SİLİVRİ İÇİN TARİHİ ŞANS

Deniz ve tarım bölgesi olan Silivri için tarihi bir dönüm noktası olacak bir araştırma nihayete erdi.

SİLİVRİ İÇİN TARİHİ ŞANS
 Uzun süredir MTA (Maden Teknik Arama) tarafından Silivri Seymen de yapılan Jeotermal araştırmaları sonucu, Seymen mahallesinde termal su bulundu.

Gazete Manşet'in ulaştığı MTA yetkilileri gazetemize özel açıklamarda bulundu.


SİLİVRİ TERMAL BÖLGE OLABİLİR


MTA nın 1500 metre de yaptığı sondaj çalışmaları sonucu 60 derece sıcaklıkta ve saniyede 9 litre su çıkan kuyulara ulaşıldı. Çıkan termal suyun değerlerinin iyi olduğu yönünde bilği veren yetkililer '' analize yolladığımız su örneklerinin kesin sonuçları gelene kadar net oranları söylemek doğru olmaz ama ilk bulgular termal sıcaklıkta ve oranda bir su yatağı bulduğumuz yönünde'' dediler.


TERMAL SU ÇALIŞMALARI YOLÇATI'DA DEVAM EDECEK


MTA (Maden Teknik Arama) ekipleri Silivri Seymen mahallesinden çıkan Jeotermal su kaynağından sonra Yolçatı'da tespit ettikleri bir bölgede çok yakın zamanda çalışmaların başlayacağını belirterek, Silivri'nin bu termal sulardan çok iyi bir şekilde faydalanabileceğini belirttiler.


SİLİVRİ ÇEKİM MERKEZİ OLACAK


Silivri'de bulunan Jeotermak su kaynakları Silivri için büyük yatırımlarıda beraberinde getirecek gibi duruyor. MTA nın çalışmalarının bitmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına devredilecek bölge için açılacak ihalelerle bölgede termal otel veya tesis kurulma imkanı yaratılacak.  Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132