Fenerbahçe Sen Çok Yaşa

 Gerçekten, çok yaşa sen Fenerbahçe!
Kaybolan umutları, yitip giden hayalleri geri getirdin.
Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkan Üniversite kararına, Fenerbahçe camiası sevinemeden; kilometrelerce uzakta bir belediye de sevinç çığlıkları ile sevgi gösterisinde bulunuldu.
8 tane üniversitenin hayali ile 8 sene geçirmiş ve 8 senedir üniversite algısı ile halkını oyalayan Silivri Belediyesi Başkanı Sayın Işıklar’ın Fenerbahçe Üniversitesinin kurulma kararını neredeyse fener alayı ile kutlamaya kalkması, yakın çevrelerini de sevince boğdu.
Olsun, hiç olmazsa İçeride birlik beraberliği sağlayacak bir durum yaşandı. Meclis üyesinden, partilisine herkes birlik beraberlik içinde bu habere sevindi ve bu haberi duyurma yarışına giriştiler.
Kimileri işi daha da ileriye götürerek; sevgili başkanlarını kutlamaya, tebrik etmeye başladılar.  Öyle ki yüce meclisin kararı bile neredeyse Sayın Işıklar’ın kararı olarak algılandı…
Oysa her fırsatta, kendisini sosyalist düşünceyle hareket eden bir belediye başkanı olarak ilan eden Sayın Başkanımızın, sosyalist düşünceden uzak olan özel üniversiteleri, halkına bayram sevinci ile takdim etmesi; bence düşündürücü olması gerekmektedir .
Devletçilik ve kooperatifçilik anlayışına dayanmakta sosyalist felsefeye karşı, ticari kazanç ülküsü ile hareket eden, özel üniversitelerin kuruluş amaçlarını, kendi siyasi yatırımları için algı operasyonuna çeviren bir belediye yönetiminin, neden ve nasıl böyle bir sevinç yaşayabildikleri şaşkınlık yaratmaktadır!
Kaldı ki bundan önce de kurulması beklenen birkaç üniversitenin neden ve niçin kurulamadığını sizlerle paylaşmış idik!
Asıl sorgulamamız gereken ise Kırklareli ili sınırları içinde kurulan 60 bin kapasiteli (şu an itibariyla 15 bin) devlet üniversitesinin bir örneği İstanbul’un bir ilçesi olarak bizim sınırlarımız içinde neden kurulamadığıdır?
Fenerbahçe Üniversitesi kurulsa ne olur?
Parası olan çocuğunu okutur.
Bu tür üniversitelerin ticari amaçla kurulacak olmalarından dolayı öğrencinin dışarı dünya ile ilişkisi kesilerek öğrencilerin okul ve sosyal yaşamları ile tüm gereksinimleri parası karşılığı bu okulların bünyesinde karşılanmakta ve paranın dışarıya çıkışı önlenmektedir.
Kısacası, sadece okul parasını yatırmakla kalınmıyor. Aynı zamanda öğrencinin yaşamını da bu ticarethanelerin düzenlediğine şahit olmaktayız… Yapılan düzenlemelerle öğrencinin cebinden muntazaman belli bir paranın çıkması sağlanmaktadır.
Şayet Silivri’de tarihe geçmek istiyorsanız o kendinize yakıştırdığınız felsefeye yakın projeler uygularsınız… Parasız Belediye Hastanesi, Devlet Üniversitesi, Belediye Meslek Okulu gibi projelerle efsane olursunuz.
Fenerbahçe üniversitesini ilan etmek çok kolay! Sonunda bir yaz okuluna bağlanır muhabbet, biter gider… O çok özendiğiniz “Devrim” niteliğinde bir projeniz var mı? Tamamen belediyenize ve size ait bir proje…
Aklıma dünyayı yöneten ailelerden biri olan Rothshild ailesinin kurucusu olan Mayer Amschel Rothshild’sin ünlü bir lafı geldi bu olayla ilgili olarak: “Bana bir devletin parasının kontrolünü verin, kanunları kimin yaptığı umurumda bile değil “ diyor.
Bunu minimaliz ederek söylersek, bana bir şehrin parasının kontrolünü verin, gerisi hikâye demek geliyor insanın içinden…
Bir türlü gelemeyen üniversiteler için söylenecek bir sözümüz daha var. Yumurta dışarıdan kırılırsa omlet, içeriden kırılırsa civciv olur…
Acelemiz yok. Civcivler için beklemeye değer…
YORUM EKLE

banner148

banner132