SESSİZ KALMAYACAĞIZ, ALIŞMAYACAĞIZ

Şiddet sona ersin!

SESSİZ KALMAYACAĞIZ, ALIŞMAYACAĞIZ
Silivri Tabipler Odası Temsilcileri görev başında yine hayatını kaybeden meslektaşları için bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında Konuşan Dr. Meltem Irmak Uçar susmayacagız ve unutmayacagız hiçbir zamanda unutturmayacagız, hepimiz korkuyla hergün işe geliyoruz bu gün hangibiz saldırıya uğrayacak hangimiz öldürülecek endişesi ile çalışmak istemiyoruz dedi.


Meltem Irmak Uçar Bu Yapılanları Hak Etmiyoruz.
 
Aksaray’ın Bozcamahmut köyü Aile Sağlığı Merkezinde çalışan aile hekimi Hüseyin Ağır görevi başında 29 Mart 2017 tarihinde kurşunlanarak öldürülmüş ve ikisi küçük yaşta, biri henüz doğmamış çocukları babasız kalmıştır..

Aile sağlığı Merkezlerinde, hastanelerde iş güvencesinden yoksun, güvensizlik ortamlarda hizmet vermeye çalışan sağlık emekçileri, dayanışmanın, dostluğun, paylaşımın iş barışın yok edildiği, rekabete dayalı sistemde maalesef hayatları pahasına çalışmaya devam etmek zorunda kalmaktadırlar. Uygulanan performans sistemi ile nicelik artırılırken, sağlık hizmeti niteliği düşürülmektedir.

Birçok kurumda altyapı ile ilgili ciddi sorunlar mevcuttur. Sistemin tüm bu sorunlarına karşı, hasta müşteri gibi ele alınıp sağlık çalışanlarının değersizleştirilmesi söz konusudur. Bütün aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanı, hekim gibi görünüyor.

Dikkat çekici bir başka nokta da hasta ya da hasta yakınlarının sağlık çalışanlarını şikayet ettiği SABİM hattıdır. Böyle bir şikayet üzerine hakkında soruşturma açılan Melike Erdem bu nedenle yaşamını yitirmiştir. Bütün özverimizin kıymetinin olmadığı ile karşı karşıya kalmamıza neden olan SABİM şiddeti ile ilgili de bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.

Sağlıkta şiddet dur durak bilmiyor

2012 yılında Dr. Ersin Arslan, 2015 yılında Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir’i çalıştıkları sağlık ortamında uğradıkları saldırı nedeniyle, 2012 yılında Dr. Melike Erdem’i ise SABİM hattı üzerinden oluşturulan şiddetin yoğun psikolojik baskısı sonucu kaybetmenin acısı henüz dinmemişken, Mart ayı başında Dr. Metin Güneş otomobili ile seyir halindeyken uğradığı silahlı saldırı, geçtiğimiz günlerde de Dr. Hüseyin Ağır görevi başında yine bir silahlı saldırı sonucu kaybedilmiş, aynı gün Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Mustafa Erdem ağır bir şekilde darp edilmiş ve ölüm tehdidi almıştır.

Dr. Hüseyin Ağır’ın kaybından duyduğumuz derin üzüntümüzü bir kez daha dile getirirken, “Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarımızın öncelikli gündemi olan sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için her türlü mücadelemizi kararlıkla sürdüreceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, şiddet yasa tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ediyoruz. Sağlık Çalışanlarının şiddet görmesine, öldürülmesine sessiz kalınmaması için tüm kamuoyu duyarlı davranmaya, sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermeye davet ediyoruz.

Şiddet sona ersin!

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ İSTANBUL TABİP ODASI SİLİVRİ TEMSİLCİLİĞİ 
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132