O Bize Allahın Bir Lütfu

15 yıllık güvenlik görevlisi olan Refik Bayraklı evli ve iki çocuğu var. 7 yaşınada olan Yusuf Kemal' e Otimz teşhisi konulduğu andan itibaren tüm hayatları bir anda değişmiş.

O Bize Allahın Bir Lütfu
 Gazete Manşete ulaşan Refik Bayraklı '' Özgün hanım sizin daha öncede yaptığınız haberleri okudum ve bu konuda nekadar duyarlı olduğunuzu biliyorum işte bu yüzden size geldim'' diyerek bizi ziyarete geldi.

Tüm dünyanın acı bir gerçeği olan minik çocukların otizmle hayat mücadelesi Bayraklı ailesi için ''Allahın bize bir lütfu'' cümlesi ile beni daha da derinden etkiledi.

Bayraklı ailesinin bu güne kadar tanıştığım ve bu hastalıkla mücadele eden diğer ailelerden ayıran farklı bir yönü var.

''Ben çalışan işinde gücünde olan biriyim başımı sokacağım huzurlu bir evim ve iki çocuğum var, kimse den bir beklentim yok.

Yusuf Kemal normal bir kurumdan eğitim almıyor 3.5 yıl verilmiş ciddi bir eğitim var çok ilerleme kaydettik ama şuan ki maddi olanaksızlıklardan dolayı bu eğitimleri bırakırsak verilen tüm emek boşa gidecek diyen Refik Bayraklı;  kimseden bana para verin demiyorum ama bir hayır sever çıksın ve Yusuf Kemalin koruyucu ailesi olsun sadece okuluna ödeme yapsınlar istiyorum dedi.

 

 

Birkaç hayır sever yardımcı oldu.

Refik Bayraklı uzun yıllar silivri'nin tanınmış firmalarından olan Saral Group bünyesinde çalışmış o dönemki patronları Yusuf Kemalin bir yıllık tedavi ve eğitim masraflarını üstlenmiş ama oğlunun sürekli atak geçirmesinden dolayı çok sık izin almak durumunda kaldığı için işten ayrılmak zorunda kaldığını  ama desteklerinden dolayı hala Saral ailesine ve çalışanlarına minnetar olduğunu belirtmeden de geçmiyor.

Yusuf Kemal'in eğitim ve tedavi masraflarını karşılayamıyorum.

Son 5 aydır Çekmecede gittiğimiz eğitim kurumuna ödeme yapamadık ama soğulsunlar bizi hiç sıkıştırmadılar. Şuana kadar bu özel eğitim kurumuna yaklaşık 30 binlira kadar borçlandık, ama bu okul nereye kadar bize opsiyon tanır bilmiyorum.

 Oğlumun tedavisinin tam verim alma döneminde çalışmaları bırakırsak öğrendiklerinin  %70 ini kaybedecek ve 3.5 yıl heba olacak.

 Maalesef bu otizm'in keşfedilmiş bir iğnesi veya  ilacı yok. Bu hastalığın ilacı yoğun kaliteli ve sürekli eğitim. Şuan gittiğimiz kurum yaşam liderliğini gerçekleştiren Türkiye’de ki ilk kurumlardan birisi.

Özel olduğu için maalesef pahalı, Silivri belediyesine bir müracatım oldu yardım konusunda. Onların bana yaptığı 3 ayda bir verilen gıda yardımı, ben gıda yardımı istemiyorum oğlumun eğitimi konusunda bana yardımcı olsunlar, ben zaten evime yiyeyek ekmeğimi kendim kazanıyorum fazlasında gözüm yok zaten.

Cumhurbaşkanlığına E-devlet üzerinden yazdım, buraya yapılan başvurular direkt sosyal yardımlaşma vakfına düşüyor. Onlar benimle irtibata geçti eşimle birlikte gittik görüştük Yusuf Kemali gördüler birkaç evrak istediler.

 Biz yapabileceğiniz bişey varmı dedik onlar açık konuşmak gerekirse sigortası olmayan yardıma muhtaç insanlara bir sefere mahsus yardım yapıyoruz dediler. Oradan bir kereye mahsus 500 liralık yardım yaptılar bize.

Yusuf Kemalin eğitimine bir firma bir fabrika sponsor olduğun ödediği Mevla yaklaşık % 25 30 unu devlet vergi indirimi olarak düşüyor zaten.

Yusuf Kemal 4 gün eğitim alıyor eğitim aldığı zamanlar kendimi gece vardiyasına yazıyorum ve ben arabada yatıp kalkıyorum ve bazen onunla birlikte derslere katılıyorum çünkü bu dersler ev, aile okul arasında oluyor.

 

Bir anne için en zor olanı evladının gözünün önünde yok olması.

Saliha Bayraklı bir anne ve evladım için dünyaları yakarım diyen bir anne.

18 aylıkken yaptırdıkları bir aşı sonrası yüksek ateşle geçirdiği havaleyi anlamayan aile durumu fark ettiklerinde artık çok geç olmuştu.

Yüksek ateş sonucu beyinde oluşan hasar Yusuf Kemali otizm hastası haline getirdi derken '' Rabbim bizi bu dünyada sınıyor ve Yusuf bizim bu dünyada ki sınavımız, tek endişem biz öldükden sonra Yusuf Kemalin kendine baka bilecek kadar becerisi ve eğitiminin olması''

 

Cerrah paşa tıp fakültesinde  %85 otizim teşhisi konulduğunda inanamadık. Bu hastalıgı hep duyuyoruz ama bilği sahibi olmadıgımız için ne yapacagımızı da bilemedik. oğlum şuan da 7 yaşında ve 12 yaşına kadar bu egitimleri aldığı taktirde ilerleyen yıllarda ciddi bir gelişim gösterebilecek.

 

 Yaşam Lideri okulunda ciddi ilerleme kaydettik, kendi yemeğini yiyebiliyor, kıyafatlerini yardım almadan giyinebiliyor. Eşiminde dediği gibi gittiğimiz okula ciddi borcumuz var eğer bu parayı ödeyemezsek Yusuf Kemal ayrılmak zorunda kalacak ve ben oğlumun her gün gözümün önünde eriyip gitmesini istemiyorum.,


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132