TİYATRODA YENİ NESİL GENÇLER ÜMİT VAAD EDİYOR

Avcılar Empati Sanat Derneği oyuncularından Emre Yılmaz ile Tiyatrodan Sanata bir çok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

TİYATRODA YENİ NESİL GENÇLER ÜMİT VAAD EDİYOR

 HAYALİMDE Kİ VE SEVDİĞİM İŞİ YAPIYORUM

Emre Yılmaz 25 yaşında, 18 yıldır tiyatronun içinde ve değim yerindeyse sahnenin sanatsal tozuyla büyümüş.  Annesinin sanatsal bir etkinlik olsun diye ilkokulda tiyatroya yazdırmasıyla başlayan yolculuğu şimdilerde profesyonel tiyatro oyunculuğu ve Beykent Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi okumasıyla devam etmiş.
İlk olarak Avcılar Barış Manço Tiyatrosu Çocuk oyunlarıyla başlayan Yılmaz, Nurdan ve Serhat Akkaş yönetmenliğinde profesyonel oyunculuğa başlamış. Her ne kadar profesyonel oyunculuğu devam etse de ilk göz ağrısı olan çocuk oyunlarını hiç bırakmamış. '' Mutlu bireyler mutlu çoculukla yetişir'' diyen Emre Yılmaz tiyatronun hayatına kattığı mutluluğu ve değeri her çocuğun yaşaması gerektiğini düşünen sanatçılardan biri. 
Bu yüzden de '' Anne babaların mutlaka çocuklarını bir sanatsal ve sportif faaliyete yönlendirmesi  çok önemli, çağımızın en büyük tehlikelerinden biri olan uyuşturucu ve madde bağımlılığından uzak kalabilmeleri için bu tür etkinlikler şart ve anne babaların bu konuda çok hassas olması gerekir diye düşünüyorum'' dedi.

SANATSAL ETKİNLİKLER DERS MÜFREDATINA GİRMELİ

Çocukluktan başlayarak alaylı olarak tecrübe edinen Yılmaz bununla yetinmeyip Üniversite egitimi ile pekiştirerek işi profesyoneliğe taşımış. 
''İlerdeki hedeflerim arasında usta isimlerle ve yönetmenlerle çalışmak gibi bir hayalim var'' diyen Yılmaz, '' Eskiye kıyasla 30 yıl öncesi ve şimdiki tiyatro süreci arasında ciddi bir fark var.

Günümüzde tiyatronun yaşatılması %20 oranlarına kadar düşmüş durumda bu yüzdendir ki Devletimizin ve yerel yönetimlerin sanata, sanatçıya ve tiyatro kültürüne daha fazla destek olması gerektiği görüşündeyim. Yerel belediyelerin sanatsal etkinlikler açısından kültür merkezleri açması ve desteklemesi büyük önem arzediyor''.
Bence Devletin ve Milli eğitim Bakanlığımızın İlkokuldan başlayarak ders müfredatlarına  Tiyatro - Drama ve Sanat bölümleri konulmalı, gelecek nesil çocukları, gençleri sanata yönlendirimeli ve desteklenmeli.
SANATI SEVEN KİŞİ VİCDANLI OLUR

Kültür ve sanat çok önemli, mutlaka her Belediyenin Kültür ve Sanat merkezleri  zorunlu olmalı. Sanatı seven kişi vicdanlı bir birey olur.

Biz genç tiyatrocular ve sanat severler olarak yerel Belediyelerin Kültür bölümü sorumlularının bizleri desteklemelerini bekliyoruz ve kendi ilçelerine davet etmelerini bekliyoruz.

Hatta ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri yıllık çalışma Planları hazırlarken Tiyatro ekiplerini de programalara dahil edip bizi okullardaki öğrencilerle buluştursun.

Bu güne kadar onlarca Tiyatro oyununda sahne alan Emre yılmaz 16 Ekim Çarşamba günü sahnelenecek olan SEVGİLİ DOKTOR adlı oyun Avcılar Barış Manço Kültür Merkezinde akşam saat 20:00 da gösterimde olacak.

Her oyunda hala ilk gün ki heyecanı hissediyorum diyen EMPATİ SANAT DERNEĞİ oyuncularından Emre Yılmaz anne - babaları çocuklarıyla tiyatro gösterilerine bekliyor. Biletleri Avcılar Barış Manço Kültür Merkezinde tiyatro girişinde temin edebilirler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132