SATACAK NE KALDI

 Vakti zamanında anlatılmış bir hikayedir. Günümüzün özeti aslında ders almayı bilene. Maalesef yaşananlar ders alınmadığının ibareti, biz bir kere daha anlatalım genç kuşaklar duymadık demesin.

3 çocuk anne ve babadan oluşan bir aile. Oturdukları hariç 3 tane daha evleri var, iyi kötü yerden ayağı kesende 30-35 binlikte bir araba. Evin tek çalışanı baba ve diğer evlerden gelen kira gelirleri. 

Sabahları kahvaltıda peynir, zeytin, ekmek yeniyor genellikle arada bir nefis körelsin diye salam konuyor. Çocuklar okulunda, hanım evinde yaşayıp gidiyorlar işte hayatı. ‘’Her canlı bir gün ölümü tadacaktır’’ gün geliyor evin reisi hakkın rahmetine kavuşuyor. 

En büyük ağabey oluyor evin reisi sırtlanıyor tüm yükü. Önce kirada olan evlerden birini satıyor. Ertesi gün kahvaltıya salam, sosis, geliyor. Kör amel doyuyor elbet hoşuna gidiyor ailenin tabi. Biraz daha zaman geçiyor aradan kirada ki evlerden birini daha satıyor büyük ağabey, ertesi sabah kahvaltıya pastırmada ekleniyor. 

Kapıda duran ayağı yerden kesen 30 35 binlik araba satılıyor, yerine 80-90 bin lik bir araba alınıyor. Ev ahalisinde mutluluk hat safhada, hatta içten içe ‘’ bunca zaman boşuna çekmişiz, babam da hiçbir şey bilmiyormuş’’ söylemleri başlıyor. 

Zaman geçiyor hızla kirada olan 3. evde satılıyor tatillere gidiliyor, gezmeler tozmalar dışarıda sofralar yemekler. Nihayetinde dağ olsa dayanamaz bitiyor oda, sırada oturdukları ev var satılıyor oda. Artık elde avuçta yok, işte o zaman düşüyor akıllara babaları, halbuki ne kadar haklı olduğu…

İş işten geçmiş oluyor.

Neden mi anlattım bu hikayeyi sizlere! Artık T.C vatandaşı olmak para ile mümkün. Kaybettiklerimizi siz düşünün, bunca vakitte anlaşılmadı, sıra geldi T.C. vatandaşlığını satmaya. En az 2 milyon dolar tutarında  sabit sermaye yatırımı yapan veya en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan yabancı uyruklulara Türk vatandaşlığı verilecek.

Resmi Gazetede yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelik, ayrıca en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilebilecek.

Eğri oturup doğru konuşmak lazım, bizler için belki bu meblağları bir arada görmeye ömrümüz yetmez. Ama gel gelelim bu tutarı bulup buluşturmakta çok zor değil hani. 

Gelmek istediğim nokta benim atalarım dedelerim bu vatanı savaşlarda kanı canı pahasına savaşarak kazandı. Şuan ise parayı bastıran T.C. vatandaşı olabilecek. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum.

Bu ülkede, vatanımda yaşamaktan gurur duyuyorum. Şimdi ise birileri çıkıp diyor ki bana, benim anladığım ‘’ ben bu gururu para ile satarım ‘’ ben bunu kabul edemiyorum maalesef,  yüreğime sindiremiyorum.

Satılmak istenen bakkaldaki sakız değil, Fırından alınan ekmek değil. T.C. vatandaşlığı. Daha ne diyip ne söyleyebilirim ki… Karar değerli okuyucularımın, karar senin, karar sizin…

 Mutlu ve huzurlu bir hafta sizlerin olsun…
YORUM EKLE

banner148

banner132