NE OLDU DA OLDU !!

 Sizlerle beraber, yaklaşık 28 gün öncesine gidelim. 

Gündem neydi? Ne için Fırtınalar kopuyordu?

Maskoop isimli bir kooperatif, üyeleri için geliştirdiği bir projeyi Silivri’de Ali Paşa mevkiinde toplayacağı araziler üzerinde uygulamaya geçeceği haberi gündeme düşmüştü.

Silivri Belediyesine 26. 10. 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesince bildiride bulunulmuş, kooperatifin çalışması denetlenmesi istenmişti. 

Silivri Belediye Başkanımız Özcan Işıklar’ın 3 gün sonra yanına zabıtaları ve sivil toplum örgütlerinden birkaç başkanı da yanına alarak kooperatifin tabelasını yıktırırken, bir de basın toplantısı düzenleyerek yıktıkları tabelanın önünde pozlar vermiş, açıklamalarda bulunmuştu!

Neydi bu açıklamalar ve nasıl konuşmuştu Sayın Işıklar? “Tarım arazilerini yağmalattırmam” diye manşet atıp, kooperatifin çalışmaları ve yöneticileri hakkında iddia sayılacak nitelikte konuşmalar yapıp, Halkın gözünde itibarsızlaştırmış, tarım arazilerini yağmalamakla suçlamıştı…

Bir hafta sonra Kooperatif yetkilileri de basın toplantısı yaparak, gerekli izinlerin alındığını, önümüzdeki günlerde açıklamalarda bulunacaklarını, çalışmaların başlayacağını duyurmuşlardı…

Buraya kadar sanırım hiç kimsenin itirazı yoktur!

Aslında, tam bu sırada öyle güzel bir olay gelişecekti ki Sayın Işıklar’ın bu konuyu ülkeye duyuracağı bir gelişme yaşanacaktı!

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, Silivri’de; Trakyalı tarım üreticisine CHP’nin tarım politikalarını anlatacaktı…

Bakın ne oldu?

“Tarım arazilerini yağmalattırmam” diye bir bardak suda fırtına koparan Belediye Başkanımız konuyla ilgili olarak bir kelime dahi etmedi.

Genel Başkanını kolundan tutup, “yağmalanacak” dediği arazilerin başına götürür bu olayı tüm dünyaya duyuracak bir organizasyona imza atabilirdi! 

Ne oldu?

Tık yok!

Var mı duyan, eden, gören? Bu konu ile ilgili bir kelime bile etmeyip, olayı kendi bünyesinde bıraktı!
Hatırlarsanız, Sayın Işıklar’ın çıkışları adeta savaş çığlığı gibiydi! Kooperatif yetkililerine edilmedik laf kalmamış, Silivri halkının gözünde itibarsızlaştırmıştı…

Tam tamına aradan yedi gün geçti (kooperatif yetkilerin bize 20 gün izin verin dediğini hatırlıyorum.) Tabelanın yasalara aykırı olarak, hiç bir uyarı yapılmaksızın yıkılmasından 7 gün sonra hiç bir çalışmanın olmadığı iddia edilen alanın 1/5000 ve 1/1000 lik haritalarının bakanlık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi nden onayı geldi.

Bunun ardından şirket ve kooperatif yetkilileri sessiz sedasız İBB den aldıkları yasal izin ile tabelayı Maskoop Proje alanına diktiler.

Ardından proje alanında mikrolama çalışmaları başladı ve bakanlık gözetiminde mikrolama çalışmaları tamamlanıp, alınan örnekler TÜBİTAK’a gitti.

Yani proje ile ilgili çalışmalar şirket yetkilileri ve Maskoop yönetimi tarafından yasal yollardan devam ettiriliyor. Proje ile ilgili bakanlığa da ciddi miktarda harç yatırıldığı da biliniyor. 

Bu proje uygulanır ya da uygulanmaz! Bölgede yapılan bütün etüt çalışmaları sonuç vermeyebilir! Bütün bunların sonuçları kooperatif yetkililerini ilgilendirir. Netice proje bir başka alana da kaydırıla bilinir.

Tek bir soru soruyorum! 

Ne oldu da? Oldu!

Aklıma Müslüm Gürses’in çok içli bir parçası geldi şimdi iyi mi?

Konuşsana bir tanem 
Neden hep susuyorsun 
Susmak neyi halleder 
Neden anlatmıyorsun

Ben sizlere, tarihten bir örnek vereyim! Her ikisi de rahmetli oldular, ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal ile SHP Genel Başkanı, Muhalefet Lideri Necdet Calp arasında bir çekişme başlamıştı “köprüyü sattırmam” tartışması…
Ne oldu?

Köprü satıldı da yanına bir köprü daha yapıldı… (köprünün halka arzı olarak gelirini sattılar)

Bu günlerde, 3.Yol projesi gerçekleşiyor, Devlet, tarla sahiplerine metre2 başına 83 TL ile 140 TL arasında ödeme yapıyor! Sayın Işıklar bağırıyor “sattırmam” diye… 

Ali Paşa Mahallesinin güneyine boydan boya imar gelmiş, sanayiden tutunda konut bölgesine kadar. 6 kat imar vermişsiniz. Doğusu da öyle! 

Sahi ya! Üniversiteye vereceğiniz arazi neredeydi? 

Bölgede tarlanın metresi 50 $ olmuş! Siz, tarım arazisi diyorsunuz…

Ben o gürültüyü patırtıyı anlamadım niye çıkarmıştınız? 

Ne oldu da, bu iş oldu…


YORUM EKLE

banner148

banner132