KÖMÜR OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ.

 Çerkezköy ve Silivriyi kapsayan Termik Santral projesi tüm dikkatleri Silivri’nin üzerine çekti diyemiyorum çünkü bu durum sadece ve sadece Silivri ve Çerkezköy yetkilileri tarafından dikkate alındı. 

Ulusal basında daha durumu değerlendirenleri göremedik. Sebebi belli Türkiye’nin gündemi başkanlık sistemi, Termik Santralle kimse ilgilenmiyor. 

Bu hafta hangi konu üzerinde yoğunlaşayım diye düşünürken yaşadığım bölgeyi bırakıp başka bir şeyi anlatmak içimden gelmiyor. Daha doğrusu vicdanım el vermiyor. Başkanlık sisteminin detaylarına daha sonraki yazılarımızda elbet değiniriz.

Biz bölgemize baksak bizim için yeter çünkü böyle bir santralin kurulması hepimiz için ‘’ölüm’’ den başka bir şey ifade etmiyor. 

Silivri olarak kenetlendik bu santrale karşı duruyoruz çünkü ne topraklarımızı kaybetmek istiyoruz ne de insanımızı. Zehir bacalarının asıl amacını bilmeyenler olabilir. Bu santral verimsiz kömürlerin kullanılarak enerji elde edilmesini sağlıyor.

İşin tam burasında ilginçlik başlıyor, kurulmak istenen bölgeye kömür nasıl gelecek ? Bir fabrika kurarken bile hammaddeye yakın olması ön görülür ki nakliyeden fazla zarar edilmesin. Anladığım kadarı ile burada nakliye dert edilmemiş sebebini söylemeye gerek varmıdır peki? 

Elbette var. Santrale yapılacak nakliyeden de birileri ekmek yiyecek ki işin içindeki rant sağlanmış olacak. Bu kısmı toparlayacak olursak birileri çoktan eline kağıt kalem almış hesabı kitabı yapmış ne kadar kazanacağını, kar edeciğini bulmuş, mis gibi evinde tertemiz havasını solurken biz burada zehire maruz kalacağız. 

Bizim ne Ülkemizde nede bölgemizde gariplikler bitmez bu santralin yeri de mesela çok manidar. Kim tarafından nasıl seçilmiş her hangi bir bilgimiz yok. Fakat iyi para kazandıracak bir yer olduğu kesin. Termik Santralin yeri tamamen yanlış  verimli topraklarımızı yok etmesini bir kenara bırakıyorum. 

Bacalardan çıkan zehir bizleri kanser hastalığına maruz bırakacak. Bu zehir asit yağmuru olarak bizlere geri dönecek. Belki farkındayız belki değiliz ama buna bir dur dememiz kesinlikle gerekiyor.

Siyasilerimizin hemen hepsi bu duruma tepkiler gösteriyor Sivil Toplum örgütleri de seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bir partiden daha ses seda yok. Tahminlerin hangi parti olduğunu anladınız sanırım.

Sus pus olmuşlar sadece izliyorlar. Ya zehirlenip kanser olacaklarını bilmiyorlar ki, buradan açıklıyoruz bunu da artık farkına varsınlar diye yada ‘’ aman yahu bana ne santralden ‘’ diyerek hiç Silivri’de siyaset yapmıyormuş gibi davranıyorlar.

O partiye uyarım yaktığınız ateşin kontrolunu kaybederseniz gün gelir sizde yanarsınız.

Belediye Başkanımız Sayın Özcan Işıklar ilk zamanlardan beri tepkisini çok net ve açık bir şekilde ortaya koydu partisi de bu doğrultuda çalışmalara devam ediyor. Kendilerini canı gönülden kutluyorum. 

Ama bir uyarıda buradan sayın Başkanımıza gelsin; bunu ileride seçim yatırımı olarak kendinize kullanmayı düşünmeyin hatta bu zehir bacalarından kurtulursak eğer bir daha lafını bile açmayın çünkü bu sadece sizin ve partinizin başarısı değil. Silivri’ye gönül veren Silivri için bir şeyler yapmak isteyen herkesin başarısı sayılacaktır.

Mhp İlçe başkanı Şenol Türkyılmaz en güzel açıklamayı yaptı ve dedi ki böyle bir durumda partiler üzeri düşüneceksin. Bu arada partilerin bir önemi yok, burada sadece bölgemiz önemlidir dedi ve noktasınıda koydu. Daha üzerine her hangi bir şey söylene bileceğini zannetmiyorum.

Değerli okuyucularımız ve yazımızın ulaştığı herkes bizler burada bu zehir bacalarına tepki için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz lütfen sizlerde tepkinizi gösterin ve buna sessiz kalmayın.

Mutlu huzurlu bir hafta sizlerin olsun…


YORUM EKLE

banner148

banner132