DEMOKRASİ PLATFORMU'NDAN ÇAĞRI

Silivri Demokrasi Plartformu basın mensuplarını ziyaret ederek yaklaşan yerel seçimler hakkında kamuoyu açıklaması yaptılar. Gerçekleştirilen ziyarete Silivri Demokrasi Platformu temsilcileri Süheyl Kırkıcı, Baki Çiftçi, Seçkin Akdeniz, Muhsin Bostancı ve Lütfü Durali katıldı.

DEMOKRASİ PLATFORMU'NDAN ÇAĞRI

 Mevcut iktidarı eleştiren Demokrasi Platformu, Başkanlık sisteminin anlatıldığı gibi bolluk bereketlik, güllük gülistanlık olmadıgını vurguladılar.

Yapılan açıklama şu yönde;

Türkiye’nin kötüye gittiğini belirten ve kamuoyuna duyurulmak üzere bir uyarı deklarasyonu bıraktı. Uyarı deklarasyonu şu şekilde: Silivri Demokratik Kamuoyuna ve Halkımıza Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olan Silivri’mizin yıllardan beri toprağına, suyuna, çevresel doğal ve tarihi varlıklarımıza, siyasi egemenlerin ve yandaşlarının rant talan kuşatması altında bir seçime gidiyoruz. 

Unutmayınız ki, Silivri orman ve tarım toprakları zehirli çöp atık depoları, taş ve kum ocakları, termik santrallere karşı halkımızın direnişi, tepkilerine rağmen hala yaşam olanlarımız tehdit altında olmaya devam ediyor. Deprem riskimiz devam ederken, mera ve süt ve besi hayvancığımız can çekişirken, tohumu, samanı bile ithal ettiğimiz, fabrikaların kapandığı işsizliğin kol gezdiği bir kaosun içindeyiz. 

Hiç sözü dolandırmadan söylemeliyiz ki, on yedi yıldan beri tek parti iktidarıyla ülkeyi yönetenler, kafalarındaki yüz-yüz elli yıl öncesinin feodal, monarşik yapısına geçmişe özeniyor olacaklar ki, “CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ” adıyla getirdikleri rejimi “istikrar, bolluk, bereket, bütün sorunların çözüldüğü, güllük gülistanlık” bir ülke vadetmişlerdi. 
 
Ancak tez zamanda görüldü ki kazın ayağı öyle değil. Her başarısızlık, şiddet, tehdit, sindirme ve takiyye hareketine dönüştü. Hiç kimsenin anayasal hukuk güvencesinin kalmadığı, kullanılan nefret diliyle ülkeyi kamplara bölen, çatışma riskini besleyen, seçilmiş demokratik kurumların işlevsizleştirildi (TBMM). 

OHAL, KHK ve yer yer sıkıyönetim koşularının dayatıldığı bir ortamda yerel seçimlerin ne yazık ki yerel yöneticilerini seçmek yerine, yeni rejimin yerelleri de teslim alma baskısıyla karşı karşıyayız.. Dahası, zaten bozuk olan ekonomik gelir dağılımı iyice bozulmuş, ayrımsız tüm halk kesimlerini ağır zam, hayat pahalığı, işsizlik toplumun her kesimini derinden etkiler hale gelmiştir.

Demokratik kitle örgütlerine, demokrasiden yana sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, aday, aday adayı ve halkımıza; Bizler Silivri Demokrasi Platformu gönüllü bileşenleri olarak; bu ortamda yapılacak yerel seçimlerde alınacak sonuçlar bir iktidar değişikliği değil, tek adam rejimine büyük bir uyarı, kötü gidişe itiraz hakkının kullanımı, kısmen de olsa bu fütursuz baskının geriletilmesi acısından bir fırsattır diye düşünüyoruz. 

Kamuoyu ve ilgililerin görüşüne sunmak üzere; 
1- Bu durumdan zarar gören tüm halk kesimlerini hiçbir provokatif oyunlara gelmeden oylarını bir yurttaşlık sorumluğu içinde kullanmaya, 

2- Yerel seçimleri bir demokratik güç birliğine dönüştürmek için hiç bir ön yargının esiri olmadan, demokratik işbirliklerini güçlendirmeye, 

3- Bu ülkenin bütün farklıklarının bir zenginlik olduğu bilinciyle, çoğunluğun değil, çoğulcu demokratik temsiliyeti gözetmeye, AKP ve MHP koalisyonu ve iktidardaki tek adam rejimini geriletmek için, demokraside yana tüm birey, kuruluş ve siyasi partilerin güç birliği yapmaları için özel çaba göstermeye, 

4- Ülkemiz de hızla derinleşen ekonomik, siyasal, sosyal, çatışma, kaos ve krizin gelecek kuşaklara ödeteceği ağır faturaların bilinciyle; yerellerde demokratik, çoğulcu, denetlenebilir, yerel meclislerin oluşmasına, 

5-Her türlü kişisel mevki, makam, ekonomik çıkar beklentisi içinde olanların mevcut sisteme hizmet edeceği unutulmadan, bu mücadelenin ülkemizin demokratik kazanımlarını korumak ve demokratik geleceği savunmak , kurmak için zorunlu bir adım olacağını herkese en samimi bir şekilde yaymaya, 

6- Herkesin bu ülkede karnı tok, sırtı pek, demokratik bağımsız evrensel hukukun güvencesinde yaşaması en temek insan hakkıdır. Yerel seçimleri bir demokrasi şölenine ve de direnişine dönüştürmeye, barış ve kardeşliği yerellerde büyüterek, yerinde yönetilen demokrasi kalelerine dönüştürmeye, 

7 -Oylara ve sandıklara sahip çıkmak için sandıklarda görev almaya ve takipçisi olmaya,Sandık seçmen listelerini kontrol etmeye, çevrenizde apartmanınızda yasadışı seçmen yazılımlarına engel olmaya ve ilgili mercilere bildirmeye, bütün bunların ve daha fazlalarının ancak birlik içinde, laik demokratik cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın herkesin çıkarına bir yol olacağı inancı ve sorumluğuyla davranmaya, demokrasinin ipine daha sıkı sarılmaktan başkada çözüm olmadığına inanıyoruz.


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132