IŞIKLAR GAZETECİLER GECESİNDE GAZETECİLERE AYAR VERMEYE KALKTI

Silivride bu yıl 5. si düzenlenen 10 Ocak çalışan gazeteciler gecesi Mega Cantry de gerçekleşti, iş ve siyaset dünyasının bir çok ismin katıldığı gecede Silivri belediye başkanı Özcan Işıkların konuşmaları tüm salonu şaşkınlık içinde bıraktı.

IŞIKLAR GAZETECİLER GECESİNDE GAZETECİLERE AYAR VERMEYE KALKTI
 Gazeteciler gecesine davetli olarak katılan Belediye Başkanı Özcan Işıklar belediye personeli ve meclis üyeleri ile katıldı.  Program akışı içerisinde sahneye davet edilen Işıkların konuşmaları'nın çoğunlugu siyaset ve gazetecilere ayar veren cinsten olunca salon bir anda buz kesti. Katılan tüm misafirler şakınlık yaşadı. 

Özcan Işıkların gazetecilere karşı '' Havlamasını bilmeyen köpek sürüye kurt çeker'' gazeteciler nerde duracagını ne yazacagını bilmeli, yazdıkları kadar yazmadıklarından da sorumludur sözleri bir anda salonda bu gibi bir hava oluşturdu.

Özcan ışıkların konuşmasından rahatsızlık duyan bazı gazeteciler '' Yıllardır basına ambargo uygulayan kendisi değilmi ? Böyle bir gecede bize ayar vermeye mi geldi bu'' diyerek geceyi terk ettiler.  Bazı gazeteciler ise ışıkların konuşmasını dinlememek için salonun terasına çıkarak dışarda beklemeyi tercih ettiler.


İşte Özcan Işıkların konuşmasının detayları.


İYGAD Başkanı Mehmet Mert'in konuşmasının ardından sahneye çıkan Işıklar '' Mehmet beyin konuşması'nın altına imzamı atarım, ama işin başka tarafı'nın da mağduruyum aslında. Türkiye'de 13 bin kişi işinden oldu basın konseyi'nin verdiği rakamlar bunlar. 141 kişi sadece gazetecilik yaptığı için bu gün özgürlüğünden oldu.

Onların terörden veya başka şeylerden olduğu söyleniyor ama, mesleklerini yaptıkları için özgürlüklerinden mahrum bırakılıyorlar.  Geçen gün Eren Erdem dışarı bırakıldı , 53 klasörü 2 dk da bakılıp yeniden tutuklandı. Düşüncesinden dolayı gazetecilik mesleğinden dolayı tutuklandı.


IŞIKLAR YEREL GAZETECİLER MAĞDURUYUM


Mağduriyeti yerel gazetecilerin olduğu bir yerde konuşuyoruz, ben bunu bizzat yaşıyorum. Biliyorum bir çok arkadaşımla da karşı karşıya geldik, bana kızdıklarını da biliyorum. Ben yerel bir yöneticiyim ilçemin hassasiyetlerini de biliyorum. İstanbulun içinde ama en ucunda olmak, yarısı Trakya yarısı İstanbul, çok hassas bir yerde görev yaptığımı biliyorum.
Hatta Mehmet beye bişey daha söyledim Havlamasını bilmeyen köpek sürüye kurt çekermiş diye. 17 milyonluk İstanbul ve 300 bin kişilik Silivri de yaşayan var.


IŞIKLAR GAZETECİLERE AYAR VERMEYE KALKTI: Gazeteciler ne yazacaklarını bilecekler.


Belediye başkanı Özcan Işıklar salonda bulunan gazetecileri salondaki diğer misafirlere şikayet ederek, gazeteciler ne yazacaklarını bilecekler diyerek şöyle devam etti.


Neyi yazdılar biliyormusunuz, benim olmadığım bir resmi 6 yıldır ok işaretiyle gösterip yazıyorlar. İşte arkadaşım burada,  gitti savcıya bu benim  artık yazmayın dedi. Okla gösterip haber yaptılar.


Organize tarım bölgelerini yazmadılar, Türkiye de ilk kez Tarım Lisesi, ilk defa Tarım Organize Bölgesi kuruldu, ilk kez Tarım Sit Alanı ilan edildi yazmadılar. İstanbulun yanı başında ranta demire karşı mücadele eden bir Silivri var hiç yazılmadı biliyormusunuz. 

İlk defa gıda bankası kuruldu, tarihinde ilk, Türkiyede ilk, yılda 4 bin kişiye gıda yardımı yapılıyor, sosyal anlayışla bir gıda yardım bankası kuruldu, neymiş efendim orada bir kıza laf atıldı diye getirip karşı karşıya yüzleştirmek zorunda kaldım. Bunlardan ben alınmayayım mı, insan değilmiyiz.


YEREL GAZETECİLERE ADAP VE TERBİYESİZ İMASI
Konuşmaları bununla da sınırlı kalmayan Belediye Başkanı Özcan Işıklar, yerel gazetecilerde biraz kendine bakacak, biraz adap, biraz birbirine terbiye, bizim de insan olduğumuzu hatırlayacağız. Ben içime kapandıkça birbirimize uslüplarımızı korumak, birbirimizi ayrı düşürmeden, terbiye sınırlarını düşürmeden, bu saygı seviyesini düşürmemeye bakacağız.


GAZETECİLER YAZDIKLARI KADAR YAZMADIKLARINDAN VE SUSTUKLARINDAN DA SORUMLUDUR


Bu topraklara karşı insanların geleceğine, 81 ilden gelmiş yaşayan insanlar var. Hepimizin içini ortak çaptıracak idaalere hayallere bir olmaya, beraber yaşatmaya, bu kentte gecenin 3'ünde 5'inde İstanbulun yanı başında kavrulmuş ranta boğulmuş, milyonlarca insan çıkmazda boğulmuşken Silivriyi bir vaha gibi bir huzur adası gibi tutmak için çırpınırken buraya bu katkıyı yapmak gibi bir görevimiz olduğunu hatırlamamız lazım.


Gazeteciler yazdıklarından sorumlu ama yazmadıklarından ve sustuklarından da sorumlu olduklarını unutmaması gerekir. Sustuklarınızdan ve söylemediklerinizden de sorumlusunuz . Buradan bir ders çıkaracagız her şerde bir hayır vardır. Şerrin hayra en yakın zaman olduguna inanıyorum, bu duygu ve düşüncelerle hepinizin gününü kutluyorum  diyerek konuşmasını bitiren Özcan Işıklar kısa bir süre sonra salondan ayrıldı.


Geceye katılan bir çok kişinin eleştiri ve tepkisine neden olan Işıkların konuşması gazeteciler gecesine gölge düşürmekle kalmadı katılımcıların salonu terk etmesine de neden oldu.Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
cihat erten
cihat erten - 3 yıl Önce

ordaki gazetecilerde tepki gösterip neden orayı terk etmemişler

SIRADAKİ HABER

banner148

banner132