Umutsuzluk Burada Umuda Dönüşüyor.

Silivri’de başarılı iş kadınları örneğinden biri olan Seda Şahin, Çok genç yaşta Üniversite kamu yönetimi okuyarak aklında olmayan bir sektörde işe girdi ve yıllar sonra işe girdiği o yerin sahibi oldu. Ve o Özel çağrışım Rehabilitasyon merkezinde olmak dan çok mutlu.

Umutsuzluk Burada Umuda Dönüşüyor.
 1986 doğumlu Seda Şahin bu işe ilk girişim 2008 ‘ de oldu. 2006 yılında açılan bir kurumdu.

İlk işe başladığımda halkla ilişkiler bölümünde çalışıyordum. Bu işe başladığımda aslında kendimi keşfetmiş oldum evet ben bu işi yapmalıyım dedim.

Buradaki çocukları çok seviyorum ortam bana huzur veriyor. İşe olan bağlılığım ve başarım ilerleyen günlerde patronlarımın ortağım olmasını sağladı.

Azmim ve başarımdan dolayı artık bu işi kendim yapmalıyım diye karar verip ortaklarıma ya siz ya ben diyerek ortaklığı fes edip kurumun tamamını ben aldım. Kurumumuzun 10. Yılı Mayıs ayında doluyor ve o güne özel bir balo hazırlıyoruz. On Mayıs da Silivri Kale park da hem örgencilerimiz için hem de aileleri için ve aynı zamanda Anneler günü dolayısı ile bir balo düzenleyerek 10. Yılımızı kutlamayı planlıyoruz.

6 yaşında bir kızım var şuan da bekarım, hayat mücadeleme kızım ve arkamda olan ailemin desteği ile devam ettiriyorum. Şuanda işi daha ne kadar çok geliştirebiliriz’in peşindeyiz, yeni bir kurum binamız yapılıyor. Yaz ayına kadar oraya taşınmış olacağız.

Kaç çalışanınız var?

Toplamda 15 çalışanımız var 1 tane fizyoterapist, 11 tane öğretmenimiz, yardımcı personel, 1 konuşma terapistimiz var. Bu arada konuşma terapist bölümü Silivri’ de bir ilk. Türkiye’ de sayılı konuşma terapistleri var bunlardan bir tanesi Silivri’de yani bizim bünyemizde ve biz bunu ücretsiz yapmaktayız.

Silivri’de böyle bir eğitim kurumuna ihtiyaç vardı burada yaşayan aileler ya İstanbul’a yada Tekirdağ’a gitmek zorunda kalıyorlardı bu da hem ciddi bir masraf oluşturuyordu hem de örgenciler için ciddi bir eziyet oluyordu. Biz bu hizmeti on yıldır Silivri’de veriyoruz hem de Devlet desteği ile ücretsiz veriyoruz.

Kaç tane öğrenciniz var ve eğitimleriniz nelerdir?

Eğitimlerimiz bedensel eğitim, zihinsel, down sendromlu, otizm, davranış bozukluğu, hiper aktif, dikkat dağınıklığı, tüm IQ testleri, aile eğitimi.

Bunların hepsi, her birey için ayrı ayrı raporlarına göre planlanıyor. Veli tarafından kesinlikle hiçbir ücret ödenmiyor tamamen bunu devlet karşılıyor.

Servis imkanını kurumumuz karşılamakta. Öğrencimizi biz evinden alıyoruz evine bırakıyoruz. Eğitimlerimiz bire bir eğitimdir. Bir öğretmen bir öğrenci şeklinde oluyor, dolayısıyla destek eğitimiyse ve bire bir ise öğrencinin verim almaması imkansız gibi bir şey olur. Eğitimlerimizi hafta da 2 gün, ayda toplam 8 seans olarak veriyoruz.

Örneğin; bedensel engelli olan bir öğrencimize fizyoterapistler’imiz çocukların durumuna göre tedavisini yapıyor. Burayı bir hastane gibi düşünün, her bir hastanın ayrı bir tedavisi var. Biz de her bir çocuğa ayrı eğitim ve uygulama imkanı sunuyoruz.

Rehberlik araştırma merkezinin bize gelen bireyimizin raporlarını bize sunuyor. Bizde eğitim seansları bittiğinde tekrar rehberlik araştırma merkezine gönderiyoruz ve birey orada bir teste tabi tutuluyor, burada gördüğü eğitimlerden ne kazandığını o testlerin sonucunda aileler de görüyor.

