Gündem:
CHP 'ENGELSİZ BİR TÜRKİYE MÜMKÜN”
  

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası olmasından dolayı basın bildirisi yayınladı. Göçengil, bildirisinde engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntılara değinerek, temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildiklerini dile getirdi.

 “Engelsiz bir Türkiye için, Eşit, Adil ve Herkesin Mutlu olduğu bir Türkiye için, daha fazla çalışacağız” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil şöyle devam etti.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilçelerimizden Genel Merkezimize kadar  tüm örgütlerimizle, herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 10-16 Mayıs Engelliler haftasını kutluyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bu güne her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı toplum kesimlerinin yanında olduk. Eşit, adil, herkesin mutlu olduğu ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız. Türkiye’de kaç engelli olduğu, ne oranda iş gücüne katılabildiği, katılanların ve katılamayanların mesleki, eğitimsel ve cinsiyet dağılımlarının ne olduğu güncel olarak bilinmektedir. Resmi rapor ve istatistiklerde birbirinden çok farklı sayılar açıklanmaktadır. 2012 yılı Türkiye Sağlık araştırması bu konuda yapılmış olan bir araştırma olup üzerinden 6 yıl geçmiştir. Söz konusu araştırmaya göre Türkiye’de nüfusun %5.5’i görme sorunu, %4.7’si işitme sorunu, %4.5’nin yürüme sorunu yaşadığı saptanmıştır. Türkiye nüfusunun %12.29’u engellidir. Yurttaşların eşitliği Anayasa hükmüdür ve fakat engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir.

Erişim Sorunu; 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasanın en önemli hükmü erişim solrunudur 7 yıl içerisinde çözme vaadidir. Bu yasanın yürürlüğünün üzerinden 13 yıl geçmiştir ve hala erişim sorunu çözülmemiştir. Bu sorun tüm haklara erişimin ön koşuludur. Amasız, fakatsız erişilebilirlik sorunu ivedilikle çözülmelidir.

Sağlık Sorunu; Sağlık, yaşam hakkı ile doğrudan ilintili temel bir haktır. Son yıllarda sağlık alanında yaşanan özelleştirmeler ile birlikte, SGK kapsamında nitelikli bir hizmet alabilme olanağı kalmamıştır. Ayrıca sağlık hakkı, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)ndeki kısımlar, katkı payı istenmesi, kaliteli tıbbi cihaz ve malzemelerin karşılanmaması ve 1 yılı bulan randevu alma sorunlarıyla ihlal edilmektedir. Bu sorunlarla tür yurttaşlarımız karşı karşıyadır.

Eğitim Sorunu; Türkiye’de kadın engellilerin %549’u, erkek engellilerin se %32.1’i okur yazar değildir. Türkiye’de engellileri içerisinde lise ve üzeri eğitim düzeyi oranı %7.7 de kalmıştır. Okur, yaazar olabilmek bir çok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, rapor alma zorunluğu ve nitelikli personel eksikliği gibi nedenlerle ihlal edilmektedir.

İstihdam Sorunu; Engellilerin sadece %20’si iş gücüne katılabilmektedir. Bunlarında en az %20’si iş bulamamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca kişi işsizdir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı EYHGM Ekim ayı bültenine göre 284.951 kişi %70 ve üzerinde engelli raporu olduğu için ortalama 461 TL, 338.384 kişi %40-69 oranında engelli olduğu için ortalama 341 TL engelli maaşı almıştır. Bu miktarlarla insanca bir yaşam imkânsızdır. Ayrıca, işsiz engellilerin sadece 4/1’ine sosyal yardım yapılmaktadır. On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi dramlar yaşanmıştır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmalıdır.

Evde bakım ücreti akrabaların gelirine de bakılarak bağlanmaktadır. Bu düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesine göre kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanına engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20,000’i aşkın kadro derhal doldurulmalıdır.

Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeylerinin en önemli ölçütlerinden biri, engellilere yönelik oluşturduğu yaşam standardıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlama engellerin bağımsız yaşamı için koşulları oluşturmakta ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olmaktadır. Engellilerin sorunları burada ifade ettiklerimizle sınırlı değildir. İfade ettiklerimizin çok daha fazlasını yaşadıklarını biliyoruz. Ayrıca, engellilerin yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadığı sorunlardan ayrı görmüyoruz.  İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler başta engelliler olmak üzere türm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Eşit, adil ve herkesin mutlu olduğu bir Türkiye umudumuz içi daha çok çalışacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü 1. Önceliğimizdir. Ülkemiz oldukça zengindir. Ülkemiz kaynakları doğru kullanıldığında engellilerin, yaşlıların, hastaların ve işsizlerin ekonomik sorunları çözülecektir. Adil paylaşımın güncesi Sosyal Devlet ilkeleri Devlet Yönetimine hakim kılınacak ve sorunlar çözülecektir.

Yalnız değilsiniz, sizlerde bizleri yalnız bırakmayın. Birlikte başaracağız. Tüm yurttaşlarımızı, Engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyorum.

Engelleri kaldırmak için yanınızdayız, engelsiz bir Türkiye mümkün. CHP çözer, Engellileri muhtaç bırakmayacağız, CHP çözer.

Engellilerin hakça, insan onuruna uygunca yaşayabilmeleri için, daha fazla çalışacağız”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner148
banner132

Silivri'deki artış hızı bir yükselip...
İstanbul Aile Hekimleri Derneği, İstanbul ilçelerindeki vaka artış hızlarını açıkladı.

Haberi Oku