BDDK: Yetkilendirilmiş Fatura Ödeme Noktaları Dışında, Aracılık Edenler Cezalandırılacak

BDDK, yetkilendirilmiş ödeme ve elektronik para kuruluşları dışındaki, kişi ve kuruluşlarca fatura ödemelerine aracılık edenlerin, 3 yıla kadar hapse mahkum edileceğini belirtti.

BDDK: Yetkilendirilmiş Fatura Ödeme Noktaları Dışında, Aracılık Edenler Cezalandırılacak
 BDDK'dan yapılan açıklamada, 27 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun (Kanun) 12'nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde "fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetlerin" Kanun kapsamında ödeme hizmeti olarak belirtildiği anımsatıldı. Fatura ödemelerine aracılık faaliyetinin Kanun kapsamında ödeme hizmeti olduğu belirtilen açıklamada, fatura ödemelerine aracılık hizmetini verebilecek kuruluşların Kanunda sayıldığı bildirildi.


İZİN ZORUNLU

Açıklamada, Kanunun 13'üncü maddesinin (2) numaralı fıkrasında;  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB) ve ödeme hizmeti sağlayıcıları dışındaki kişilerin ödeme hizmeti sunamayacağının hükme bağlandığı aktarıldı.

Anılan maddenin (1) numaralı fıkrası uyarınca; 5411 sayılı Kanun kapsamındaki bankalar, elektronik para kuruluşları, ödeme kuruluşları ile Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ'nin (PTT) ödeme hizmeti sağlayıcısı olduğu kaydedilen açıklamada, "Fatura ödemelerine aracılık hizmeti verilebilmesi için faaliyet izni alınması zorunludur. Ödeme hizmeti alanında faaliyette bulunmak isteyen ödeme kuruluşlarının Kanunun 14'üncü maddesi, elektronik para kuruluşlarının ise Kanunun 18 inci maddesi uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan (Kurul) izin almaları gerekmektedir. Faaliyet izni alan kuruluşlara ilişkin listeye Kurumumuz internet sayfasından ulaşılması mümkündür." ifadelerine yer verildi.

"FAALİYET İZNİ ALINMAKSIZIN FATURA ÖDEMELERİNE ARACILIK HİZMETİ SUNMAK ADLİ SUÇTUR"

Açıklamada, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 13'üncü maddesinde ödeme veya elektronik para kuruluşlarının ödeme hizmetlerini kendi adına ve hesabına hareket eden temsilciler aracılığıyla yürütebileceğinin hüküm altına alındığı kaydedildi.

Anılan madde uyarınca temsilciler ve temsilcilerin ödeme hizmeti sunacağı şube ve acentelerine ilişkin listelerin mezkur kuruluşların internet sitesinde güncel olarak yayınlanmasının gerektiği ifade edilen açıklamada, şu uyarılara yer verildi:

"Kanunun 'İzinsiz Faaliyette Bulunmak' başlıklı 28'inci maddesinde; Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın ödeme kuruluşu veya elektronik para kuruluşu gibi faaliyet gösteren veya ticaret unvanlarında, her türlü belgelerde, ilan ve reklamlarda veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda ödeme kuruluşu veya elektronik para kuruluşu gibi faaliyet gösterdiği izlenimini yaratacak söz ve deyimleri kullanan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlilerinin bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 5 bin liraya kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır.

Kaynak:
sondakika.com

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132