Müftülerin nikah kıyma yetkisi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı görüşüldü...

Müftülerin nikah kıyma yetkisi kabul edildi
 

TBMM Genel Kurulu'nda, müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı görüşüldü. Müftülere söz konusu yetkiyi veren tasarının altıncı maddesi de Genel Kurul’da kabul edildi.

Tasarının kabul edilmesiyle birlikte, müftülük bünyesinde bulunan memurlar, müftülerin verdiği yetkiye dayanarak resmi nikah kıyabilecek. Kıyılan nikahlar Medeni Kanun kapsamında hukuki zemin kazanacak.

Kamuoyunda tartışma konusunu olan bu durum kapsamında müftülüğün bünyesinde bulunan memurların imamlar olduğu belirtilerek dini nikah kıymanın önünün açıldığı eleştirileri yapıldı.  Söz konusu düzenlemeye laikliği ortadan kaldıran bir düzenleme olduğu nedeniyle tepki gösteriliyor.

Kadın örgütleri düzenlemeyle birlikte, Anadolu’nun şehirden uzak yerlerinde kadınların zorla evlendirilmesinin ve tecavüze uğrayan kadınların baskı altına alınmasının önünün açıldığı değerlendirmesini yapıyor.

AKP iktidarı ve düzenlemeyi destekleyen hukukçular ise kamuoyunun duymadığı ancak imam nikahına maruz kalan kadınların, miras, boşanma ve nafaka haklarının bu düzenlemeyle garanti altına alındığını savunuyor.

 

Kaynak : Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132