SİLİVRİ’DE DİN VE KÜLTÜR BULUŞMASI

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilan edilen son azizleri Aziz Nektaryus’un doğduğu yer olan Silivri’yi görmek için gelen yüzlerce Ortodoks’a ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos’a ev sahipliği yaptı.

SİLİVRİ’DE DİN VE KÜLTÜR BULUŞMASI
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçede kültürlerin buluşması ve Aziz Nektarios’un isim günü anma programında Batı Trakya ve Avrupa’dan gelen yüzlerce Ortodoks’a ev sahipliği yaptı. İlçede din ve kültür turizminin gelişmesi adına önemli adımlar atan Işıklar, İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos, Silivri Metropoliti Maksimos, Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgia Sultanopulu, Dimis Belediye Başkanı Hristo Nikolau, Kavala Trakya Dernek Başkanı Nikos Çuparis, Drama Trakya Derneği, Moreas Piros Kültür Derneği, Orvion Köyü Kültür Derneği, Drama Anadolu Derneği Yönetim ve Üyelerinin ile Batı Trakya’dan gelen yüzlerce Ortodoks’u misafir etti. Kale Park Tesisleri’nde dini törenlerini gerçekleştiren heyet, ardından Aziz Nektaryus’un doğduğu evin yerini ziyaret etti.

 

IŞIKLAR: “DÜNYA BARIŞINA VE KARDEŞLİĞİNE VERDİĞİNİZ DESTEK İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER”

Kültürler arası dostluğun önemine dikkat çeken Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: “Silivrimizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum. 6 yıl önce başlanan ve her geçen yıl daha da kalabalıklaşarak Silivrimizi ziyaret eden siz değerli dostlarımıza ve Sayın Bartolomeous’a teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Değerli dostlarım; geçmişte yaşanmışlıklara tarih deriz ve tarih tanık olduğu hiç bir şeyi unutmaz. Kötülükleri de güzellikleri de, iyilikleri de unutmaz. İşte o unutulmazlıklardan biri de Ortodoks dünyasının ruhani mukaddes büyüğü Aziz Nektarius’un doğum yıldönümü. Kendisi Silivrimiz’de doğmuş ve dünyanın dört bir yanına barış, kardeşlik götürmeye adanmış bir ömre sahip. Aziz Nektarius’un manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Dünya barışına ve kardeşliğine verdiğiniz bu destek için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük mübadele sırasında bugünkü vatanınızda doğmuş biz Silivrililerin aileleri, topraklarını bırakıp yeni vatanlarında yaşam sürmeye başlamışlar. Ben de öyle bir ailenin çocuğuyum. Kozani Çutin’den Silivri’ye zorla getirilmiş büyükbabam ve büyükannem… Sizlerin büyükleri de İstanbul, İzmir, Manisa, Burdur, Safranbolu, Trabzon ve Türkiye’nin dört bir yanından bugün ki vatanınıza götürülen ailelerin çocukları, torunlarısınız.

 

“KAYBOLAN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Atalarınızın geride bıraktıkları tarihe ne yazık ki sahip çıkılamamış ve büyük çoğunluğu o günkü zor şartların getirdiği çaresizlikle, özellikle yapılar yıkılmış ve farklı amaçlar için kullanılmış. Onları geri getirme şansımız ne yazık ki yok. Ancak kalanlara sahip çıkmak, kaybolanları gün ışığına çıkarmak, gelecek nesillere armağan etmek bizim görevimiz.Bizler sizin vatanınızda doğmuş, büyümüş atalarımızın ürettiği tarihi, sizlerde Türkiye’de doğmuş, büyümüş atalarınızın tarihini yerinde görerek ve onları hayırla yâd ederek arkalarından dualar göndererek insanlık vazifemizi yapmalıyız. Silivrimiz her köşesinde atalarınızın izleri bulunmakta. Ben Silivri Belediye Başkanı seçildiğim günden bu yana kaybolmaya yüz tutmuş tarihi ortaya çıkarmak için çalışıyorum. Bunu insanlık tarihi ve gelecek nesillere bir borç biliyorum ve görevde kaldığım süre içerisinde de bunu tüm imkânlarımızı kullanarak yapmayı sürdüreceğim. Benzer güzel duyguları taşıdığınızı biliyorum. İşte bizler bu güzel duygularımızı bir araya getirerek, çoğalıyoruz.  Bu tür organizasyonlar ile bir araya gelip dünyaya huzur, barış, kardeşlik hâkim olmasını sağlayacak adımları hep birlikte atıyoruz. Bu günleri organize eden Rum Ortodoks Patriği Sayın Bartholomeos’a ve Silivri Metropoliti Sayın Maksimos’a teşekkür eder, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

 

PATRİK I. BARTHOLOMEOS: “AZİZ NEKTARİOS, SİLİVRİ’NİN DÜNYA ÇAPINDA TANINMIŞ BİR EVLADIDIR”

İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeosgerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “Bugün kendisini icra ettiğimiz ayin ile andığımız Aziz Nektarios, Silivri’nin dünya çapında tanınmış bir evladıdır. Dünyanın pek çok şehrinde anılan azizi bizler, hemşerileri olarak, kendi büyüdüğü topraklarda anma ayrıcalığına sahibiz. Bizlerin bu ayrıcalığı yaşamamıza, verdiği izinle imkân sağlayan İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya'ya; Silivri'ye ve Silivrililere katkı sunacağı öngörüsüyle, ayin gerçekleştirebilmemize açık fikirlilikle yardımcı olan Silivri Belediye Başkanı Sayın Özcan Işıklar' a teşekkür ederiz. Geçmiş yıllard Silivri'deki Aziz Nektarios'u anma ayinlerine yurtiçinden ve dışından katılanlar en iyi duygularla Silivri'den ayrılmışlar ve memleketlerinde Silivri'yi tanıtmışlardır. Azizler, toplum içinde, örnek yaşamları ve gösterdikleri mucizeler dolayısıyla bu mertebeye çıkarlar. Hayatlarını doğruluk, iyilik ve tüm yaratılışa karşı sevgi duyarak geçiren bu örnek insanlar, hangi dinden olursa olsun insanlığa örnek teşkil eden simalardır. Yüce Yaratıcımız böyle müstesna şahsiyetlerin yaşam pratiği vasıtasıyla bizleri aydınlatır, doğruya ve gerçeğe teşvik eder. İyilik ve doğruluk mesajı evrenseldir ve mensup olduğumuz dinlerin hepsinin temelinde mevcuttur. Bu nedenledir ki, Mevlana Celalettin-i Rumi, hem doğuda hem batıda bilinir. Tam bu nedenledir ki Silivrililer de hemşerileri Aziz Nektarios ile gurur duyabilirler. Çünkü o da sevginin evrensel dilini Silivri'den yola çıkarak, ayrımsız tüm dünyaya iletmiştir. Bu vesileyle, misafirperverlikleri için tüm Silivrilere, şahsım ve ayin de hazır bulunan Ortodoks cemaati adına teşekkür eder, Yüce Allah’ın hepinize sağlık ve bereket ihsan etmesini temenni ederiz.”

 

BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULDU

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Patrik I. Bartholomeos ile birlikte geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülke ve dünya barışı için beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. Kültür buluşmasında konuklara Silivri Yoğurdu ikram edildi. Türk ve Yunan kardeşliği oynanan halk oyunları ve birlikte söylenen şarkılarla pekişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132