ÇERKESLER’DEN ÇERKEZKÖY’DE ANLAMLI PROJE

ÇERKESLER’DEN ÇERKEZKÖY’DE ANLAMLI PROJE
 Çerkesler için tarihi ve manevi değeri çok büyük olan Çerkezköy’de belediye tarafından tahsis edilen 7200 m2 lik alanda, Ihlamur, ve Çınar fidanlarıyla Çerkes Ormanı Projesi bu gün hayata geçiyor.

Çerkes Kültür Evi Başkanı Ömer Çötek bu anlamlı günde herkesi bu etkinliğe dave etti. Çerkes Kültür Evi Başkanı Ömer Çötek yazılı olarak yaptığı açıklama da Çerkezköy’ün tarihte Çerkesler için önemine değinerek şunları söyledi : 1859-1864 yılları arasında, Dünya tarihi Çerkeslerin ilk toplu sürgününe tanık oldu.

Ruslara karşı verdikleri mücedeleyi kaybeden Çerkesler anayurtları Kafkasyadan, Balkanlara ve Türkiye’ ye sürüldü. Türkiye’ ye gelenler şimdiki Çerkezköy sınırları içinde yer alan, eski adı Türbedere, yeni adıyla İstasyon mahallesine iskan ettirildi.

Osmanlı arşivlerinde istasyon ve civarına yerleşen Çerkeslerden dolayı Çerkezköy adının verildiği yazılmaktadır. Arşivlerde” Türbedere nam mevki ÇERKEZ KARYESİ olarak geçmektedir. Bu nedenden dolayı Çerkezköy’ ün Çerkesler için tarihi ve manevi değeri çok büyüktür.

Çerkezköy, Türkiye’ deki hem ilk yerleşim yerleri, hem de ikinci sürgünü sürgünü yaşadıkları yer olarak Çerkes Tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Bizler bu tarihi gerçeklerden yola çıkarak Çerkezköy Belediyesi tarafından tahsis edilen 7200 m2 lik alanda, Ihlamur ve Çınar fidanlarıyla Çerkes Ormanı Projesini hayata geçirecek adımları attık.

30 Nisan 2017 Pazar günü sizlerin de katılımıyla onurlandıracağınız açılış töreni davetlisiniz. Bu projede bize destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner148

banner132