KLAVUZU KARGA OLANIN..

 Bu lafa önce kargalar güler. Niye derseniz, anlatayım: Kutsal kitaplardan Tevrat’a ve Kuran’a göre ilk insan Adem ve Havva’nın çocuklarından büyük olan Kabil (Kain), küçük kardeşi Habil (Abel )’i öldürür.

Rivayete göre ilk cinayetin sebebi ise: Kadın meselesi.

Habil ve Kabil ikizleri olan kızkardeşleri ile evleneceklerdir. Kabil ise daha güzel olan Habil’in ikizi ile evlenmek istemektedir.

Babaları Adem çözüm olarak,Tanrı’ya adak vermelerini, Tanrı hangi kardeşin adağını kabul ederse o kardeşin isteğinin olmasını kararlaştırır. 

Kabil toprak ile uğraştığı için Tanrı’ya toprak ürünü olan bitkiler sunar. Habil ise hayvancılıkla uğraştığı için bir hayvanı adak olarak sunar.

Tanrı Habil’in adağını kabul eder. Kıskanan Kabil haset duygular içinde kardeşini öldürür. İnsanlığın ilk ölüm olayı ve cinayeti böyle olur.

Yahudi din araştırmacılara göre oğullarının cesedinin başında ağlayan Adem ve Havva ne yapacaklarını bilmemektedir.Tanrı yeri kazıyıp kuş ölüsü gömen su samuru veya üveyik gönderir. 

Habil’i gömerler. Kuran’ın Maide Suresi 31. Ayeti ise ,’’Derken Allah kardeşinin cesedini nasıl örteceğini göstermesi için yeri eşen bir karga gönderdi’’diyor..

Yani kargalar insanlara ilk öğretenlerdendir.

Onun için insanlığın ilk öğretmeni kargalardır denilebilir.

Şimdi yapılan bir araştırmaya göre hayvanlar aleminin en zeki ilk 10 u şöyle sıralanmış, birinciliği şempanze almış sırasıyla Yunus, Orangutan Fil, Karga, Domuz, Sincap, Güvercin, Ahtapot, onunculuğu da Fare almıştır.

Kuşlar arasında ise en zeki hayvan kargaymış.

Şimdi insanlık alemine ilk öğretmenliği yapan kargalar dile gelse ve şöyle deseler: İnsanların ilk öğreticisi biziz, size ölüleri gömmeyi biz öğrettik.

Üstelik hayvanlar aleminin binlerce çeşidi arasında zeka düzeyi olarak 5. sıradayız. Kuş türleri arasında ise birinciyiz.

’’Kılavuzu karga olanın burnu … kurtulmaz’’ lafını söyleyen insanların bu sözüne çok alınıyoruz.. Sonra da devam etseler. 

Hem bu lafınız Kabil’e ne yapacağını göstermesi için kargaya o görevi veren,Tanrı’ya karşı saygısızlık değilmi?

‘İnsanları tanıdıkça hayvanları daha çok seviyorum’ diyen insanları tanıdıkça seviniyorum.. 

Bu vesile ile eski bir öğretmen olarak, doğruyu, dürüstlüğü ve çalışkanlığı öğreten öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler günü‘ kutlu olsun.. 

YORUM EKLE

banner148

banner132