O DA MI FETÖCÜYMÜŞ !

 Silivri'de uzun zamandır büyük bir sessizlik var. Havaların soğukluğundan mı bilinmez ama kimse meydanlarda değil. Kapalı kapılar ardında neler konuşuluyor, net bilinmez ama tahmin etmek çokta zor olmasa gerek. 

İşte o kapalı kapılar ardında gizli bir hareketlilik kulislerde fısıltılı bir şekilde dolaşıyor. Boşuna dememişler '' iki kişinin bildiği sır değildir'' diye.

Genel siyasette MHP nin sıkıntılı ve sancılı sürecini Silivri yerelde de hissetmek mümkün. MHP tabanından bir çok kişi ile konuştuğumda referandum da hayır oyu vereceklerini belirtmeleri hiç de şaşırtıcı olmadı benim için.

Hatta bir adım öteye gideyim Silivri AK Parti den de hayır oyu kullanacağını belirten kişi sayısı hiçde az değil.

Ama referandum sürecinde en sancılı durumu MHP nin yaşayacağı aşikar. Parti tabanında ki insanların en büyük endişesi MHP nin baraj altı kalacağı korkusu. ''Her ne kadar Devlet Bahçeli'nin kararının arkasında durmaya çalışsak da yapılanın yanlış oldugunu biliyoruz'' diyor MHP seçmeni. 

(Bu referandum süreci aynı zamanda Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli içinde bir nevi kongere sürecini başlatacak referandum süreci olacak gibi duruyor)

Zaranın neresinden dönülürse fayda sağlar diye düşünüyorum.

Son karara göre Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması ile referandum tarihi 16 Nisan olarak açıklandı. Ak Parti yeni SKM başkanı Elif Koryürek bu referandum da partiyi organize edecek. Ama ilçede kırılmalar olduğuda gelen bilgiler arasında.

Rıfat Kutlu uzun süredir bir çok partili tarafından yanlız bırakıldı ve neredeyse yanındaki bir kaç isimin haricinde destek veren yok gibi.  

Pazartesi günü meclis toplantısında Özcan Işıkların ulusal basında çıkan habere değinmesi ve kınama sitemlerine Rıfat Kutlu'nun destek vermesi beni hayretler içinde bıraktı. Siyasette hep danışıklı dögüş olayı vardır ama, bu kadarına da pes dedim.

'' Aman Allahım bunlara mı oy verdik, bunlar mı ülkeyi yönetiyor '' dedim. Bundan aylar öncesi üst düzey bir bürokrat dostum bana '' Silivri'de Demokrasi nöbetlerinde eline Türk bayrağı alıp en çok bağıranların çoğu Fetöcü, bir kaç aya kalmaz görürsün'' demişti.

Yok artık, hadi canım, o damı Fetöcüyümüş dediğim bir çok kişi çıktı çıkmayada devam edecek galiba. 

Demem o ki kimse kavgada bağırarak, sesini yükselterek haklı duruma çıkmıyor. Adalet terazisi belki geç işler ama eninde sonunda adalet yerini bulur.

Siyasi gidişata bakarsak aslında Ak Parti tarihinin en sancılı dönemini yaşıyor, devam eden Fetö operasyonları parti içini nekadar temizler bilinmez. Ama işin rengi çok farklı boyuta doğru yön değiştiriyor, Ak parti içinde herkes birbirine potansiyel Fetöcü gözüyle bakıyor ve sürekli birileri birilerini ihbar edip savcılığa gizli dosyalar gönderiyor. 

CHP, yeni Anayasa'nın oylamasında TBMM de neredeyse Kral Leonidas'ın küçük bir gurup askeri gibi kıran kırana savaş verdi. Belki meclis oylamasında istediği zaferi kazanamadı ama dışarda başlattığı hayır kampanyası ile Kılıçdaroğlu büyük destek buldu. Son bir yıldır CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu istikrarlı ve dik duruşu ile parti içindeki muhaliflerinin de hayranlığını kazandı. Mecliste grubu olmayan diğer partilerden de hayır oyu destekleri ardı ardına geldi.

Yerel de Chp ye bakarsak şayet; Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengilin nasıl bir parti çalışması yaptığını bilmiyoruz, partililerin de bildiğini sanmıyorum. Aklımda kalan son icraati 14 kişiyle Silivri meydanına çıkıp yapmaya çalıştığı bir eylem  vardı. Göçengil ilçedeki başkanlık gücünü zayıflatmış olsa gerek ki, ne meclis üyelerinin tamamından, ne ilçe yönetiminin tamamından, ne kadın kolları ve gençlik kollarının tamamından tam destek alamamış.

Özcan Işıkların parti üzerinde ki baskıcı hakimiyeti ve Suna Göçengilin yetersizliğinin sonucu olarak yaklaşık 7 aydır örğüt toplantısı düzenlenmiyor. Doğru cümle aslında yeterli katılım olmadığı için ilçe binasında örgüt toplantısı düzenleyemiyor.

Ama hakkını yememek gerek; Geçen hafta CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Birinci Vazifeye Çağrı toplantısını başarılı bir şekilde organize etmişlerdi. Katılım anlamında da gayet iyiydi. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler, gençler bu işi ilçe başkanlarına ders verecek kadar başarıyla organize etmişler. Tebrikler Silivri Chp Gençlik Kolları, Cumhuriyet ve Demokrasi sizin teminatınız altında bunu biliyoruz ve size güveniyoruz.

YORUM EKLE

banner148

banner132