Meteoroloji'den birçok il için kuvvetli yağış uyarısı

3 Temmuz Cumartesi günü beklenen hava durumuna ilişkin son tahminler geldi. Meteoroloji, AFAD ve valiliklerin uyarıları sonrası sabahın ilk saatlerinde etkili olan yağışların gün boyu devam edeceği belirtildi. Yapılan değerlendirmelere göre birçok ilde yağışlar beklenirken, İstanbul, Ankara başta olmak üzere Marmara ve İç Anadolu'nun bazı illeri için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Öte yandan sel, su baskını, yıldırım ve dolu konusunda da uyarılar geldi. İşte yurtta hava durumu.

Meteoroloji'den birçok il için kuvvetli yağış uyarısı

  Meteoroloji, Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Aksaray, Kayseri ve Artvin çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Çorum, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI

Yağış alan yerlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

 

RÜZGAR

Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Çorum, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132