 Bireyimizin özel eğitime devam edip etmemesini bu test sonucunda görüyoruz.

200 tane öğrencimizin durum ve seviyelerine göre ayrı ayrı plan oluşturuyoruz ve buna göre öğrencilerimizin eğitimi tamamlanmış oluyor.

Devlet bu eğitimleri karşılıyor dediniz. Bunun ne kadarını devlet karşılıyor?

Devlet desteği bu anlamda az, taşıma dediğimiz evden alıp eve bırakma. Benim şuanda 3 tane servisim var ama devlet bunun ücretini ödemiyor, tamamen kurumun vermiş olduğu bir hizmet. Eğer biz bu imkanları sağlamazsak ailelerin bu duruma maddi imkanları yeterli olmuyor.

Kadromuz okul öncesi öğretmeni, zihinsel engelli öğretmeni, fizyoterapist, konuşma terapisti, psikolog olarak oluşuyor. Geri kalan ise yardımcı personeller.

Bu eğitimlerde % ‘de kaç başarıya ulaşma imkanı buluyorsunuz?

%90’ a ulaşan bir başarı söz konusu.

Şöyle söyleyeyim, evet uzun bir süreç fakat burada biz ilk olarak psikolog ile aileye en başta destek vererek başlıyoruz. Beklentimiz düşük ama sabrımız daha yüksek.

Seanslara düzenli gelinirse bize yürüyemeyen bir örgencimiz geldi ama şuanda yürüyebiliyor. Konuşamayan çocuğumuz şuan konuşuyor. Yani burada haftada 2 seanslık verilen eğitim ile bunları çok güzel çözdük.

Otizmli bir çocuğa bir harfi veya rengi öğretmek bile %100’lük bir başarıdır.

Burada eğitim veren öğretmenlerimiz çok sabırlı ve ince eleyip sık dokuyarak öğrencilerimize eğitim vermekte çünkü yaptıkları iş kolay değil.

Normal bir sınıf öğretmeninin verdiği eğitim gibi eğitim vermiyorlar, normal bir sınıf öğretmeni dersini yapıp sınıftan çıktığında o sınıftaki her öğrenci aslında konuyu anlamıştır ama buradaki öğrenciye bir konuyu defalarca anlatmak zorunda kalıyorsunuz. Onun için buradaki eğitim veriliş sistemi sabra dayalı ve işi sevmeye dayalı bir eğitim sistemidir.

Size gelen ailelerin ilk tepkisi ne oluyor?

İlk gelen aileler tedirgin ve endişeli geliyor. Hastaneye gittiğinizde hastalığınıza bir tedavi bulacaksınız diye bir umutla gidersiniz ama buraya gelen aileler umudu yokmuş gibi geliyor. Ama zamanla öyle olmadığını anlıyorlar.

Kurumlar çocuklarının engelli olduğuna dair rapor verip buraya yönlendiriyorlar ailelerin tereddüt yaşamalarının nedeni de bu, hiçbir bilgi verilmiyor.

Taa ki bize gelene kadar.

Farkındalığı arttırmak için sosyal anlamda projeler yapıyoruz. Çocuk belirli bir yaşa gelmeden evvel bu durum fark edilip bize getirilirse okul hayatına kadar düzelmiş ve normal bir birey olarak eğitim görmeye devam edecektir.

Silivri’de bir proje yapmayı planlıyoruz ve bu İstanbul çevresinde de bir ilk olacak. Engelli köyü diye bir projeyi gerçekleştirmek istiyorum.

Yerimizde hazır ve şuan bununla uğraşıyoruz. Günlük yaşantıya uygun eğitim verdiğimiz öğrencilerimize bu ortamı sağlayıp ve sınıfları buna uygun biçimde ayarlamak istiyoruz.

Çocuk sınıfta ders görüyor gibi değil de normal hayatın yaşam standartlarına uygun bir ortam ile karşılaşacağı bir derslik kurmayı düşünüyoruz.

Yurt dışına gidip bu tarz özel eğitim veren kurumları inceleyip neler yapabiliriz ya da daha ne kadar bu işin eğitim kalitesini yükselte biliriz diyerek planladığımız projelerde var.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 14:09

Özgün Deniz Gündüz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132