ÇOŞKU DEVAM EDİYOR

ÇOŞKU DEVAM EDİYOR
 23 Nisan coşkusu bugünde devam etti. Gazi İlk Öğretimokulu ögrencileri velilere unutulmaz gösterilerle duygu dolu anlar yarattı. Programın başında konuşan Okul Müdürü Ahmet Kahraman'ın konuşması ise öğrenciler ve veliler tarafından ayakta alkışlandı.


Ahmet Kahraman: Gün çalışma günüdür.

Sevgili öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir gündür 23 Nisan 1920. Ordusu dağıtılmış, yurdu işgal edilmiş, başsız kalmış bir ulusun, yeniden toparlanma, ayağa kalkma ve kendi geleceğine sahip çıkma kararını aldığı gündür bugün. Yıllar önce Anadolu’da koskoca Osmanlı imparatorluğu dünyanın gözleri önünde çökmüş, bu koca imparatorluktan pay alabilmek için yurdumuzun bazı yerleri düşmanlar tarafından işgal edilmiştir. Bu işgale son vermek için atalarımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde büyük bir mücadeleye giriştiler. Çetin ve zorlu bir mücadeleden sonra Anadolu’da bir özgürlük güneşi doğdu. İşte 23 Nisan 1920, bu dünyaya meydan okuduğumuz tutsaklık zincirini kırdığımız gündür. Bugün yeni, Türk devletinin kurulduğu gündür. 23 Nisan ulusal egemenliğimizin sonsuz sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günüdür. 23 Nisan 1920, Türk çocuklarının her yıl iki bayramı bir arada kutladıkları gündür. Hem ulusal egemenlik bayramı hem de çocuk bayramıdır. Çocukları çok seven Mustafa Kemal ATATÜRK, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza bu bayramı armağan etmiştir. Böylece bu bayramın adı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmuştur. İşte çocuklar, bugün millet olarak egemenliğimizi ve gücümüzü tüm dünyaya ilan ettiğimiz gündür.

 

            Sevgili çocuklar, bu bayram sadece Türk çocukları için değil tüm dünya çocukları için büyük bir bayramdır. Çünkü bu eşi bulunmaz bayram bugünün küçüğü yarının büyüğü olan dünya çocukları arasında barışın ve sevginin en sağlam temelini oluşturacaktır

 şimdi çalışma zamanıdır. Elde kalem, kitap okumak zamanıdır. Aradaki farkı kapatıp, çağdaş olmak zamanıdır. Bizlere bugünü armağan eden büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, bağımsızlığın destanını yazdı. Şimdi sizler var gücünüzle çalışarak bu ulusu bilimin, barışın, ekonominin, uygarlığın yeni destanlarını armağan edeceksiniz. Sizlere yürekten inanıyoruz. Sizleri bu geleceğe hazırlayan iyi niyetli çabaları asla boşa çıkarmayınız. Çok çalışınız. ATATÜRK’ün ilke ve devrimlerine yaşamınız boyunca içtenlikle bağlı kalınız. Hiçbir güçlük karşısında cesaretinizi asla kaybetmeyiniz. Cesur olunuz. Arkanızda başarılarınızı izleyen bizler, önünüzde yolunuzu aydınlatan ATATÜRK ilke ve devrimleri var. Bu yolda cesaretle, inanç ve güvenle yürüyünüz. Yürüyelim sevgili çocuklar yüzümüzü aydınlık yarınlara çevirip, alnımızı dik tutarak yürüyelim. Ayrılıklarımızı, bencilliklerimizi atıp, ele ele gönül gönüle güzel yarınlar için yürüyelim. Yürüyelim ki tertemiz sevginizle, neşenizle bu ülke şenlensin.

Bugünün yarını, yarının umudu sevgili öğrenciler, okulunuzu, ailenizi ve öğretmenlerinizi seviniz. Büyük başarılarınız ancak bu el ve gönül birliğinden doğar. Sizlerin hayattaki başarılarınız, şüphesiz bizlerin de başarısı ve mutluluğu olacaktır. Varlığımız her zaman ve her yerde sizlerle beraberdir. ATATÜRK’ün izinden ayrılmadan sonsuzluğa kadar onun meşalesini elden ele taşımanız en önemli göreviniz olmalıdır.


Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132