TABELASI VAR AMA SOKAK YOK.

Silivri'nin uzak mahalleleri'nden (Köyleri'nden ) Silivri Belediyesine ve Belediye Başkanı Özcan Işıklara ciddi tepkiler var.

TABELASI VAR AMA SOKAK YOK.
 Silivri'nin mahallelerinin ve köylerinin sorunlarına duyarsız kalmayan Gazete Manşet bu hafta Büyük Çavuşlu mahallemizden aranarak bizlerinde sorunlarına gazetenizde yer verin dediler. Ekip arkadaşlarımızla ziyaret ettiğimiz Çavuşlu halkına bir sorduk bin işittik. 

Yaklaşık bir yıldır düzenli olarak ziyaret ettiğimiz uzak mahallelerimizde ki vatandaşlarımızın hep ilğisi ve sevgisi ile karşılaşmak bize her zaman ne kadar doğru bir iş yaptığımız duygusunu her defasında yaşattı. 

Bu kez Çavuşlu'da mahalle halkı'nın o kadar büyük sevgisiyle karşılaştık ki, insanların kalbine dokunabilmiş olmanın mutluluğu paha biçilemez.

Teşekkürler Büyük Çavuşlu sakinleri.

Tabela Belediyeciliği Haklı Çıktı.

Mirsat İbişli Büyükçavuşlu mahallesi Kocayemiş sokak sakinlerinden,  oturdukları mahalle resmi kayıtlarda geçiyor ama yaşadığı sokak ortada yok. 

İşin ilğinç tarafı Silivri Belediyesi tarafından olmayan sokağa tabela konulmuş ama ortada ne yol var nede sokak. Defalarca Belediye Başkanı Özcan Işıklara ve Fen İşleri birim Başkan Yrd. Hasan Solak'a gitmişler sorunlarını anlatmışlar dilekçeler vermişler ama bir çözüme ulaşamamışlar.

Belediye Yıllardır Bizi Oyalıyor.

Mirsat İbişli ''olmayan sokağımızda alt yapı çalışmaları olan kanalizsayon ve elektirik işlemleri bitti fakat doğal gaz alt yapı çalışması yapılamıyor. sokağın geçtiği alan mera alanı içinde kalıyormuş, bize kendi yerlerimizden 2 metre kadar terk yapmamızı istediler bizler sırf bir yol olsun  diye bu terkleri hiç düşünmeden yaptık ama yine sonuç yok.  

Üç yıldır bu sorun devam ediyor ve kapısını çalmadığımız kurum kalmadı. Özcan Işıklar  ve Hasan Solak'ın  ''mera alanları bizim için çok önemli'' söylemleri bizim burada ikinci planda kalıyor. Gelip mera arazisi'nin ne halde olduğunu bir görsünler. İnşaat atıkları, kum yığınları, dahası mera alanı çöplük halinde. Köylü bu merada hayvan otlatamıyor.

Bu sokakta yaşayan vatandaşlar olarak imzalı toplu dilekçeler yazdık, hem İGDAŞ'a hem de başkan yrd. Hasan Solak'a verdik. 

Başkan yardımcımız dilekçeler kayboldu diyerek ikinci kez dilekçe istediler ama üç yıldır başvurumuzdan bir haber yok. Mahalle halkı olarak Büyükşehir Belediyesine başvurduk onlarda yetkili Belediye Silivri Belediyesidir diyerek bizi yine buraya yönlendirdiler. Artık kime ve nereye gidecegimizi bilmiyoruz.

Evimizde doğal gaz yok, yürüdüğümüz yer sokak değil yıllarca gidip gelmeyle yol halini aldı, özellikle de kışın sokağa çıkınca çamur içinde yürüyoruz. 

Sokağın adı var kendi yok.

Mera alanı'nın kenarından  geçen yolun sokak yapılması için kendi topraklarından vaz geçen mahalle sakinleri. '' Sokağın adı var kendi yok'' demekten yorulduk diyorlar. Bu yolu plan proje içine dahil etmedikleri sürece ne sokak asfaltlanacak nede İGDAŞ dogal gaz hattı çekecek.

İGDAŞ'a gidiyoruz ''Belediyeden buranın yola açıldıgına dair izinleri bize getirin biz hemen hattı çekelim'' diyorlar. Belediye de Hasan Solak' Başkana gidiyoruz halledeceğiz diyorlar. Ama ortada halledilen bir şey yok,  bu işi halletmenin başka yolu varsa söylesinler öyle halledelim.  Burada oturan sakinler kendi arsalarından  2 şer metre yola terk yaptılar ama yine sonuç yok.

Silivri Belediyesi burayı sokak olarak görmüyorsa bu sokak tabelasını niye dikti buraya.  

