SİLİVRİ’DE MARAŞ KATLİAM’I ANILDI

1978 yılında Maraş’ta Alevi vatandaşlarımıza yönelik yapılan katliama yönelik Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şubesi tarafından bir anma etkinliği düzenlendi.

SİLİVRİ’DE MARAŞ KATLİAM’I ANILDI
 

Dernek binasında yapılan anma etkinliğinde konuşan Dernek başkanı Özgün Deniz Gündüz ve yönetim üyeleri şunları kaydettiler.

 

KATLİAMI OYUN SANIP DUVAR DİPLERİNDE KALLEŞ KURŞUNUYLA NİNNİLERE DALAN BEBEKLERİ UNUTMADIK…

Yüzyıllardır barış içinde yaşayan Alevi ve Sünni halk, Alevi-Sünni çatışması adı altında bir katliamın içinde kendini buldu.


Katliamların devleti yönetenler eliyle gerçekleştirilmiş olmaları mümkündür. Çünkü uygar olmayan devletler çoğunlukla ırk, din veya siyasi düşünce farklılığına tahammül göstermezler. 


Gerici düşünceleri ileri sürerek katliam yaptırırlar.bir devletin katliam yapıpyapmaması sadece askeri değildir yapılan katliamlara seyirci kalmak ta en büyük katliamdır.


19/26 Aralık 1978 yılında devlet sustu bir hafta boyunca Maraş’ta merhamet, insanlık sustu.
Amaç katliamdan sonra net bir şekilde anlaşmıştır ki Maraş ta yaşayan Alevileri Ekonomik,siyasi ve politik olarak yok etmektir. Ve henüz yaraları sarılmamıştır. Henüz Maraş Kanlı Maraş tır.


Bu katliamda 111 Alevi katledilmiştir. Kamyonlarla evlere cesetler teslim edilmiştir. Sokakta oynayan çocuklar katliamı oyun sanıp annelerinin koynunda değil duvar diplerinde onurlu uykulara dalmışlardır.


Sevgili arkadaşlar amacımız kabuk bağlayan yaraları kaşımak değil tüm insanlığın ayıbı olan bu katliamın sorumlularını bir kez daha kendileriyle yüzleştirmek tarihe yazdıkları bu utanç notları onlara hatırlatmaktır. 


Burada amaç Sünni kardeşlerimizi suçlamakta değil onları da bu acıya ortak etmektir.
Çünkü Ülkemiz zorunlu sosyal bir değişimin içine itilmiştir. Ve bu değişimde yine Aleviler kullanılmak istenmektedir. 


Yani katliamların adı artık büyük asimilasyon projeleri ve parayla uzanan gönül köprüleridir. Aleviler Alevi olmanın bedelini kanlarıyla defalarca ödediler.


BU NEDENLE Alevilerin yaşadıkları tüm katliamlar aydınlatılmadıkça suçluları halk karşısına çıkarılmadıkça BAHSEDİLEN eşit yurttaşlık SÖYLEMLERİ GERÇEKÇİ VE SAMİMİ OLAMAZ...


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 23:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132