REFERANDUM SAVAŞLARI

 Ne kadar yazarsak yazalım ne kadar konuşursak konuşalım hep olduğumuz yerde sayıyoruz. Her seçim dönemi siyasi partiler tarafından bir gerginliğe soğuk bir savaşa maruz kalıyoruz.

Yerel siyasette dışarda bunu henüz çok hissetmesek de Türkiye genelinde bu soğuk savaşı iliklerimize kadar hissediyoruz.
CHP bu referandum seçimine daha önce hiç görmediğim kadar bilinçli ve kadrolu hazırlanmış. Kılıçdaroğlu nun hamleleri ve taktikleri gayet mantıklı ve güzel, referandum seçimine parti bayrağı bulaştırmadı CHP liler bu referandumun bir parti meselesi değil bir ülke meselesi olduğunun bilincinde hareket ediyor.

CHP liler bu kampanya süresince ulaşabildikleri her vatandaşa daha anlaşılır bir dille bu referandumun bir parti seçimi olmadığını ülkenin geleceğini oylayacaklarını anlatıyor.
Ak Parti ye baktığım zaman,  teşkilatlar meydanlara indiler ama örgütlü bir şekilde değiller.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Partinin genel başkanıymış gibi hareket ederek meydanlarda Ak Parti teşkilatının yapamadığını tek başına yapmaya çalışıyor. Cumhurun başı olan Erdoğan’ın bu süreçte tarafsızlığını korumayacağını herkes çok iyi biliyordu. Referandum mitinglerinde Başbakanlığı döneminde ki gibi hareket etmesi çokta şaşırtmadı beni aslında.

17/25 Aralık ve akabinde 15 Temmuz kalkışmasının ardından Ak Parti neredeyse belini doğrultamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir taraf dan partiyi ayakta tutma mücadelesinde bir taraftan içerdeki Fetöcüleri temizleme çabasındayken birde referandum telaşına düştü.

Şu bir gerçek ki Ak Parti eski gücüne sahip değil, şayet o gücü ve kudreti yerinde olsaydı taban tabana zıt olan MHP ile anayasa değişikliği ve referandum için anlaşma yoluna gidip destek istemezdi.

15 yıldır tek başına iktidar olmuş kimseye minnet etmemiş, koalisyon bile yapmaya yanaşmamış bir siyasi parti, düşününki ne kadar sıkıntı da ki MHP ile ortak yol alma kararına tamam demiş olsun.  

Ak Partinin, CHP nin ve bazı anket firmalarının yaptırdığı anketleri zaman zaman takip ettiğimde ciddi bir farkla hayır oylarının önde çıktığını görüyorum. Bu demek oluyor ki bu referandumda seçmen bilinçli ve ne için evet veya hayır demesi gerektiğinin farkında.

Benim tek endişem evet yada hayır kavgaları yaşanmasın memleketimizde,  hayır oyu kullanan vatandaşlarımız  terörist ve yada farklı şeylerle itham edilmesin. Kendilerine siyasetçi diyen bir yerlere kendini ispat çabasında olan bazı zevaller hayır diyecek olanları darbeci fetö cü gibi ithamlarla suçlamaya kalkıyorlar ya, işte onların zeka seviyesi ve vicdan muhakemelerinden  şüphe ediyorum.

Ak Parti ve MHP önce kendi içlerinde hayır diyecek olanlara bir çözüm bulmalı bence. Sonuç ne olursa olsun benim temennim gerçekten memleketimizin huzuru ve güvenliği, hepimiz farklı siyasi görüşlere sahip olabiliriz ama inanıyorum ki hiç birimizde ülkemizin zarar göreceği bir duruma evet demeyeceğiz.

Kardeşçe ve huzurlu yaşayacağımız güzel günler dileği ile..


YORUM EKLE

banner148

banner132