Yıllardır burada yaşıyoruz bu yolun çamurundan ve eziyetinden bıktık; Biz vatandaş değilmiyiz bizden oy almıyorlar mı? Düzenli olarak mahalle konseyi toplantı yapıyorlar burada, mahallenin bir çok sorunu var sürekli not alıyorlar ve her defasında ''En kısa sürede halledeceğiz'' deyip gidiyorlar. Henüz tek sonurumuzu çözdüklerini görmedik. Hep ''olacak, yapacağız, sabır'' diyor yetkililer ama hiç bir şey olduğu yok.

Yatırım ve Çalışma Yapılmayan Tek Yer Büyük Çavuşlu.

Ana yollarımızı İBB yaptı ve düzenli olarak da onarım ve bakımları yapılıyor ama belediyemizin yetkisinde olan yerler harabe içinde. 

Köyümüzde yapılan hiç bir çalışma yok, bir tane düğün salonu yapıldı, onu da Silivri Belediyesinden imar iskan izni almak isteyen bir inşaat firmasına ''Büyük  Çavuşluya Düğün salonu yap izinlerini verelim'' demişler.

Yani rüşvet karşılığı alel acele yapılan bir salon.  Firma buraya salonu yaptı ama ne havalandırması var nede akustik düzeni.  Baştan savma yapılan düğün salonunu mecbur kalmazsak kullanmayacağız, o kadar kötü yani. 

80 yıldır bu köyde yaşıyoruz, bizi neden yok saydıklarını anlamıyoruz. İki dönemdir Başkan olan Özcan Işıklar Büyük Çavuşlu köyü için ne yaptı. Diğer belde ve köylere bakıyoruz dehşetlere düşüyoruz. Çavuşlu mahallesinde 7 bine yakın bir nüfus var, Silivrinin yakın köylerinden 3 tanesini toplasınlar bir çavuşlu yapmaz. 

Chp Çavuşlu dan en çok oy aldıkları mahalle karşılığı bu mu yani !

Büyük Çavuşlu mahallemizin gençleri için bir futbol sahası bile yok. Onuda geçtik mezarlığa giden yolumuz yok. Çamur içinde ve iş makinası'nın kepçesinde cenaze kaldırdığımızı biliyoruz. 

Köye yapılan bir otobüs durağı ve bir kaç sokak asfaltlamasın dan başkada birşey yok. Yıllardan beri yaptıkları elle tutulur iki şey var biri itfaiye diğeri de düğün salonu, köye yapılan başka bir şeyler varsa biz bilmiyoruz. 

Gençlerimizin antreman yapacağı futbol oynayacağı bir saha yok, geçtiğimiz günlerde Ak Parti iş makinası yollayarak saha olarak kullandığımız yeri otlardan demizlediler. Gençlerimiz yeni yeni antreman yapmaya başladılar.

Bu iş Afiş Asmakla Olmuyor.

Özcan Başkan yollara afiş asarak, ''Büyük çavuşlu da piknik yaptınız mı?'' diye soruyor ya! Özcan Başkan gelip bu insanlara pinik alanına nasıl gidiyor diye bir baksın. Piknik alanına giden  bir yol yok, zamanla insanların kullandığı güzarğah yol halini almış ve gidiş gelişler buradan sağlanıyor. 

Ayrıca her bahar ve yaz aylarında köye ait olan bu piknik alanları bir takım derneklere ve firmalara hafta sonları kiralanıyor. Biz burada yaşayan köy halkı olarak bu piknik alanını kullanamıyoruz. 

''Burayı biz kiraladık giremezsiniz'' diyerek bizi piknik alanına sokmuyorlar. Bizde hafta sonları çocuklarımızla ailemizle piknik yapmak için başka yerlere gitmek zorunda kalıyoruz. Köyün ortak alanı olan bu piknik alanından yapılan kiralama bedelleri nereye gidiyor kim kullanıyor hiç bir bilğimiz yok.

Hasan Solak'dan ilğinç açıklama.

Geçtiğimiz günlerde köye toplantıya gelen Hasan Solak köyde ki nufusu azalmasına engel olun, nufus sayısına göre İller Bankasından para alıyoruz, aldığımız parayla yatırım yapıyoruz diyerek vatandaşa ilğinç bir açıklamada bulundu.

Köyümüze yapılan bir iş yatırımı yok burada nufusu nasıl tutacaksınız, köyün tüm çalışanları Çerkezköy de ve civar yerlerde çalışıyoruz.

Bu  şartlarda Çavuşlu da gençleri tutmak imkansız, çerkezköy 8 km ve Silivriden daha yakın.
Vatandaşa kendileri sahip çıkmaları gerekiyor.  Köy muhtarımızda çok yetersiz kalıyor, şikayet ve isteklerimizi iletiyoruz ama bir çözüme kavuşturamıyor.

B.çavuşlu halkı olarak yetkililerin sorunlarımıza duyarlı davranmasını ve en kısa sürede çözüme ulaştırmasını istiyoruz diyen mahalle halkı Silivri Belediyesi yetkililerinden bir açıklama bekliyoruz dediler.Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 09:36

özgün deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132