Türk Eğitim - Sen Basın Toplantısı Yaptı

Türk Eğitim Sen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı Enver Demir Park hotel restaurant da basın toplantısı yaptı.

Türk Eğitim - Sen Basın Toplantısı Yaptı
 Bir çok basın mensubunun katılımıyla gerçekleşen toplantıda eğitimle ilgili sıkıntıları Türk Eğitim Sen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı Enver Demir şu şekilde dile getirdi;

"Şubemizin çalışma sahasında bulunan Yerel Basının değerli temsilcileri hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Davetimizi kırmayıp bugün buraya gelen ve gelmek isteyip de çeşitli nedenlerden dolayı mazeretlerini bildiren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Değerli Basın mensupları geçtiğimiz ayda Şubemizin ortaya çıkardığı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yapmış olduğu Okullara Yönetici Görevlendirme Sözlü Sınavları (Mülakatlar) ilgili Noter Onaylı Torpil skandalı ile ilgili olarak gerek görev yaptığınız gazetelerde gerekse sosyal medya hesaplarınızda konunun üzerine gitmeniz bizi ziyadesiyle memnun etti.

Özellikle ülkeyi yönetenlerin medya üzerindeki baskılarının her geçen gün daha da arttığı şu günlerde yaşanan bu skandal uygulama hakkında yapmış olduğunuz haberler, köşe yazıları, bizleri hem umutlandırıyor hem de çalışma şevkimizi artırıyor.

Biz eğitim iş kolunda faaliyet gösteren Türk Eğitim Sen İstanbul 9 Nolu Şube olarak çalışma sahamızda ortaya çıkan hukuk ve etik dışı her türlü uygulamayı kamuoyuna ifşa etmeye, hukuk karşısında hesap vermeleri için mücadelemize devam edeceğiz.

Sayın basın mensubu arkadaşlar ülkemizde eğitim durumu maalesef her geçen gün gerilemektedir. Üyesi olduğumuz uluslararası sınavlarda çok kötü sonuçlar alıyoruz. Hiç kuşkusuz bunda eğitim öğretim faaliyetlerini planlayanların ve yönetenlerin payı yadsınamayacak kadar yüksektir. Liyakatsiz kişilerin iş başına getirilmesi, göreve getirilen kişilerin sendika, vakıf, dernek ve cemaatlere olan mensubiyetleri, görev vermede önemli kriter haline getirilmiştir.

Aslında büyük resme bakıldığında yapılan tüm iş ve işlemlerin büyük bir planın parçaları olduğu da dikkatlerden kaçmamalı; yeni müfredat incelendiğinde Atatürkçülük konularının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden çıkarılması, Cihat kavramının müfredatta yer alması, Atatürk heykel ve büstlerine yapılan saldırılar ve saldırganların cezasız kalması ve bizce en sakıncalısı da Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen alımında Mülakat sistemini getirmesi ve akabinde de ENSAR VAKFI ile beş yıllık protokol çerçevesinde mevcut öğretmenlere çeşitli seminerleri zorunlu kılmasıdır. Adı geçen bu vakfın öğretmenlere ve Milli Eğitimimize ne gibi katkıda bulunacağını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Değerli arkadaşlar malumunuz hükümet ile sendikalar her iki senede bir özlük haklarının geliştirilmesi ve maaş artışlarının karara bağlanması için masaya otururlar. Biz Türkiye Kamu Sen olarak teklifimizi hükümete ilettik, özellikle Milli gelirden payımıza düşen dilimin yükseltilmesi, daha hakça paylaşım ve tüm memurların gelirinin TÜİK in belirlemiş olduğu Yoksulluk Sınırının üzerine çıkarılmasını talep ettik. Ancak kanunlarımız gereği hükümete karşı imza yetkisi üye sayısı nen fazla olan yetkili sendikaya ait. Şu anda tüm memurları bütün iş kollarında Memur Sen sendikası temsil etmektedir. Bu gece yarısı paydaşlardan gizli saklı mutabakata varılan zam oranları gösteriyor ki memur Sen'in Hükümet karşısındaki aczi yeti 2017 toplu görüşmelerinin de kendini göstermiş, 2018 yılı için %4 + 3.5, 2019 yılı için de %4 + 5 zam oranında anlaşılmıştır. Ne gariptir ki ilkokul seviyesi matematik bilgisi gerektiren bu oranda dahi memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın gece yarısı 1:40 civarında twitter hesabından yapmış olduğu açıklama ile adeta milleti aptal yerine koyarcasına toplamda %16.5 olan zam oranını %17.5 olarak açıklamıştır.

Memur ve öğretmen arkadaşlarımızın üyesi oldukları sendikanın ne yaptığını hatta daha önemlisi ne yapamadığını gözlemleyip kararını tekrar gözden geçirmesinde büyük fayda vardır.

Bu bağlamda başta eğitimciler olmak üzere tüm kamu çalışanlarını Türkiye Kamu San çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.

Gerek memurun ekonomik olarak refaha kavuşması gerekse Milli Eğitimimizin arzu ettiğimiz seviyelere çıkması için bu elzem bir hal almıştır.

Sözlerime son vermeden önce bu davetimize icap eden tüm katılımcılara tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım."

Enver Demir

Türk Eğitim Sen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132