GRİP KONUSUNDA TEDBİRLER

 Tüm Manşet okur severlerine merhaba ..

Yeni yayın döneminde Gazete Manşet sahipleri Sayın Özgün Deniz Gündüz,Yılmaz Türkoğlu ve ekibine başarılar dilerim.

Bundan böyle gazetenin sağlık köşesinde Deniz Hanımın davetine teşekkür ederek siz değerli okurlarımızla sağlık konusunda bildiklerimizi paylaşacağız.

İlk yazımıza mevsim sebebiyle hepimizi yakından ilgilendiren influanza ya da halk arasında bilinen adı GRİP 'le başlamak istiyorum.

Grip ; ateş ,soğuk algınlığı,öksürük,baş ve vücut ağrısı ,kırgınlık ve solunum mukazalarının inflamaz yoluyla birlikte seyreden influanza isimli bir virüsün sebep olduğu viral bir enfeksiyondur.
Genel bulaşma yolları ; Hasta bireyin öksürme ,aksırmayla virüs içeren damlacıkların etrafa yayılmasıyla eller vasıtasıyla masa ,sandalye,telefon gibi nesnelerden vücuda alınabilir.


Hastalığın tedavisinden ziyade korunmak için gerekli önlemleri almalıyız.Bunun için yılda bir kez proaktif açıdan korunmak için AŞILAMA yaptırmalıyız.

Hastalığın semptomları genellikle 48 saatlik kuluçka süresi sonucunda vücutta yüksek ateş , öksürük ,boğaz ağrısı , burun akıntısı,baş ve vücut ağrısı ,titreme,halsizlik ve de nadiren ishalle birlikte seyreder.

Medikal tedavi de doktor kontrolü önemlidir.Komşunuza iyi gelen bir ilaç sizi öldürebilir.Akılcı ilaç kullanımı için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Antibiyotik kullanımının virüs tedavisinde bir yararı yoktur.Semptomları azaltmak için nazal spreyller ,dekanjestanlar ve antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.Fakat bu destekleyici tedavide ilaç seçimi doktorundur hastanın değil .Mutlak istirahat önemlidir.

Korunmak için :
 
- Yılda bir kez kasım-mart ayları arasında AŞILAMA yaptırınız.
- Sık sık ellerimizi sabunla yıkayınız.(Alkol bazlı pürelleri kullanabiliriz.)
- Dış ortamda ve diğer bireylerle tokalaşmak gibi el hareketlerinden kaçının.
- Damlacık yolu ile bulaşmayı engellemek için tek kullanımlık mendil kullanınız.
- Vücut direncini yüksek tutmak için
 
* Dengeli beslenme (gerekli ise vitamin mineral takviyesi )
 
* Düzenli yaşam biçimi (uyku düzeni )
* Bol sıvı takviyesi yapılmalıdır.

 

YORUM EKLE

banner148

banner132