BİRİ TURİZM Mİ DEDİ!!!

 15-22 Nisan tarihlerinin Turizm haftası olması sebebiyle okuyucularımıza bu konuda seslenmek istiyorum. Ne yazık ki hem Ülkemizde hem de Silivri’mizde bu durum içler acısı bir hal almış durumda.
 
Ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı neredeyse etkilenmeyen sektör yok gibi. Fakat turizme tabir-i caizse ‘balta vuruldu’.
 
Geçen sene’nin erken rezervasyon oranlarıyla bu sene’nin oranları arasında ciddi bir düşüş bulunmakta.
 
Tur şirketleri yerli turisti çekebilmek için kampanya üzerine kampanya yapıyor ama yerli turist ne yapsın ‘cep delik cepken delik’ 
                              
Yabancı turist ile dolup taşması beklenen Ege ve Akdeniz bölgelerimiz bu sene sinek avlamaya hazır hale geldiler desek yalan olmaz sanırım.
 
Bu noktalara gelinmesinin aslında sadece terör değil birçok nedeni var.
 
Suriyeli mültecilerden tutunda dünya piyasalarında etkisini göstermeye başlayan ekonomik krizde dahil.
 
Yanlış dış politika etkisi de cabası hal böyle iken zaten beklentiyi yüksek tutmanın manası yok.
 
Durumumuz çok iyi, işler tıkırında, şöyle köprü yaptılar, böyle yol yaptılar diyenlere de itibar etmeyiniz çünkü malum yerlerden ya bir çıkarı vardır ya da beklentisi.
 
Gelelim Silivri’mize; Trakya’nın gözdesi Silivri İstanbul’un parlayan yıldızı Silivri, canımın içi Silivri…
 
Silivri de üzülerek söylüyorum ki turizm adına hiçbir şey olmadı maalesef. Belediyenin ve Başkanımızın bireysel olarak ta çabaları oldu ama yeterli olmadı.
 
Hepsi birer hayal olarak kaldı. Gönül isterdi ki elimizin altında bulunan ve tarihi değeri yüksek olan bu yerleri çok iyi bir şekilde tanıtıp Silivri’mize hatırı sayılır bir gelir sağlana bilseydi.
 
Şu da denendi ‘’geldiler fotoğraf çekildiler 2-3 gün kalıp gittiler’’. Silivri halkı da bunu yerel basınımızdan duydu, birebir gören kişi sayısı çok az.
 
Neden olmuyor peki hata nerede?
 
Hatayı bir kişiye mal etmek olmaz elbet ama bunun için gerekli düzenlemeler ve çalışmalar olması lazım yine üzülerek söylüyorum bu hata ve yanlışları bulmak içinde bir girişim yok ne yazık ki.
 
Kale mahallesini bilmeyen o bölgeyi tanımayan yoktur Silivri de. Bölgede Rum’dan kalma evlerin sayısı oldukça fazla ama hepsi acınacak durumda yıkık dökük viran bir şekil de,
 
Tarih akıyor o evlerden ama bir çivi çakmak bile yasak.
 
Durum böyle olunca da elin adamını getirip ‘ bak senin ataların buralarda yaşadı ‘ diyemezsin ki ! Demez mi sonra elin oğlu ‘ Sahip çıkamadığın gibi bir de bunu göstermeye utanmıyorsun musun?
 
Nezaketen belki demez ama bu ayıp aslında hepimizin , bireysel olarak ta tarihimize sahip çıkmıyoruz.
 
Sadece turizm değil bir çok noktada Silivri’nin gelişmeye çok ihtiyacı var eksik çok fazla. Bunun için daha çok iş düşüyor Silivri deki yöneticilerimize.
 
Plansız programsız atılan adımların sonucu ortada kocaman bir ‘hiç’.
 
Önce gerçekçi planlarınızı görelim hayalleri değil.
 
Bu bile inanın ki bizler için kafi olacaktır yeter ki bir noktadan somut adım atıldığını görelim.
 
 Ülke olarak turizmden bu yılki kaybımız 20 Milyar dolara yakın ne diyelim sebepler ve sonuçlar hem yerel de hem genelde orta da.
 
Turizm haftanız kutlu olsun demekten başka ne kaldı geriye ? 
                                
  Haftaya görüşmek üzere sağlıkla kalın.                                
                                  
 
YORUM EKLE

banner148

banner132