RASTGELE

 RASTGELE

42 yaşındayım, 80 darbesini hatırlayabilen son jenerasyonlar danım diye bilirim. Bu yaşıma kadar birçok genel ve yerel seçimlere tanıklık etmiştir bizim kuşak çocukları.

Son günlerde dostlarımla sohbet ederken söylediğim bir cümle var ‘’ Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar farklı bir seçim dönemi ve kötü bir süreç  görmedim’’.

Her ne kadar yerel seçimler sürecindeysek de, bu süreç genel seçim havasında geçiyor demek çok doğru bir tespit olur.

Koalisyonlar dönemini bitirip tek partili süreci başlatmak ve darbeler sürecini sona erdirmek için referanduma gitmiştik, oysa gelinen süreç de koalisyon adı yerine ittifaklar adı altında yine koalisyonlara devam ediyor Türkiye.

Yerel seçimlerdeyiz fakat sahaya çıkan Başkan adayları genel seçim havasında vaatler ve çalışmalar sürdürüyor.  Adil olmayan bir seçim süreci yaşandığı da bir kesinlik.

Parası, imkanı ve arkasında gücü olanın diğerlerini ezdiği bir seçim süreci.

Yorgun ve kırgın olan seçmenin beklentisi çok yüksek değil aslında, sadece gönülden yapılan sohbetler ve samimiyet. 

Vatandaşlar artık her şeye vakıf, hangi adayın hangi vaadini yerine getirip getiremeyeceğini iyi biliyor. Demem o ki çılgın proje ve vaadler yerine iş imkanı yaratacak projeler vatandaşın gönlünü celb edecektir.

Yerel ölçekte Silivri’ye dönüp bakarsak şayet, seçmen ne istediğini biliyor aslında ama yaşanan olaylar, bölünmeler ve süreç biraz seçmenin kafasını karıştırmış durumda. Ak Partinin Silivri de Mhp nin adayını desteklemesi ile çıkan ittifaktan rahatsız olanlar hatta tepki veren de ciddi bir kesim oluşturdu.

Cumhur ittifakın en başından beri her iki partinin de tabanında yaşanan yapısal uyum sorunu bir takım istifalarla ve parti değişikliği ile gündeme geldi gelmeye devam ediyor.

Silivri de Volkan Yılmaz ismi Mhp nin çıkardığı en doğru isim bence. Her ne kadar kendisiyle hiç tanışmamış olsak da sosyal medyadan ve haberlerden takip edebildiğim kadarıyla toparlayıcı ağbi görevini iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Fakat Silivri de Ak Partinin büyük bir kısmını oluşturan sessiz doğulu vatandaşlarımızı ziyadesiyle rahatsız etmiş görünüyor. Haliyle bu tepki Ak Partinin saha çalışmalarına da yansıyor, Cumhur ittifak adayı Volkan Yılmaz Mhp li kadrolardan oluşan ekibiyle saha çalışması gerçekleştiriyor, paylaşılan fotoğraflardan gördüğümüz bu.

Aklıma iki soru geliyor ‘’Ak Parti teşkilatı sahada çalışmıyor mu?’’ ‘’ Ak Parti içinde Volkan Yılmaza tahminlerden fazlamı tepki var’’.

Burada en büyük iş yine Volkan Yılmaza ve ekibine düşüyor, ayırımcılık yapmadığını iyi bir şekilde ifade edebilirse belki bir kısım doğulu vatandaşların oyunu alabilir. Volkan Yılmaz’ın yanında dolaştırdığı bazı isimler bölgesel milliyetçilik yapmaktan vazgeçmeli biran önce.

Kaldı ki bütün adayların Trakya milliyetçiliği politikasından vazgeçmesi elzemdir.

Silivri’nin nüfus dağılımı bigileri elime geldiğinde şaşkınlığımı gizleyememişti. Silivri’nin nüfus dağılımına göre burada yaşayan vatandaşlarımızın %72 si Anadolu dan göç almış kişilerden oluşuyor.

Aslında çok güzel bir yelpaze oluşmuş, resmi kayıtlara göre tam olarak 81 ilden vatandaşımız Silivri de ikamet ediyor.

Seçim çalışması yürüten adayların bunu göz ardı etmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Dün akşam bir arkadaşım telefonla aradı ‘’ bir gazeteci gözüyle şu anki seçim sürecini ve seçim sonucunu yorumlar mısın’’ dedi. Bu tahmini yapmak için ya müneccim olmak lazım ya da sihirli bir küreye sahip olmak gerekir. 

CHP-DSP-MHP arasında geçecek olan bu yarışın galibi kim olur şimdilik bilmek imkansız olsa da, son 15 gün kala seçimi kazanacak olanın fotoğrafı şekillenmiş olur diye tahmin ediyorum.

Şimdilik ne diyelim

Rastgele..

 
YORUM EKLE

banner148

banner132