KAYMAKAM PARTAL: Gençlere Emanet Edilen Cumhuriyete Sahip Çıkacaklarına Eminim

Bu yıl 94. yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Silivri'de çoşku ile kutlandı.

KAYMAKAM PARTAL: Gençlere Emanet Edilen Cumhuriyete Sahip Çıkacaklarına Eminim
 Kutlama programına Silivri protokolü başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı.  29  Ekim cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Silivri Kaymakamı Ali Partal'ın yaptığı konuşmada Cumhuriyet, Milli Mücadele ve Demokrasi mesajları ile proğrama damgasını vurdu.


'' Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1923 den beri tarihde ki yerini almıştır. Bu büyük deha asil ve yüce milletinin aynı zamanda insanlığın kaderini değiştirmiş yüce kişiliği ile çağa damgasını vurmuştur. Türk Milleti tarihinin hiç bir döneminde esarete girmemiştir, atalarımız üzerinde yaşadığımız topraklar için son nefeslerine kadar mücadele etmişler.

Mustafa Kemal önderliğinde onlarla gögüs gögüse çarpışmışlardır. Atalarımız bütün bu fedakarlığı bizim için yapmışlardır, başka devletlere boyun eğdirmemek uğruna canlarını vermişler ve bu topraklar üzerinde yeni bir Türk devleti kurmuşlardır.
Ancak hükümetin yönetim şekli belli değildir, Atatürk çoktandır tasarladığı Cumhuriyet rejimini uygulama fırsatı bulmuş Şerefli Milletimizin layık olduğu yönetim şeklini yani Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Atatürk devlet idaresinin babadan oğula veya hanedan'ın diyer bireylarine geçen bir yönetim şekli değil de, Yasama, Yürütme ve Yargı'ya dayalı bir Devlet şekli seçmiştir. 
''Türk Milletine ve şiarına uygun olan en iyi yönetim şekli Cumhuriyettir'' sözü ile bunu çok açık bir dille ifade etmiştir. Atamız Cumhuriyeti kurmuş ve gelecek nesillere emanet etmiştir.


Kısacası bizler diğer uluslarla aramızdaki farkı kapatmak için çok çalışmalı, bilimde sanat da daha çok ilerlemeli ve milletimizi aydınlatmalıyız.


Dün olduğu gibi bu günde bize düşen görev iç ve dış düşmanlarımıza karşı Vatan,Millet, Bayrak için birlik  beraberlik içinde mücadele etmeli ve Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmaktır''.


Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal '' Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur'' diyerek Cumhuriyetimizin korunması görevini gençlere vermiştir. Gençlerimizin bu anlayışla hareket ederek 94. yılını kutladığımız bu günde kendilerine emanet edilen Cumhuriyete sahip çıkacaklarına inanıyorum.


Hepimizin ortak kazanımı olan Cumhuriyet bugün sahip olduğumuz tüm zenginliklerin adıdır.


Gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin 94.yıl dönümünde, şehitlerimizin kanları ile sulanan bu cennet vatanın bütünlüğü ile Cumhuriyeti korumanın azim ve kararlılığı içerisindeyiz. Geçmişimiz geleceğimiz vatanımız, Devletimiz hepimizindir.


Canlarını bu Vatan ve Millet uğruna feda eden sahip olduğumuz tüm değerleri bize armağan eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ilelebet yaşatmak için canlarını feda eden şehitlerimizi, 15 Temmuz darbe girişiminde kendilerini tanka, tüfeğe ve mermiye siper eden Demokrasi Şehitlerimizi birkez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz''.


Kaymakam Ali Partal'ın konuşmasının ardından miniklerin halk oyunları ve tekvando gösterisinin ardından Silivri belediyesi Türk Sanat Müziği Korosunun sunduğu '' Atatürk'ün sevdiği şarkılar'' müzik resitalinin ardından Ahenk Sanat Kulübünün dans gösterileriyle son buldu.


Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 10:43

özgün deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132