Vergi Borcu Yapılandırılmasında Son Fırsat

Vergi Borcu Yapılandırılmasında Son Fırsat
Bilindiği üzere 19-08-2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı yapılandırma kanunu için vatandaşlara bir fırsat daha tanındı. Kasım ve Ocak ayı itibariyle yapmaları gereken yapılandırma taksit ödemesini çeşitli sebeplerle gerçekleştiremeyen vatandaşlar, yapılandırma şansını kaybetmemek için ödemelerini mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek. Kasım 2016 ayında ödemelerini yapamamaları nedeniyle Kanunla sona ermiş, ancak Kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine yeni son bir şans verilmiştir.


6736 sayılı kanundan faydalanarak peşin ödeme yapma sözü veren, yada taksitlendirip, taksitlerini süresi içinde çeşitli nedenlerden dolayı bu ödemeyi gerçekleştiremeyen vatandaşlar için yeni bir fırsat daha getirildi. Buna göre, 6736 sayılı kanundan faydalanmaya devam etmek isteyen vatandaşlar, ödemelerini mayıs ayı sonuna kadar gerçekleştirebilecek.

BÜYÜK FIRSATI KAÇIRMAYIN
Yeni düzenlemede ödemesini zamanında yapamayana getirilen kolaylıklar şöyle;
Borçlular, ödeme yapmaları gereken tarihten 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yaparak, kanundan yaralanmaya devam edebilecek.


Kanun kapsamında 2017 yılının ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatılacak.Uzayan ödeme süreleri için herhangi bir zam, faiz uygulanmayacak ve tercih edilen taksit süresine ilişkin katsayıda herhangi bir değişiklik yapılmayacak.


Taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi halinde hak kaybedilecek.


Taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi nedeniyle hesaplanan katsayı tutarları, alacağın tamamının ödenmesi halinde tahsil edilmeyecek, tahsil edilmiş olan tutarlar ile bu tutarlar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmiş geç ödeme zamları ret ve iade edilecek. Borçluların peşin veya taksitli ödeme tercihine bakılmaksızın, yapılandırılan tutarların tamamını bu yılın mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri halinde yurtiçi üretici enflasyonu (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 50 indirim yapılacak.


Peşin ödeme seçeneğini tercih ettiği halde öngörülen süre ve şekilde ödeme yapmayarak kanundan yararlanma hakkını kaybeden borçlulara, talep etmeleri halinde yapılandırılan borçlarını taksitler halinde ödeme imkanı getirilecek.

Peşin ödeme seçeneği tercih edildiği tarihte, taksitli ödeme seçeneğine göre ödenmesi gereken ilk taksitin ödeme süresine göre oluşacak taksit ödeme süreleri esas alınacak. Bunun için borçluların ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekecek.


VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI UYARDI
6736 sayılı Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır. Zira 6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır.

İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir. Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu şansın kaçırılmaması gerekir.
Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının
www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, AVM ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılan bilgilendirme stantlarından ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi ( VİMER ) den bilgi alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132