DİYANET'DEN KUTLU DOĞUM AÇIKLAMASI

Bugün hükümete yakın Türkiye gazetesi “Kutlu Doğum bir FETÖ projesi" manşetiyle çıktı. Gazete haberinde “FETÖ'nün dinimizin altını oymaya yönelik adımları engellendi. Ancak Kutlu Doğum garabeti sürüyor” ifadelerini kullandı.

DİYANET'DEN KUTLU DOĞUM AÇIKLAMASI
 “DİYANET VEBAL ALTINDA”

Hükümete yakın Türkiye gazetesinde yer alan haberde şu ifadeler kullandı:“Peygamber efendimizin doğum günü olan Mevlid Kandili, hicri yıla göre kutlanıyordu. Diyanet, 1989'da bu özel günü içine alan "Kutlu Doğum" adıyla hafta başlattı. FETÖ'cü Mümtazer Türköne'nin teklifiyle kutlamaların her yıl Nisan ayından yapılması kararlaştırıldı. Böylece perde gerisinde Peygamberimizin değil, Gülen'in doğum günü kutlanmaya başlandı.

FETÖ'nün gerçek yüzü ortaya çıkınca Diyanet, örgütün kirli yayınlarını temizledi. Aynı Diyanet, ‘Kutlu Doğum’ uydurmasına ise sıkı sıkıya sarıldı. İlim adamları bu duruma tepkili. Prof. Dr. Ramazan Ayvallı ‘Bu hatayı düzelten tarihe geçer’ dedi. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil de ‘Diyanet hala FETÖ tuzağında ve vebal altında’ diye konuştu.”

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye gazetesine yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Haberin yalanlandığı açıklamada “Kutlu Doğum Haftasının bir FETÖ projesi olduğu ve buna rağmen halen Başkanlığımız tarafından savunulduğu yönündeki haber, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır” denildi.

Diyanet’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“30 yıldır görev yapan bütün Diyanet İşleri Başkanlarına ve teşkilatımızın çalışanlarına yöneltilen çirkin bir yalan ve iftira niteliğindeki bu haber, Kutlu Doğum Haftalarında yurdumuzda ve yurt dışında Peygamber sevgisiyle salonları dolduran gönülleri rencide etmiştir. Haberi desteklemek için manşetten yayınlanan ve internet ortamında yayılan fotoğrafların Başkanlığımıza ait Kutlu Doğum Haftası organizasyonları ile alakası bulunmamaktadır. 

Haberde, bugün hayatta olan 7 Diyanet İşleri Başkanımızdan hiçbirine müracaat edilmeden, Başkanlığımız yetkililerinden bilgi alınmadan indî görüşlerle hareket edilmesi, yüzeysel ve tarafgir bilgilere yer verilmesi açık bir garabettir.

Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığının kendi inisiyatifiyle ve kanunların verdiği yetkiyle ortaya çıkmış; 28 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş; “Hz. Peygamber’i anmaktan anlamaya” düsturuyla gelişmiş ve milletimizin yakın tarihinde yer etmiş bir haftadır. Başkanlığımızın Türkiye’deki İlahiyat birikimiyle istişare ederek planladığı ve yürüttüğü bu uygulamanın, Sevgili Peygamberimizin rahmet mesajlarını toplumumuzun her kesimine ve gönül coğrafyamıza ulaştırmaktan başka hiçbir gayesi olmamıştır. 28 Şubat süreçlerinde eleştirilen, 27 Nisan bildirilerine konu edilen Kutlu Doğum’un karanlık bir terör ve din istismarı hareketi olan FETÖ ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur.”

“COŞKU İLE KUTLANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar da belirtildi:

“Bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz ki, Başkanlığımız Kutlu Doğum Haftasını Mevlit Kandiline alternatif olarak ihdas etmiş değildir. Bu hafta, Mevlit Kandilinin ancak mütemmimidir. İslam dünyası ile eşzamanlı olarak idrak ettiğimiz mübarek Mevlit Kandili, Resûl-i Ekrem’in dünyayı teşrifini şükürlerle andığımız, ona olan sevgimizi ve ihtiramımızı ifade ettiğimiz dinî bir gecedir ve milletimiz tarafından coşku ile kutlanmaya devam edecektir. Halbuki Kutlu Doğum Haftası, Sevgili Peygamberimizi doğru anlamak, onun sünnetini bugüne taşımak, onun hayat tarzını çocuklarımıza ve gençlerimize tanıtmak, günümüz problemlerine nebevî referanslarla çözüm aramak amacıyla ortaya çıkmış ilmî bir haftadır. Yaygın eğitim faaliyeti şeklinde tasarlanan bu haftanın, dinin asıllarına sonradan eklemelerde bulunmak gibi bir gayesi olmadığından bidat olarak nitelenmesi son derece anlamsızdır.

Unutulmamalıdır ki, milletimizi millet yapan ve bu aziz milletin her ferdini bir araya getiren en büyük sevgi, Peygamber sevgisidir. İçinden geçmekte olduğumuz hassas dönemde Hz. Muhammed’e sevdalı olan bu ülke insanına onu anmaktan ve tanımaktan vazgeçmesini önermek, tam manasıyla bir idrak tutulmasıdır. Hem yurdumuzun dört bucağı hem de yurt dışındaki millet varlığımız için bu hafta, Hz. Peygamber’in sünneti ışığında millî ve manevî değerlerimizi güçlendiren, ufkumuzu tazeleyen, kimliğimizi pekiştiren, asimilasyonu önleyen, birliğe, barışa ve kardeşliğe yatırım yapan bir haftadır.

Başkanlığımız, her sene bir bilgi, aydınlanma ve irfan ziyafetine dönüşen Kutlu Doğum Haftasının istismar edilmesine, kuralsızca eleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha göstermeyecektir. Söz konusu haberin düzeltilmesi gereğini aksi takdirde bütün kanuni haklarımıza müracaat edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”
Kaynak: Odatv

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 17:09

özgün deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132