CHP’den muhtarlar için kanun teklifi

Demokrasinin birinci basamağı muhtarların özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş TBMM’ye kanun teklifi sundu. Türkiye genelinde 31 bin 963 mahalle ve 18 bin 229 köy olmak üzere 50 bin 192 muhtarın görev yaptığını kaydeden Özdiş, muhtarların 21. yüzyıla yakışır hizmet edebilmeleri için mutlaka sosyal, ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini savundu

CHP’den muhtarlar için kanun teklifi

ANKARA

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Türkiye genelindeki toplam 50 bin 192 muhtarın sosyal, ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi.
4541 Sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun ile 5779 Sayılı İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanuna Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM’ye sunan CHP Milletvekili Özdiş, köy ve mahalle muhtarlığının, devletin vatandaşa en yakın en uç birimini temsil ettiğini kaydederek şunları söyledi:

YEREL YÖNETİMLERİN TEMELİ
“Köy ve mahalle muhtarları yerel yönetimlerin temelidir. Demokratik sistem içerisinde seçimle işbaşına gelen muhtarlarımız kamu adına vatandaşın sorunlarıyla doğrudan muhatap konumundadır. Bulundukları pozisyon itibariyle kamu görevi yürütmekte olan muhtarlar ne var ki hak ettikleri maaş, ödenek ve özlük haklarından yararlanamamaktadır.

Türkiye genelinde 31 bin 963 mahalle ve 18 bin 229 köy olmak üzere 50 bin 192 muhtar görev yapmaktadır. Başta köy muhtarlıkları olmak üzere birçok muhtarımız ekonomik açıdan sıkıntı yaşamakta, muhtarlık binaları çağın çok gerisinde kalmaktadır. Gerekli teknolojik altyapının olması bir yana derme çatma binalarda vatandaşa hizmet veren muhtarlarımız yine de işlerini özveri ile yapmakta, devletin vatandaşa dokunan sıcak eli olmaya devam etmektedir. Muhtarlarımızın 21. Yüzyıla yakışır bir biçimde hizmet edebilmeleri için sosyal, ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesinin gerekliliği açıktır.

Yapılacak olan bu kanun düzenlemesi ile muhtarlarımız hak ettikleri sosyal, ekonomik ve özlük haklarına sahip olabilecek, bu sayede vatandaşlarımız daha hızlı ve rahat hizmet alabileceklerdir.”

Kaynak: yenisoluk.com

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132