp yi iktidar yapan seçmenden ve partililerden bahsediyorum.

O seçmen ve partililer kiii, Silivri'nin çekiç gücü diye nitelendirdiğim ve Chp ye gönül vermiş büyük bir ordu niteliğinde.

Her nekadar bir kaç kişiye kızıp küsseler de asla partisini bırakmayan her daim her alanda partisinin arkasında duran Chp'lilerden bahsediyorum.

İşte o gizli çekiç gücü oluşturan chp liler bu aralar siyasi kulisleri yeniden alevlendirdiler, dışarda, çarşı pazarda seçim ve adaylık kulisleri tatlı bir telaşla Silivriyi ısıtmaya başladı diye bilirim. 

Kapalı kapılar arkasında muhtemel aday adayları'nın isimleri ''aman yerin kulağı vardır kimse duymasın'' denilerek aslında herkes duysun gizli gizli reklam yapıp nabız yoklama konuşmalarına döndü.

Öncelikli olarak Ak Parti'nin neredeyse kesin diye bileceğim ( Ak Partili bazı büyük ağbilerin verdiği bilğilere göre) Tülay Kaynarca artık Silivri'de kesin aday olarak gösterilecek diyebilirim.

Mhp nin aday çıkarıp çıkarmıyacağı henüz belli değil!

Ama Ak Parti ile Mhp nin ittifakından aday çıkarılacak Tülay Kaynarca 'yı Mhp de mecburiyetten destekleyecek  gibi görünüyor. 

İyi Parti Silivri'de sıkıntılı bir süreçle başlamış olsa da geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları kongreden sonra taşları yerine oturtmuş gibi görünüyor. 

Bu aralar kendi partilerinden umduklarını bulamayan siyasi beklentisi olanlar İyi Parti'nin kapısını aşındırmaya başlamışlar bile !!!

CHP ye değinecek olursak; Hali hazırda ki Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın bir anlık öfkesi'nin sonucu  Cemal Canpolat'a İstanbul İl Başkanı koltuğunu  kaybettirmesi domino etkisi yarattı.

Işıklar'ın İstanbul İl kongresinde yaptığı yanlış hamle 36. Genel Kurultay da Muharrem İnce'nin de genel başkanlık yolunu kapattı. 

Hal böyle olunca Işıkların bir sonraki dönem adaylık hayali de saman alevi gibi sönmüş oldu.  Direk en tepedeki birinci ağızdan Özcan Işıkların bir daha aday yapılmayacağını birebir teyit ettim diyebilirim.

Işıkların aday olamayacagına kanaat getirenlen ise başkanlık yolundaki çalışmalarına hız verdi tabi ki. Siyaseten rüzgar kimden yana eserse yelkenlerde o yöne doğru açılacaktır.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklama ise çok manidar geldi bana, birdaha aday gösterilmeyecek belediye başkanlarının ekibinden veya ilçe yönetiminden kimseyi aday olamayacak açıklaması ise bir çok kişinin önünü kesmis oldu.

Aday adaylık da ismi geçen ve uzun süredir siyasi kulislerde bulunan Saadet Gençoğlu ve Bora Balcıoğlu'nun önü de genel merkez tarafından kapanmış oldu.

Balcıoğlunun talihsizliği ise Işıkların ekibinde meclis üyesi olması, bu dönem atama yoluyla başkanların belirleneceğini düşünürsek iki dönem Özcan Işıklar ile çalışan hiç kimse aday gösterilmeyecek.

Elbette burada Silivri Chp ilçe'nin de duruşu ve tavrı çok önemli, genel merkez kimi aday gösterir bilinmez ama ilçe'nin çıkacak adayla uyum içinde çalışıp çalışmayacağıda çok önemli.

Tüm siyasi partilerin muhtemel aday adayları Haziran ayına kadar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Siyasi kulisler daha bir ısınacak gibi duruyor, bekleyip göreceğiz.

 
YORUM EKLE

banner148

banner132