Zirvede Silivri’den iki temsilci vardı

Geçtiğim günlerde Kocaeli Belediyesi tarafından düzenlenen Kartepe zirvesi düzenlendi. 187 ülkenin temsilcilerinin ve yüzlerce akademisyenin katıldığı zirveye Silivri’den de iki temsilci vardı.

Zirvede Silivri’den iki temsilci vardı
Rumeli Üniversitesi ve Silivri Kadın Dayanışma Platformu ve Gazeteci Özgün Deniz Gündüz Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘’ Kartepe Zirvesi’’ Göç ve Mülteci ve İnsanlık konulu zirveye katıldı.

Üç gün süren zirvede son yıllarda dünyanın başta gelen sorunları arasında yer alan göç ve mülteci sorunu akademik verilerle ve çözüm noktaları masaya yatırıldı. Rumeli Üniversitesinden 40 öğrenci ve Öğretim üyelerinin katıldığı Kartepe zirvesi’nin ilk gün açılışında Dış İşleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou’nun yanı sıra birçok ülkenin bakan ve temsilcileri de zirvede yer aldı.

Rumeli Üniversitesinden başarılı sunumlar.

Rumeli Üniversitesi Dekanlarının ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları geçmişten günümüze kadar yaşanan göç olaylarının görsel ve anlatımları Öğretim Üyesi Süleyman Özmen tarafından başarıyla sunulması ayakta alkışlandı.

 

Kadın Dayanışma Platformu Başkanı Gündüz, Göçü Sırtlayan Kadınlar konulu konuşmasıyla taktir gördü.

Binlerce yıllık öyküdür göçler, her birinin ayrı bir hikâyesi, her birinin ayrı ayrı acıları yüklüdür hikâyelerinde. Baktığınızda topyekûn bir sürgünün acıları ile doludur yürekleri.

Kadının, erkekle eşit tutulduğu tek hikâyedir göç: Oysa, oradan oraya savrulurken kadın; hikayenin içinde acıda fark atacaktır erkeğine. Çok değil, geçtiğimiz yüzyılın başlarında Kafkaslardan milyonlarca insan sökülüp atıldı yollara ve bu insanların vatanı yollar oldu.

Ömrünü yollarda bitiren insanlar oldu

Kafkaslar, Balkanlara sürülürken; Balkanlar, Anadolu’ya sürülecekti.  50 yılı dolduran bir yol hikâyesinde göçü sırtlayan kadınların hikâyesine nasıl dokunacağımızı bilemiyoruz hala günümüzde, Çünkü her birinin hikâyesinden bin hikâye çıkacak kadar geniştir acıları.

Irak’ta köle pazarında keçinin fiyatından daha düşüktür bir Ezidi kadının fiyatı, Kölelik, kadına özgü bir gelenek olarak sırtına yüklenmiştir kadının.

Ya bir lokma ekmek için yollara düşen insanlar, özgürlüğe koşanlardan farkı nedir, 4 evladını denizde can pazarında bırakan kadının feryadını hangi açlık dürtüsü durdurmaya yeter.

Suriyeliler bizden biri artık: Gündüz konuşmasında sadece Suriyelilere değil Uygur Türklerine yapılan zulüm ve göçlere de değinerek;

Ya Uygur Türklerinin göçü nasıl bir acıya sarmal olmuştur, yanı başında bir lokma ekmeye çalışan Afgan kadınının diğerinden farkı ne, insanların görünüşleri ne denli farklı olursa olsun, içleri bir birine benzer. Kalp sesinin cinsiyeti göz yaşı’nın milliyeti olmaz.

Evet, hiçbir göç kadınsız olmamıştır göçü hep kadınlar sırtlanmıştır sözleriyle konuşmasını tamamlayan Gündüz kadınların dünyanın her yerinde aynı acıları ortak dille yaşadığının altını çizdi.

 


 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132