Dünya Engelliler Gününü Programı Gerçekleşti

Silivri’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Esen İbak okulunda program gerçekleşti.

Dünya Engelliler Gününü Programı Gerçekleşti
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Esen İbak okulunda gerçekleşen programa; Sarten Grubu adına sanem hanım, Lions leo dernekleri adına 118E Genel yayın yönetmeni Operatör Doktor Sinan Bengi, Silivri Devlet Hastanesi Başhekimi Fatih Mehmet Velibeyoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Erdal Aslan, Alpay Yavuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ay, İlçe Spor Müdürü Can Dağşan, Silivri Belediyesi adına Meclis Üyesi Sadet Gençoğlu ve bir çok STK katıldı.


3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Ardından Esen İbak Okulu öğretmenlerinden Mehmet Tesir günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Tesir konuşmasında şu sözlere yer verdi. “3 Aralık Birleşmiş Milletlerin 932 nolu kara sonrası Uluslararası Engelliler günü ilan edilmiş ve engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek yada başka bir fonksiyon kaybı değildir. Çok yerde duyduğunuz gibi asıl engel yüreklerde de değildir. Hem ülkemizde, hem de dünyada asıl engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani sizler bir yerden bir yere asansör olmadığı için gidemiyorsanız, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsanız. Toplu taşıma araçlarının size uygun olmadığı için kullanamıyorsanız, araçlarınıza ayrılmış alanlara başka arabalar park ettiği için kullanamıyorsanız ve ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsanız, işe girmek istediğinizde red ediliyorsanız, insanların sen bunu yapamazsın demelerine maruz kalıyorsanız asıl engel burada demektir.” Dedi. Ve sözlerine şöyle devam etti. Asıl engel hayatı erişebilir olarak düzenlenmemesi ve sen bunu yapamazsın denilmesidir. İstediğimiz düzenlemeler bize ayrıcalık ve lütuflarda değildir. Bunlar herkesle birlikte eşit ve adil bir toplumda yaşayabilmemiz için gerekli düzenlemelerdir. Hem ulusal hem de uluslararası kanunlarda vardır. Ülkemizde engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapılıyor olsa da henüz istediğimiz seviyeye gelmiş değildir. Bu gelecek için umutsuz olmamıza da sebep değildir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzü farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olsun diyerek sözlerine son verdi.

Ardından Esen İbak Okulu öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı kapsamında şiir okudular, dans ettiler ve şarkı söyleyerek eğlendiler. Programın sonunda ise engelli öğrencilerin yapmış olduğu el işi sergisi gezildi.





   





Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132