İstanbul'da Sömestr Tatilinde Lapa Lapa Kar Yağması Bekleniyor

Meteoroloji Uzmanı Ahmet Köse, İstanbul'da sömestr tatiline denk gelen 22 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında lapa lapa kar yağmasının beklendiğini belirtti.

İstanbul'da Sömestr Tatilinde Lapa Lapa Kar Yağması Bekleniyor

Hafta sonu sonbaharı andıran güneşli havanın yaşandığı, zaman zaman yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul'da, kış mevsiminin ilk yarısı olarak bilinen zemherinin sonunda kar bekleniyor. İstanbul'da yarıyıl tatilinde kar yağışı olacağı tahmin ediliyor.

YAĞIŞLARLA BİRLİKTE SICAKLIK DÜŞECEK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, bugünden itibaren Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bir bölümü dışında yurdun tamamında yağışın devam edeceğini söyledi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların da yağışla beraber azalacağını ifade eden Köse, cumartesi günü yağışlı sistemin yurdu terk edeceğini ve yüksek basıncın etkisi altına girileceğini anlattı.

Köse, bir hafta boyunca gündüzleri güneşli ve açık, geceleri ise ayaz sebebiyle kara yollarında buzlanma, tarımda da don tehlikesinin yaşanacağı günlerle karşılaşılacağını dile getirdi.

Kışın ilk döneminde genel olarak hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gerçekleştiğini, yağışlarla birlikte dönem dönem mevsim normallerinin altına indiğini belirten Köse, son 9 aylık yağış tahminine bakınca da Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerinin kurak geçtiğini, batı kesimlerinin ise kısmen mevsim normalleri civarında yağış aldığını söyledi.

sondakika.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132