PROTOKOL ZİYARETLERİ

 Protokol ziyaretleri diye adlandırılıyor yanılmıyorsam. 

İlçeye, Kaymakam veya İlçe Emniyet Müdürü atandığı zaman söz konusu ilçede protokol ziyaretleri başlıyor. Bu tür atamalarda ilçeye yeni gelen bir kaymakamı veya İlçe Emniyet Müdürünü ya da İlçe Milli Eğitim Müdürünü İlçe Jandarma Komutanını, İlçe Nüfus Müdürünü, İlçe Tapu Müdürünü…

Şimdilik aklıma gelen bunlar.

Aklıma gelmeyenler, lütfen kusura bakmasınlar…

Bir Belediye Başkanı ve diğer ilçe birim müdürlükleri ev sahibi sıfatı ile belirli bir süre geçtikten sonra hoş geldin ziyaretinde bulunabilirler.

 Tabii bu makul bir süre için. Bunda şaşılacak bir durum yok. Ancak, şuan ilçemizde hem İlçe Emniyet Müdürü hem de Kaymakam yeni atanmış olup daha koltuklarına oturmadan protokol ziyaretleri başlamıştır.

Bu ziyaretler bir gelenek olabilir. Eskiden beri bu şekilde uygulanıyor olabilir. Ancak bu protokol ziyaretleri bana göre zıvanadan çıkmış durumda.

 Burada, hiç kimse üzerine alınmasın; küçümsemek amacıyla yazmıyorum. Belki her derneğin, vakfın bir protokol kabul edilebilirliği vardır. Ben işin burasında değilim. 

  Ancak, ziyaretler spor kulüplerinden tutun da derneklere, yerel basın temsilcilerine, sivil toplum örgütlerine, vakıflara, temsilciliklere, esnaf odalarına, şoförler odasına, dediğimizde inanın yüze yakın belki de geçebilir bir protokol ziyareti demektir.

Arkadaşlar bırakın kimsenin böyle bir protokol ağırlamasına harcayacağı zamanı yoktur. Ya da mecburen harcatıyorsak yazık günahtır.

Bizim böyle bir lüksümüz olmamalı. 

Geçenlerde, Baro Silivri Temsilcili olarak Beşiktaş’ta ki patlama üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğüne taziye ziyareti yapılmasını temsilci arkadaştan ben rica ettim ve gittik. Orada gördüm, ne kadar iyi niyetle yapılan bir ziyaret olsa da gerçekten bir on dakikalığına da konuk etseler, gerçekten İlçe Emniyet Müdürünün zamanını almış olduk.

Bizim gibi yirmi grup gitmiş olsa ki fazla gitmiştir.  İnanın,  bir hafta çalışmaları aksamıştır. Ve bunun çok yakın zamanda yaşayarak gördüm.

 Yine bir gün; Yeni mahalle Silivri Konutlar Site yönetiminde görev aldığım bir site toplantısında yeni seçilmiştik. Bir yönetici arkadaş,” randevu alalım, Silivri Belediye Başkanını ziyarete gidelim.” Dedi. Ben,” ne için gideceğiz?” Diye sorduğum da! “Yeni yönetim olarak tanışmaya”  dedi.

 Bende, “kardeşim Başkan bizimle tanışınca ne olacak?” Dedim. “Bir çay içer döneriz!” Deyince, “biz işimize bakalım” dedik ve ziyareti yapmadık. Yani anlatmak istediğim; her işte olduğu gibi bu işin de suyunu çıkartmakta birinciyiz. 

Ne mi yapıla bilir?

Sayın Kaymakam veya bir bürokrat ilçeye tayin olduğunda belirli bir süre geçtikten ve makamına ısınıp, ilçeyi tanıdıktan sonra öğretmen evi veya buna benzer bir yerde bulunduğu makamın yetkilileri tarafından bir tanışma kokteyli yapar tüm yetkililer, başkanlar, temsilciler, orada bulunur ve bu tanışma faslı bir kerede tek elden bitirilir.

Ve yeni gelen misafirimize nefes aldırmış oluruz.   

Ramazan IŞIKLAR 

YORUM EKLE

banner148

banner132