2 Yeni KHK Geliyor!

15 Temmuz sonrası çıkarılan 27 KHK'ya 2 ek geliyor. İlk KHK'da "İhraç ve iadeler" yer alacak. Diğer KHK'da ise şehit subay ve polislerin birinci derece yakınlarına askerlik muafiyeti var.

2 Yeni KHK Geliyor!
 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 27 kanun hükmünde kararname (KHK) çıkaran hükümet, 2 yeni KHK için hazırlıkları son noktaya getirdi. 3 ay aradan sonra çıkarılacak ilk KHK'da ihraç, iade, kapatma gibi tedbir amaçlı hükümler yer alacak. Diğer KHK'da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler bulunacak.

27 KHK YAYINLANDI

15 Temmuz'un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016'da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı.  
Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan  Bakanlar Kurulu sonrası Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'ların sonuncusu, 25 Ağustos 2017'de yayımlanmıştı.

2 YENİ KHK GELİYOR


Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan  
Bakanlar Kurulu'nda, 2 yeni KHK ele alındı. Gazete  Habertürk'ten  Volkan Yanardağ
'ın haberine göre bu KHK'lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

ŞEHİT SUBAY VE POLİSLERİN BİRİNCİ DERECE YAKINLARINA ASKERLİK MUAFİYETİ

Diğer KHK, bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm ile ilgili maddeleri yer alacak. Arsa payı düzeltme davaları, yeniden açılan miras davaları, mülkün bir bölümünün yurtdışında bir kişiye satılması gibi nedenlerle kentsel dönüşüm istenen hızda ilerlemiyor.  Hükümet, bu sorunu çözecek şekilde KHK'da düzenleme yapacak ve kentsel dönüşümü hızlandıracak. Bir başka düzenleme de muvazzaf subay, astsubay ve polislerin şehit olmaları halinde birinci derece yakınlarının askerlikten muaf olmalarını içerecek.

Mevcut düzenlemede sadece yükümlülerin şehit olması durumunda birinci derece yakınlarına askerlik muafiyeti hakkı tanınıyordu. Düzenleme ile uzman çavuşların beylik silahı edinmeleri de kolaylaştırılacak.

Kaynak : sondakika.com

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132