KANAYAN YARA ORTADOĞU

 Dünyanın kanayan yarası Ortadoğu...

Yanı başımızda yaşanan insanlık dramı Suriye..

Suriyeli Mülteciler..

Hiç kimse yaşadığı yerden, kurduğu düzenden koparıp bilmediği yerlerde ne ile karşılaşacağını bilmeden yaşamak istemez .

Suriye'de yaşanan dramda iki milyona yakın Suriyeli mülteci ülkemizde sonunu bilmedikleri bir yolculuktadır.

Türkiye Cumhuriyeti insanlık görevini yaparken; insan haklarından bahseden medeni, çağdaş ülkelerin görmediği ve vicdanlarında kara leke olarak kalacak bir dram..

Ülkemizde bulunan Suriyeli vatandaşlar ne zaman ülkelerine dönecekleri belli değilken hali hazırda yüzbine yakın Suriyeli bebek burada doğdu.

Gelen nüfusun %90 ı okuma yazma bilmemektedir.

Gelen bireylerin sadece %15 i kamplarda diğerleri çeşitli bölgelerimizde hangi durumda olduğu bilinmemektedir.

Durumun sosyolojik sıkıntılarının yanı sıra mali boyutu da önemlidir. Elde edilen verilere göre Avrupalı ülkelerin yaptığı yardımın 26 katı kadar bir yardım yaptığımızdır.

Gelen yardımın bir kısmının AB 'den geldiği söylense de en çok mülteci bizim ülkemizde bulunmaktadır.Tabiki sınır komşumuza elimizden gelen yardımı yapacağız fakat Ortadoğu da başlayan yangın bizim etrafımızda dolanmaktadır.

Savaşı en iyi anlatan söz; Suriyeli vatandaşa savaşın nasıl geliştiğini sorulduğunda: " önceleri başka kentlerin bombalandığını duyuyorduk ta ki bombalar üzerimize düşene kadar  yaşanan dramın gerçekliğini göremedik."

Evlendirme programlarından başımızı kaldırıp gerçeklerle ilgileneceğimiz mutlu haftalar dilerim...

Semih Ayeş

    

YORUM EKLE

banner148

banner132