CHP'DEN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili 16 Nisan Referandum ile ilgili Basın Açıklaması yaptı. Vekilin Yazdıkları şu şekildeydi...

CHP'DEN BASIN AÇIKLAMASI
Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili 16 Nisan Referandum ile ilgili Basın Açıklaması yaptı. Vekilin aktardıkları şu şekildeydi;

"16 NİSAN REFERANDUM İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

·         KAYA YERİNDEN OYNADI ŞİMDİ SIRA ONU İTMEKTE

·         CUMHURİYETİ YIKMAK DEMOKRASİYİ YOK ETMEK HEVESLİLERİNE KARŞI MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR

Çocuklarımıza Bırakacağımız Ülkemiz için, Cumhuriyet için, Demokrasi için, Hukuk ve Adalet için Mücadeleyi Yükseltelim


16 Nisan 2017 tarihinde eşitsiz, adaletsiz, üçüncü dünya ülkelerinde görülebilecek bir referandum gerçekleşti. Medyanın muhaliflere kapatıldığı, hayır cephesinin kendisini anlatma için kullanacağı araçların kısıtlandığı bunun karşısında ise iktidarın devletin tüm imkan ve olanaklarından hukuksuz bir şekilde sonuna kadar faydalandığı, muhalefet edenlerin tutuklandığı, gazetecilerin ve siyasetçilerin içeri atıldığı bir ortamda hayır cephesi zorda olsa inat, ısrar ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürdü.

En başında süren bu adaletsizlik referandum sırasında YSK’nın seçimler başlamışken aldığı hukuksuz kararla referandumun meşruiyetini tamamen ortadan kaldırmıştır. Bu kararla ortaya çıkan sonuç sandığa giren sonuç değildir ve referandum kesinlikle halkın tercihini yansıtmamaktadır.

Dayatılan Anayasa; tüm yurttaşları kapsamamakta ve bir toplumsal sözleşme olmaktan uzaktır.

Referandum sonuçları tüm bunlara rağmen HAYIR cephesinin kazandığını göstermektedir. Öncelikle Türkiye’nin kalbi olan tüm şehirlerde siyasi iktidar kaybetmiştir. Yine özellikle mühürsüz oy pusulalarının kullanıldığı Güneydoğu illerinde halk AKP’nin tüm baskı politikalarına karşı HAYIR oyu vererek Cumhuriyete ve ülkesine sahip çıkmış, demokratik bir ülkede bir arada yaşama arzusunu ortaya koymuştur. 

Sonuçlar hayır diyen birçok farklı kesimden insanı dağıtmamış aksine bir arada kenetlenerek oylarına sahip çıkma iradesini açığa çıkarmıştır.

 İşte ortaya çıkan bu iradeyi devam ettirmek oldukça önemlidir.

 Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Gayrimüslim,  Sosyal Demokrat, Milliyetçi, Kemalist, İslamcı, Sosyalist, Liberal ortak ilke ve değerleri temsil eden bu toplumun bütün renkleri, hayır zemininde buluşup toplumu yeniden kuracak iradeyi ortaya koydular. İşte ancak  bu irade bütün toplumun altına imza atabileceği toplumsal sözleşmeyi inşa edebilir.

 Bu referandum bize şunu gösterdi ki; biz az değiliz bu toplumun en az yarısıyız.  İktidarda bulunanların yüzü düştü çünkü gerçek sonucu da kaybettiklerini de çok iyi biliyorlar. Bu yüzden onlar umutsuz biz ise hala umutluyuz. Kaya yerinden oynadı şimdi sıra onu itmekte.

Süleyman ÇELEBİ


24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132