ERKEN SEÇİM KAPIDA

 ''Ne erken seçimi'' dediğinizi duyar gibiyim.

 Haklısınız, referandum oylaması biteli henüz bir hafta olmuş ortalık toz dumanken nerden çıktı bu erken seçim mevzusu değilmi.

Ama bu erken seçim mevzusu referandum öncesi de konuşulan konular arasındaydı. Her halukarda referandum da Evet veya Hayır da çıksaydı  erken seçim yüsek bir muhtemeldi. Bunu tahmin etmek için siyasetçi olmaya gerek yok zaten. 

İşin diğer boyutundan bakarsak o kadar çok arka arkaya seçim yaşadık ki hem vatandaş yoruldu hem de piyasalar yolurdu. Her seçim dönemi piyasalarda ''seçimler bitsin bakarız'' durgunluğu ekonomiye ciddi darbe vurdu. İş dünyası da küçük esnaf da zor günlar yaşıyor.

Her seçim ciddi bir maliyet demek, bunun ceremesini hep vatandaş çekmek zorunda kalıyor. Peki her seçim dönemi ülkede yaşanan kutuplaşmalara ne demeli ! Kırk yıllık dostlar Siyasi fikirleri yüzünden küsüyor düşman oluyor. Ekonomik istikrarsızlık ihracat yapan büyük fabrikaların bile belini büktü.

Konuştuğum  bir kaç iş adamı ''yılın kaç ayı çalıştığımızı biz bile bilmiyoruz, her defasında istikrar lı bir Türkiye deniliyor ama ekonomisi istikrarlı bir Türkiye denilmiyor'' sitemleri durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Benim görüşüm her halukarda erken seçim kapıda. Referandum sürecinde Silivriye gelen İçişleri Bakanı Sülayman Soylu'nun erken seçime hazır olun bilgisini paylaştığını Ak Partili siyasetçiler bunu çekinmeden konuşuyor.

 Silivri Ak Parti kendi içlererinde sıkıntılı bir sürece girdi, Rıfat Kutlu'nun gitmesini isteyenlerin yanı sıra bilindik muhtemel aday adayların kıran kırana savaşları yakındır. 

MHP Türkiye geneli kongrelerini tamamlayıp seçim arifesinde sıkıntı yaşamak istemiyor. Ak Parti'nin kongreleri de büyük ihtimalle Ramazan Ayı sonunda yapılacak, Chp ilçelerin de henüz kongre yok ama il başkanlıkları için kongre çalışmaları başladı bile. Yani bütün bu hazırlıklar 2017 Kasım ayında planlanan erken seçim ihtimallerini daha da güçlendiriyor.

CHP Genel Merkez den görüştüğüm bir kaç isim ''erken seçim var herkes buna hazır olmalı'' cevapları tespitlerimde haksız olmadığımı gösteriyor. 

Her partiden muhtemel aday adayları çıkacaktır, Ak Parti de bir kaç isim konuşulmasına rağmen ben ne Metin Karakaş'ın ne Hüseyin Turan'ın nede burada bilindik bir ismin aday olamayacagını düşünmeyenlerdenim.

Ak Partiye süpriz bir isim gelecek düşüncem hala baki, tahminlerimde kolay kolay yanılmam aslında ama bekleyip görmek gerekiyor.

 MHP de hala belirgin konuşulan hiç bir isim yok. Silivri CHP'nin adayı'nın kesinleştiği yönünde bilgilerimi daha öncede siz okuyucularımla paylaşmıştım. Şuan ön görülen ve onaylanan aday Silivri CHP'nin kendi içinden biri ve gündemde konuşulan eski siyasetçilerle hiç alakası yok.  

Erken seçim olma durumunu bilen Özcan Işıklar alt yapı olsun diye sahalara çıksa da oda biliyor aday gösterilmeyecegini.

Durumun farkında olan Işıklar şansını büyük ihtimalle Vekillik yolunda deneyecektir. Muharrem İnce ye destek veren Işıklar, Kılıçdaroğlu orada olduğu sürece destek görürmü bilemem. 

Ama ilerleyen günler çok enterasan olaylara ve çekişmelere sahne olacak gibi duruyor. 

Hafta sonu gerçekleşen Silivri Mhp nin kongresinde tek aday olan Zafer Yalçın yeni İlçe Başkanı seçildi. Kendisini tebrik eder yeni görevinde başarılar dilerim.


YORUM EKLE

banner148

banner132