DEMOKRASİ Mİ İHANET-İ VATANİYE Mİ

 Geçtiğimiz hafta oldukça hareketli ve yoğun geçti. Bir anda erken seçim açıklamaları gündemde bomba etkisi yarattı. Uzun uzun erken seçim kararının doğru yada yanlış olduğunu anlatmayacağım.  Kötü giden ekonominin yarattığı krizler erken seçim kararının alınmasında baş rol oynadığını düşünüyorum. 

Seçim kararı açıklamalarından sonra ortaya çıkan tablo endişe vericinin de ötesinde ürkütücü ve son derece vahim. Hiçbir zaman sosyal medya üzerinden polemik veya hakaret içeren paylaşımlar yapmadım yapanı da onaylamadım. 

Son birkaç gündür CHP Lideri Kılıçdaroğlu hakkında yazılanları okudukça inanın dehşetlere düştüm, Vatan haini ilan edenler mi dersiniz, ağza alınmayacak hakaretler edenler mi dersiniz, fetöcü diyenler mi dersiniz, okuduklarıma gördüklerime inanamadım.

‘’Ülkenin geldiği son durum bu mu?’’ demeden edemedim. Hangi ara siyaset yüzünden bu kadar düşmanlaştık, ayrıştık, kutuplaştık inanın anlayamıyorum.

Tek adamcılığın getirdiği sözde ileri demokrasi dini siyasete alet etti, okullara, Kamu Kuruluşlarına, STK lara, Derneklere, futbola, hatta ve hatta Cuma namazlarında hocaların vaazlarına kadar siyaset bulaştı. Günlük hayatımıza devam edemez olduk, herşeyimiz siyasete endeksli hale geldi.

Ölümün olduğu bir dünyayı hatırlatmak isterim, bu yüzden ne düşman olmaya nede kalp kırmaya gerek yok.

Demokrasi kazansın istiyorum.

99 yıllık siyasi geçmişe sahip olan CHP hiç bu kadar saldırı altında olmamış ve hedef gösterilmemişti. Bu yaşananlar da hedef CHP mi yoksa Cumhuriyet ve Demokrasi mi bilemedim!

Bence her ikisi de.

Ak Partililer ve MHP liler, CHP lideri Kılıçdaroğlunu Vatana ihanetle suçluyor. 

Sebep ! 

CHP den istifa edip İYİ Partiye geçen on beş Milletvekili yüzünden. Cumhur-ittifak yapan MHP ve AKP olunca her şey mübah ama CHP- İYİ Parti ile ittifak yapınca vatan haini.

Kimse birbirini sevmek zorunda değil, aynı görüşte olmak zorunda değil ama herkes birbirini sabırla dinleyip saygı duymak zorunda. 

Bu ülkenin en köklü siyasi parti Lideri Kemal Kılıçdaroğlunu sevmek zorunda değilsiniz ama bu demek değil ki ona hakaret etme hakkına sahipsiniz, bu demek değilki onu hedef haline getirme hakkına sahipsiniz. Bence herkes bir durup düşünmeli, biz ne yapıyoruz? 

Siyaset yüzünden birbirine küs olan aile yakınlarını tanıyorum, ekonomik kriz girdabının dibine doğru sürüklenirken, ülkenin geldiği çıkmazı görmezden gelip günlük hayatınızı siyasetin cenderesi içinde birbirinizi kırarak ötekileştirerek yok etmeyin.

İyi Parti-CHP ittifakı.

Yok efendim CHP Milletvekillerini İyi partiye kiraya vermiş, adama sormazlar mı peki ‘’MHP tam teşkilat Ak Partiye teslim olurken nerdeydiniz kardeşim’’. MHP tutturmuş bir bekaa sorunu, hangi MHP liye sorsam ‘’bilmiyoruz Genel Başkanımız ne derse ona göre hareket ediyoruz’’ deyip kaçamak cevaplarla geçiştiriyorlar. 

MHP’liler de biliyor ki bu ülkede iç ve dış güçlerin oyunları yıllardır var, ama şuanda Türkiye de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğunu ve gücünü korumakla ilgili bekaa sorunu var. Ve Mhp siyasi tarihinin en büyük hatasını yaptığı bir dönem yaşıyor. 

Kılıçdaroğlu siyaseten doğru bir hamle ile tam bir Demokrasi örneği göstermiştir bence.  
Şayet referandumda oluşturulan hayır bloğu tekrar aynı kararlılığı gösterirse Akp ve Mhp yi sıkıntılı günler bekliyor demektir. 

Görünen o ki Kılıçdaroğlu parti çıkarlarını bir köşeye bırakmış memleketin, yurttaşların ve Demokrasinin çıkarları için bütün siyasi partilerle görüşmelerini sürdürüyor.

Chp bu seçimde başarılı olmayı hedefliyorsa Cumhur ittifak karşısında olan ve Mecliste grubu olmayan bütün siyasi partilerle görüşmeli.

Referendum çalışmalarında ilk mitingini Gazi Mustafa Kemal'i örnek alır gibi Samsundan başlayan Erdoğan 24 Haziran seçimlerinin ilk mitingini yıllar önce ''Gavur İzmir'' dediği yerden yaparak başlama kararı ise çok manidar geldi bana.

2004 yılından beri ''Erken seçim Vatana ihanettir'' ''Muhalefet partileri puslu havayı severler, hemen ortalığı bulandırırlar erken seçim isterler, erken seçim ekonomiye darbedir Vatana ihanettir'' '' Ülkemizi erken seçim polemiklerine kurban edersek milletimize ihanet etmiş oluruz asıl ihanet-i vataniye budur'' diyen partili Cumhurbaşkanımız sanırım şuanda aldığı erken seçim kararını ekonomiye darbe ve vatana ihanet olarak düşünmüyor .

Ben Jan Jak Rosso değilim, Demokrasi kılıcı kimlerin kafasının üstünden geçer bilinmez ama ben bu ülkede gerçekten Demokrasi kazansın istiyorum.


YORUM EKLE

banner148

banner132